21 листопада
Завантажити ще

Дуже сильно налякали війною: чому падає гривня і коли це скінчиться

Дуже сильно налякали війною: чому падає гривня і коли це скінчиться
Фото: Чузавков Сергій/УНІАН

Поки що гривня демонструє чудеса падіння, в уряді з кам'яним обличчям повідомляють, що жодних причин для паніки немає. Але нашої людини не обдуриш: якщо просять не панікувати і не бігти в обмінник, значить, перше, що потрібно зробити – це запанікувати та побігти!

Про те, що відбувається на валютному ринку, чи є загрози українській економіці і чи зможе гривня вийти з крутого піке, КП в Україні поговорила з економістами.

Обвалилася...

Понеділок 24 січня пройшов для гривні вкрай невдало. Долар із ранкових стартових 28,29/28,31 до вечора злетів одразу на 29 копійок. Істотно додав і євро – одразу плюс 25 копійок.

В результаті офіційний курс НБУ на 25 січня становив 28,37 грн за долар та 32,06 грн за євро. Українці помітно занервували.

- Основна причина падіння української гривні криється в панічних настроях на валютній арені через девальвацію, що стартувала, негативні прогнози щодо інфляційного тиску в світі, а також інформацію про погіршення відносин між Росією та Україною, - зазначив у коментарі «КП в Україні» аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - У той же час тенденція падіння національної валюти була задана ще у листопаді 2021 року, і, по суті, наразі йде поступове повернення до середнього діапазону коливання курсу валют із березня 2020 року. Критичного падіння гривні не відбувається.

Економіст Владислав Банков погоджується: те, що ми сьогодні спостерігаємо – це, швидше, не обвал, а корекція, тобто усунення дисбалансу, який утворився раніше.

Глава аналітичного департаменту Forex Club Андрій Шевчишин ключовим фактором називає відтік капіталу нерезидентів та інвесторів через ризик бойових дій унаслідок можливого вторгнення РФ.

– Розпродажі проходять за всіма класами активів, – констатує експерт. – НБУ намагається згладити рух через валютні інтервенції, але це навряд чи стримує ринок. Що стосується інших факторів, то вони не мають такого суттєвого впливу на ринок або вже закладені в поточних рівнях.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, обвал гривні – це суто політичний фактор. Не можна нескінченно лякати людей і очікувати, що вони не злякаються.

– До обвалу гривні призвели розмови про те, що «Росія нападе», – упевнений експерт. - Населення та банки стали більше скуповувати валюту, але найнебезпечніше полягає в тому, що бізнес почав скуповувати валюту та виводити в офшори. Словом, дуже налякали війною.

Економічних передумов для обвалу гривні немає, продовжує економіст. Експорт і разом із ним валютна виручка зросли, зростає перерахування валюти від заробітчан. За словами Охріменка, сьогодні валюти в країні навіть більше, ніж потрібно, але коли починається паніка, то ніхто не дивиться на економічні показники.

Економіст: вся справа в паніці. Економічних передумов для обвалу гривні немає

Збіг? Не думаємо!

Треба сказати, що сюрпризи підносить не лише гривня – обвалився і російський рубль. Курс долара під час торгів у понеділок 24 січня перевищив 79 рублів, оновивши максимум із листопада 2020 року. Євро також досягнув максимуму з липня 2021-го (89 рублів).

На тлі обвалу рубля Центробанк РФ навіть вирішив припинити купівлю валюти на внутрішньому ринку. Таке рішення, на думку російського регулятора, має «підвищити передбачуваність дій фінансової влади та знизити волатильність фінансових ринків».

Збіг? Економісти так не вважають.

За словами Охріменка, обвал російського рубля стався через побоювання нових санкцій і знову-таки на тлі розмов про війну.

Економіст Андрій Мартинюк погоджується: основною причиною обвалу рубля є геополітична напруга та загострення відносин США і РФ через Україну. Нагнітання паніки із Заходу, негативний інформаційний фон протягом кількох тижнів, істерична позиція /politics/a641814-the-sun-putin-udarit-kohda-nastupjat-morozy-udar-planiruetsja-v-tom-chisle -i-po-kievu деяких ЗМІ, демонстративна евакуація співробітників посольств – все це призвело не лише до падіння національних валют, а й до обвалу російських фондових індексів.

Падіння рубля і російського ринку акцій викликане тими самими побоюваннями і ризиками введення масштабних економічних санкцій, додає Шевчишин. Оскільки переговори просуваються важко і сторони не можуть дійти консенсусу, паніка лише наростає. Плюс ще й світові банки заявляють, що виходитимуть із усіх рублевих активів через сформовані ризики.

