Завантажити ще

Як правильно, безпечно та остаточно розлучитися з банківською карткою

Як правильно, безпечно та остаточно розлучитися з банківською карткою
Фото: quoteinspector.

Коли якась річ стає непотрібною, ми, як правило, її просто викидаємо. З банківською карткою так чинити не можна з кількох причин.

Що робити, щоб не залишитися без грошей, коли термін дії картки минув, і чому розлучитися з банком "за замовчуванням" не вдасться?

1. Що означає термін дії картки?

Він вказує конкретний місяць та рік, до якого карта діятиме. Наприклад, якщо на вашій карті вказано термін дії до 02/22, це означає, що картка перестане працювати 1 березня 2022 року.

До цього часу карткою можна здійснювати практично всі операції, крім бронювання на майбутнє. Наприклад, забронювати готель на літню відпустку з оплатою після 1 березня за цією карткою не можна, адже на той час вона буде недійсною.

2. Що робити, якщо термін дії картки минув, а на ній залишилися гроші?

Щойно термін дії картки закінчився, вона блокується. З цього моменту нею неможливо оплачувати товари чи послуги, переказувати гроші чи знімати готівку. Але гроші на карті не зникають, а зберігаються на особистому безстроковому рахунку в банку.

Ці гроші можна забрати в касі, звернувшись до відділення банку, можна написати заяву та перевести їх на іншу карту, в тому числі й іншого банку. А можна перевипустити картку, і тоді сума перенесеться на вашу нову картку автоматично.

3. Як перевипустити картку?

Загальне правило – звернутися з паспортом та ідентифікаційним кодом до будь-якого відділення банку. Але тут можуть бути нюанси.

Одні банки перевипускають картку за лічені хвилини. Зайшов у відділення, сказав, що хочеш перевипустити, і за 5 хвилин вийшов з новою карткою.

В інших – це тривала процедура, яка може зайняти до місяця: як правило, так довго випускаються іменні карти, на яких вигравірувано ім'я власника.

Терміни перевипуску можна дізнатися у своєму банку.

До речі, щоб перевипустити картку, не обов'язково чекати на закінчення терміну дії. Якщо, наприклад, термін дії вашої карти закінчується 1 березня, ви можете її перевипустити в лютому. Нова картка активується, а стара блокується.

4. Що робити, якщо банк повідомив вас про перевипуск картки, але з якихось причин не можете її забрати?

Трапляється так, що в момент перевипуску карти людини немає в місті чи країні. Але час на те, щоб її забрати, у будь-якому випадку є: у відділенні банку перевипущена картка зберігається 60-90 днів.

Якщо клієнт не забере картку протягом цього терміну, її буде утилізовано, і її потрібно буде перевипустити повторно.

5. Чи можна просто "забути" про банк, якщо ви не хочете перевипускати картку?

Багато хто вважає, що для того, щоб відмовитись від картки банку, досить просто її не перевипускати: після закінчення терміну дії банк її заблокує – і справа з кінцем. Це не так.

Наприклад, не виключено, що у вашому договорі було сказано про автоматичний перевипуск. Якщо це так, банк може перевипустити картку самостійно і нараховувати вам гроші за обслуговування, а за кілька років вам прийде рахунок на кругленьку суму.

Якщо йдеться про кредитну картку, то потрібно повністю погасити заборгованість, а при закритті рахунку обов'язково взяти довідку, що борг погашений і банк до вас не має претензій. Алгоритм "немає кредитки - немає боргу" абсолютно неробочий, і непогашена сума боргу з часом нікуди не зникне і тільки зростатиме.

Словом, "забути" про банк можна, але це зовсім не означає, що він забуде про вас.

Тому якщо ви не бажаєте більше обслуговуватися в даному банку, картку краще закрити офіційно. На цей випадок у кожного банку свій алгоритм дій, але здебільшого для цього потрібно прийти у відділення та написати заяву.

6. Як утилізувати стару картку?

Зазвичай при обміні старого "пластику" на новий співробітник банку розрізає його та викидає. Якщо попередня картка залишилася у вас, краще вчинити так само.

Розрізати картку бажано на невеликі шматки, причому лінія розрізу повинна проходити чіпом або стрічкою. Після цього шматочки краще викинути в різні пакети для сміття.

7. Чи можна просто викинути стару карту на смітник?

Експерти категорично не радять цього робити і наполягають: краще перед розставанням із карткою розрізати її за всіма правилами.

Справа в тому, що в деяких країнах банки залишають номер перевипущеної карти ти самим, змінюючи лише термін дії та тризначний код на обороті. У зв'язку з цим є ризик, що картку зможуть використовувати шахраї, підібравши термін дії "методом тику" та використовуючи картку в тих онлайн-магазинах, де не потрібно вказувати тризначний код.

