22 грудня
Завантажити ще

Час купувати долар. Що чекає на гривню після довгих свят

Час купувати долар. Що чекає на гривню після довгих свят
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Напередодні Різдва долар трохи підскочив угору, і, мабуть, ця тенденція збережеться в найближчому майбутньому. Прогнози економістів не дають надій на те, що валютний ринок після свят заспокоїться та обійдеться без сюрпризів. Чого нам чекати від курсу найближчим часом і чи варто наразі купувати долари?

Долар знеціниться?

Треба сказати, що у прогнозах щодо американської валюти спостерігається повна невизначеність. Кінець довгих свят ознаменувався несподіваним прогнозом американського мільярдера, директора інвестиційної компанії Starwood Capital Group Баррі Стернліхта. За його словами, політична ситуація у світі може знецінити долар, у зв'язку із чим доцільно вкладати кошти у криптовалюту.

Втім, вітчизняні експерти сприйняли прогнози американського колеги досить скептично і навіть запідозрили його в певній упередженості. Мовляв, не виключено, що мільярдеру вигідне зростання біткоїну, ось і робить прогнози про його зліт мало не до мільйона. І насправді нічого страшного долару не загрожує, та й з біткоіном нічого неочікуваного не станеться.

- Попит на біткоїн у січні буде помірним, - вважає аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - Перетікання капіталів чекати не доводиться, тому що через політичну невизначеність інвестори збережуть курс на диверсифікацію і «всі яйця в один кошик» не кластимуть. Отже, навряд чи ми побачимо зріст попиту на криптовалюту, де ще неоднозначне питання регулювання ринку.

За словами експерта, на користь прогнозів про зріст біткоїну може говорити розвиток індустрії, однак той факт, що криптовалюта кінцева і її добування ускладнюється, поки що не дає підстав чекати на нові максимальні значення ціни. Усі це знають, а ціна коригується вниз.

Експерт наводить конкретні цифри: з історичного максимуму в листопаді 2021 року до 10 січня 2022 року ціна впала на 41% - до рівня 40,5 тис. доларів. І навіть побоювання щодо падіння долара не обіцяють зросту вартості біткоїну. Тим більше що висхідна тенденція щодо американської валюти за минулий рік поки що зберігається.

Болтян рекомендує розглядати публічні коментарі із захмарними прогнозами щодо біткоїну як вербальний драйвер, який не має вагомих причин для реалізації. Схожа ситуація з вербальними драйверами спостерігалася на крипторинку рік тому. А повторення прийомів на фінансових ринках зазвичай не дає однакового ефекту для вартості активу.

- Що стосується можливого знецінення долара, то це лише один із безлічі прогнозів, тому я не став би на нього спиратися як на єдино вірний, - зазначив у коментарі «КП" в Україні» голова аналітичного департаменту Forex Club Андрій Шевчишин. - Інфляційний шторм 2021 року продовжиться і 2022-го з меншою силою, і ця інфляція вже призвела до зниження купівельної спроможності багатьох валют.

За словами експерта, цей тренд продовжиться, але це зовсім не означає, що долар повністю знеціниться принаймні на горизонті найближчих років. Для цього повинні зникнути США або долар має бути витіснений зі світових розрахунків. Але такий сценарій призвів би до глобальної економічної кризи та хаосу. Тож жодна країна не забажає такого самогубства.

Непередбачуваний тиждень

Тим часом український валютний ринок уже почав входити до звичного ділового ритму. Як зазначають аналітики фінансового порталу, експортери, більшість з яких відпочивали до 9 січня, включилися у роботу: тепер їм потрібно оперативно розрахуватися з персоналом за підсумками грудня, закрити авансові платежі з оренди, профінансувати поточні витрати. Дефіцит гривні у таких компаній завжди працює на міжбанку на користь нацвалюти, оскільки вони починають активно розпродувати валютний виторг.

Андрій Шевчишин: Загалом девальваційні очікування зберігаються та ослаблення гривні продовжиться

Водночас у імпортерів, з одного боку, накопичилася гривня за рахунок святкового виторгу тих же супермаркетів та магазинів електроніки, а з іншого – їм треба закривати свої валютні розрахунки з іноземними контрагентами. Тож попит на валюту збільшується.

Також проти національної валюти працюють дії імпортерів енергоносіїв. Взимку потреба у паливі зростає, що збільшує обсяги купівлі валюти на міжбанку для оплати енергетичних контрактів. А найнеприємніше в цій ситуації полягає в тому, що зазвичай такі покупці виходять на міжбанк спонтанно і одночасно.

Таким чином, і попит на валюту, і її пропозиція найближчим часом будуть досить хаотичними, що сприятиме перекосам на торгах. Це може різко змінювати курсовий тренд не лише протягом тижня, але й протягом одного дня.

Андрій Шевчишин погоджується: після довгих свят тиждень може бути досить волатильним.

– Є відкладений попит та пропозиція, на ринок вийдуть і покупці, і продавці, які були на канікулах, – каже експерт. - Але загалом девальваційні очікування зберігаються і ослаблення гривні продовжиться.

Що далі?

Економісти кажуть, що майбутнє долара багато в чому залежить від того, чи буде ФРС цього року підвищувати облікову ставку.

– Якщо ФРС підвищить облікову ставку, то тоді відбудеться девальвація євро щодо долара, – каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - Але багато експертів говорять про те, що підвищення облікової ставки ФРС не буде, або навіть про те, що підвищення облікової ставки ФРС вже закладено в курс євро/долар, тож великої кореляції очікувати не варто.

Щодо курсу гривні, то, вважає Охріменко, швидше за все, протягом 2022-го національна валюта незначно коливатиметься в діапазоні 26,5-27,5 грн. На сьогодні в Україні - надлишок валюти, тому валютні спекуляції сьогодні нецікаві.

Олександр Болтян: Політичні ризики ведуть до різкого уповільнення інвестиційної активності в країні

За словами експерта, нинішня невелика девальвація гривні пов'язана з тим, що на початку року Мінфін сплачує відсотки за зовнішніми боргами, а для цього купує валюту на міжбанку. У результаті бачимо невелике ослаблення гривні.

Але, каже Охріменко, вже у лютому курс буде близько 26 грн за долар, і ті, хто сьогодні поспішають із купівлею валюти, обурюватимуться ревальвацією.

Водночас, на думку Олександра Болтяна, гривня збереже курс на девальвацію.

- Тут питання не в вартості долара та його силі чи слабкості у світі. Тут більш актуальним є питання вартості гривні щодо інших валют, – пояснює експерт. - Політичні ризики ведуть до різкого уповільнення інвестиційної активності в країні, падіння інвестиційної привабливості, що негативно позначиться на курсі національної валюти незалежно від того, скільки коштуватиме долар у світі.

Отже, продовжує аналітик, після довгих свят варто очікувати на помірне падіння курсу гривні. Політичні тригери позначатимуться на швидкості падіння та на термінах, коли гривня почне падати.

За прогнозами Болтяна, середній курс продажу долара в Україні за помірної активності новин і відсутності ескалації конфлікту з Росією коливатиметься в рамках 27,4 - 27,9 грн за долар.

Словом, нині можна дати пораду купувати долари, особливо при відкатах курсу, резюмував Андрій Шевчишин.