Завантажити ще

Чому злетів долар і що буде з курсом далі

Чому злетів долар і що буде з курсом далі
Фото: Немеш Янош/УНІАН

За минулий тиждень гривня різко знецінилася по відношенню до основних світових валют. Причиною такої реакції валютного ринку стали агресивні заяви Росії.

За даними компанії "Альпарі", за минулий тиждень курс долара до гривні значно зріс на усіх сегментах валютного ринку на 1,0-1,6%. Так, минулої п'ятниці офіційний курс долара США, що встановлюється НБУ, зріс з 27,46 до 27,74 грн (+1,0%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДилінг», за цей час зросли з 27,50/27,52 до 27,93/27,95 грн (+1,6%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара у банках зросли за тиждень із 27,37/27,63 до 27,79/28,04 (+1,5%). При цьому спред між середнім продажем та середньою покупкою зберігся на рівні 0,9%.

– Чергові войовничі заяви представників Росії призвели напередодні до падіння котирувань єврооблігацій України на 2-4,7% залежно від терміну погашення, – пояснив старший аналітик «Альпарі» Вадим Іосуб. - Внаслідок падіння ставки до погашення майже всіх паперів (крім найдовших, з погашенням у 2032 році) перевищили 10% річних. Майже на 7% подешевшали у четвер і ВВП-варанти: тепер їхня ціна становить близько 80,3% номіналу. Так дешево вони не коштували з літа 2019 року.

У результаті в п'ятницю курс на міжбанку впритул підібрався до психологічної позначки 28 грн за долар.

– Гривня продовжує втрачати свої позиції під тиском зростаючого попиту на валюту з боку інвесторів та нерезидентів, – каже керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - У п'ятницю, 14 січня, курс відкотився до позначок 27,95 гривні за долар, підібравшись до психологічної позначки 28 гривень за долар. Попередні два дні головним драйвером ринку стали нерезиденти, які активно закривають свої позиції в Україні, виводять дивіденди та прибуток. Від початку року портфель гривень ОВДП нерезидентів знизився на 4 млрд гривень, валютних ОВДП – більш ніж на 220 млн доларів. Напередодні доходність за вересневими гривенними ОВДП та євробондами зрівнялася на рівні 12%, що свідчить про розпродаж короткострокових єврооблігацій України.

За словами аналітика, крім загального тренду на відтік капіталу через очікуване посилення кредитно-грошової політики ФРС США, Україна страждає також від ризиків військової агресії РФ після жорстких переговорів НАТО та РФ.

- До загального руху з відтоку капіталу підключилися локальні інвестори, які вважають за краще пересидіти військові та політичні ризики у «тихій гавані», - продовжує Шевчишин. - Попит на долар також формують енергетики, надолужуючи покупки кінця минулого року. Насамперед газ і вугілля, із запасами яких ситуація залишається складною. Виробники продуктів харчування та деякі підприємства через високі ціни на газ або відсутність постачання за пільговими цінами змушені призупиняти виробництво. До того ж активізувалися імпортери через зростання локальних цін на продукти та товари, а також можливості дешевшого їх імпорту.

За словами ексерта, найближчим часом курс спробує на міцність позначку 28 гривень за долар, при цьому НБУ намагатиметься стримувати попит валютними інтервенціями.

- На наступному тижні тренд на ослаблення збережеться, і після досягнення рівня 28 курс може рушити до зони 28,2-28,3 гривні за долар, - каже Шевчишин. - Багато залежатиме від стримування тенденції НБУ, а також активності нерезидентів та енергетиків.

Схожі тенденції прогнозують і в компанії "Альпарі". За словами Вадима Іосуба, долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 28,3 грн, а готівковий долар у банках – близько 28,2/28,4 грн.