Українські банки під час перевипуску змінюють номер, але це не означає, що немає жодних ризиків.

Як відомо, чіп - це мінікомп'ютер, який містить всю інформацію про власника та його рахунки. Банкіри запевняють: витягти інформацію з чіпа "простроченої" картки не вдасться. Коли термін дії закінчується, картку блокують, і чіп перетворюється на звичайний прямокутник із кольорового металу.

Тим не менш, "КП в Україні" опитала пів дюжини банківських співробітників та експертів і з'ясувала: всі вони, перш ніж викинути картку, перестраховуються і про всяк випадок розрізають чіп, побоюючись, що щось зможе не спрацювати і інформація все ж таки збережеться.

ДО РЕЧІ

У програмах та сервісах карту потрібно оновити

У багатьох банківська картка прив'язана до різних додатків та сервісів – таксі, доставка їжі, обслуговування оплати рахунків тощо. Зрозуміло, що нові дані картки автоматично не підтягнуться, тому їх доведеться оновити вручну.

ВАЖЛИВО!

Якщо картку вкрали

Якщо картку вкрали, треба негайно зателефонувати до свого банку та заблокувати її. Як правило, потрібно буде назвати кодове слово та свої контактні дані. Також можна самостійно заблокувати картку через мобільний додаток.

Після цього замовте перевипуск картки.

Важливий момент: так само треба діяти, якщо ваша карта побувала в чужих руках, але потім знову повернулася до вас. Наприклад, у вас вкрали гаманець, а потім повернули – без грошей, але з банківськими картками.

Справа в тому, що зловмисник цілком міг сфотографувати дані вашої картки, а отже, тепер він легко може розплачуватися нею в інтернеті.

ПИТАННЯ РУБА

А якщо "з'їв" банкомат?

Банкомат може "з'їсти" карту з різних причин: неправильно набрано пін-код, пластик пошкоджено або просто термінал дав збій.

Насамперед спробуйте перервати операцію - натисніть на клавіатурі червону кнопку "Скасувати". Зачекайте кілька хвилин - не виключено, що банкомат "передумає" і поверне картку.

Якщо цього не сталося і термінал, як і раніше, не віддає картку, зателефонуйте до банку, який його обслуговує, за телефоном, вказаним на банкоматі. Повідомте оператору всю інформацію: своє ім'я, час події, адресу, за якою знаходиться незговірливий банкомат. Оператор скаже, що робити далі.

Найімовірніше, події будуть розвиватися наступним чином: інкасатори заберуть вашу картку і доставлять у відділення банку, якому належить термінал, а ви зможете її забрати, пред'явивши паспорт.

У будь-якому разі, після цього треба буде діяти так, як і в загальному випадку, коли карта побувала в чужих руках: заблокувати її та замовити перевипуск.

В ТЕМУ

Чи потрібно оформлювати нову картку для "вакцинної тисячі"

Наприкінці минулого року українцям почали нараховувати виплати – тисячу гривень за вакцинацію. У багатьох виникло закономірне питання: якщо людина вже є клієнтом того ж "Ошадбанку", чи потрібно їй випускати ще одну картку – спеціально для "вакцинної тисячі"?

Загальна відповідь – так, потрібно, і це цілком логічно. Справа в тому, що "вакцинну тисячу" можна витратити лише на певні покупки, тому для зручності ці гроші краще зберігати на окремій карті, щоб вони не "перемішалися" із зарплатою чи пенсією. Тож для отримання виплати потрібно обов'язково відкривати нову картку.

Але все не так швидко. Для початку потрібно зареєструватися у програмі "Дія" та згенерувати сертифікат про вакцинацію. Робиться це у кілька кліків, і найчастіше можна зробити одразу після отримання другої дози вакцини.

І лише після цього можна буде відкрити спеціальний рахунок та картку в одному з акредитованих під програму "єПідтримка" банків: А-банк, Альфа-Банк, izibank, Монобанк, Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк та Укргазбанк.

Зробити це можна дистанційно через банківську програму. Після того як ви відкриєте картку, можна подавати заяву на виплату в "Дії", для чого в розділі "повідомлення" треба скористатися опцією "надіслати заявку", і чекати на грошовий переказ.

З 10 січня з'явилася можливість оформлення не лише віртуальних карток, а й фізичного пластику. Для цього, наприклад, в Альфа-Банку потрібно з паспортом та ідентифікаційним кодом звернутися до будь-якого відділення.

Клієнти банку Monobank, які оформили картку "єПідтримка", можуть замовити пластик до неї з доставкою на обране відділення "Нової пошти". У банку кажуть, що випускають такі картки безкоштовно, але за доставку доведеться сплатити 50 грн.

Проте оформлення пластику для отримання "вакцинної тисячі" не обов'язково, достатньо віртуальної карти.