За словами Олександра Болтяна, падіння рубля демонструє основну причину: геополітичний фактор, пов'язаний із постійними загрозами санкційного тиску на адресу РФ. Це ж є причиною слабкості не тільки національної російської валюти, а й розпродажів по фондовому ринку РФ. Експерт нагадує, що з жовтня сильно просіли акції таких національних гігантів, як "Яндекс" (-51%) та "Сбербанк" (-38%).

Отже, підсумував Олександр Болтян, якщо міркувати на тему того, чи пов'язані між собою події падіння гривні та долара, то загальні причини, безумовно, є. Це і геополітика, та інфляційний тиск.

"Все йде за планом"

Українська влада, яка, власне, і налякала країну до напівсмерті, тепер намагається відкотити назад і запевнити нас, що немає жодних причин для паніки, і навіть більше: українська економіка, можна сказати, на піку.

Все йде за планом, а основна загроза економіці – дезінформація. Таку «заспокійливу пігулку» виписав українцям прем'єр-міністр Денис Шмигаль 24 січня, виступаючи після засідання РНБО.

За його словами, сьогодні Україна має дуже високий рівень золотовалютних резервів, що дає змогу керувати стабільністю валютного курсу.

Так і хочеться запитати прем'єра: то чого ж не керуєте?!

Але Шмигаль «спрацював на випередження» і пояснив: нинішній валютний коридор якраз і є одним із макроекономічних показників здорової економіки та стабільності.

Багатьом слова прем'єра здалися дуже суперечливими, і виникло закономірне питання: що саме він має на увазі?

Олександр Охріменко вважає, що Шмигаль говорив, наче за підручником.

– Є така теорія, що для економіки стабільність – це не дуже добре, треба, щоб національна валюта коливалася, – каже Охріменко. – Щоправда, в Україні ця теорія не працює. У нас курс цілком може впасти нижче 30 – і жодної стабільності не буде.

Олександр Болтян радить інтерпретувати прем'єрську заяву з того погляду, що причини цієї події не тільки внутрішні. Зовнішні чинники – причому не лише конфлікт із Росією, а й, наприклад, ціни на ринку енергоресурсів є першочерговими.

Аналітик Олексій Кущ вважає, що в даному випадку ми маємо справу із «синдромом останньої фрази»: коли людина про щось думає, дві третини залишається в її голові, а слухачам дістається лише фінальна третина.

Швидше за все, каже Кущ, основна думка прем'єра полягала в тому, що за нинішньої макроекономічної ситуації невелика девальвація гривні навіть корисна.

Що далі?

І, нарешті, питання, яке хвилює, мабуть, усіх: що буде з курсом найближчим часом? Чи зуміє гривня відновитися і який курс на нас чекає навесні?

Владислав Банков констатує, що дії української влади складно прогнозувати, тому і курс у нашій країні мало піддається прогнозам. У зв'язку із цим експерт радить сподіватися на краще, але розраховувати на найгірше.

Олександр Охріменко переконаний, що за кілька місяців курс відновиться. За його словами, навесні відбудеться ревальвація і курс становитиме близько 27 грн, а влітку - близько 26 грн за долар.

На думку Олександра Болтяна, до весни, якщо не відбудеться ескалації конфлікту між Україною та Росією, курс продажу долара стабілізується нижче за рівень 29 гривень.

У той же час Олексій Кущ, відповідаючи на запитання, чи зможе гривня зміцнитися, задається зустрічним питанням: а чи потрібно, щоб вона зміцнювалася? На думку аналітика, прем'єр має рацію в тому, що курс національної валюти повинен відповідати макроекономічним показникам економіки.

– Ситуація для нас сьогодні складається не найкращим чином, – міркує Кущ. - зростання цін на енергоносії веде до зростання імпорту. У першому кварталі в нас дефіцит газу становив 2 млрд кубів, і якщо раніше ми б заплатили за них 500 млн доларів, то за нинішніми цінами – 2 млрд доларів. У той же час цього року контракти на сировинний експорт будуть не такими хорошими, як минулого року, не буде рекордів з руди та металу. Тобто на тлі зростання енергоносіїв баланс експорт – імпорт стає дедалі гіршим і гіршим.

Крім того, продовжує Олексій Кущ, враховуючи, що економіка перебуває в енергетичному шоці, зупинка українських підприємств призведе до того, що їхня продукція замінятиметься імпортними товарами. А це – чергове погіршення торговельного балансу.

Враховуючи ситуацію, гривня відмінно тримається, і в нас сьогодні набагато міцніший курс, ніж міг би бути

І, нарешті, зміна політики ФРС призведе до відтоку капіталу з ринків країн, що розвиваються, тобто кредити будуть дорожчими і складнішими.

- Враховуючи все вищесказане, гривня чудово тримається, і у нас сьогодні набагато міцніший курс, ніж міг би бути, - резюмував Кущ. – У такій ситуації девальвація на 1-2 грн протягом року – це цілком нормально, хоча абсолютно необов'язково, що це станеться.