8 жовтня
Завантажити ще

Експеримент «КП»: як ми обмінювали «ковідну 1000» на готівку

Експеримент «КП»: як ми обмінювали «ковідну 1000» на готівку
Фото: Архів «КП в Україні»

Не встигли вакциновані українці отримати « ковідну 1000 », як найзаповзятіші з них поспішили провернути вигідну угоду. В інтернеті почали з'являтись оголошення із серії «Продам «ковідну 1000». Натомість суми, яку можна витратити на обмежений перелік товарів та послуг, люди хочуть отримати від 500 до 700 гривень.

Щоб розібратися в ситуації, «КП в Україні» зв'язалася з продавцями «ковідної 1000» та юристом.

На сайті безкоштовних оголошень повідомлення про продаж «ковідних» грошей справді існують. Щоправда, деякі з них зникали прямо на очах. Тільки хотіли відповісти на пропозицію: «Продам свою 1000 за 600 грн», як вона стала неактуальною. Очевидно, адміністрація сайту блокує такі повідомлення.

Але успіх нам все одно посміхнувся. І неодноразово.

Ось такі пропозиції ростуть, як гриби на сайтах оголошень. Фото: Скріншот з сайту OLX.

Ось такі пропозиції ростуть, як гриби на сайтах оголошень. Фото: Скріншот з сайту OLX.

« Продам квитки чи куплю книги на 1000 грн. З вас – 500 грн готівкою », - писала в одному з оголошень якась Ольга. Ми спитали дівчину про те, як обміняти готівку на квиток.

– Вже продано, – лаконічно відповіла незнайомка.

Сергій, який пропонував на 1000 грн купити квитки за знижкою, поспішив розповісти, що він не продає «ковідну 1000»: мова йде про промокоди. Наш співрозмовник пояснив, що він може купити для вас квиток, а натомість йому потрібно передати готівку.

«Дуже хочу витратити тисячу від держави на благі цілі – напитися, купити цигарок, зняти повію тощо. Якщо ви читаєте книги, ви хороша людина і вам нескладно допомогти іншій людині! З наступаючим новим роком ;)», - повідомив якийсь Віталій.

Щоправда, дехто каже, що пожартував. Фото: Скріншот з сайту OLX.

Щоправда, дехто каже, що пожартував. Фото: Скріншот з сайту OLX.

Після розмови молодий чоловік запропонував нам придбати книгу на 30% дешевше за її реальну вартість. Цього разу наш співрозмовник без сорому зізнався, що йдеться про 1000 гривень за вакцинацію.

- Ви кажете мені, яку книгу хочете. Я її купую і відправляю вам післяплатою. Коли книга приходить, ви перевіряєте, чи все нормально, і оплачуєте покупку - 70% від її вартості, - розповів про особливості операції наш співрозмовник.

- Тобто, якщо книга коштує 1000 гривень, я буду вам винна 700?

- Так.

- А те, що ви написали в описі під фото – це жарт? - Обережно запитала я.

- Ну, так... Взагалі жарт, так, - посміхнувся у відповідь Віталій.

Наш співрозмовник вважає, що таким способом переведення в готівку коштів встигли скористатися багато українців, хоча зауважив,  поки що ніхто з його знайомих так не чинив.

Тим часом інтернет облетіла історія про те, як щасливий володар «ковідної 1000» сплатив цими грошима дві банки пива, хоча спиртне не входить до списку дозволених товарів. За словами покупця, такий трюк йому вдалося провернути в барі одного з кінотеатрів: термінал пропустив покупку.

Коментатори, у свою чергу, розповіли, що у буфетах кінотеатрів справді можна придбати будь-які напої та солодощі. Навіть без покупки квитків.

КОМЕНТАР ЮРИСТА

Щоб розібратися, наскільки законними є такі угоди, ми звернулися до київського адвоката Максима Єрмакова.

«Законність обміну 1000 грн «єПідтримки» на готівку викликає великий сумнів щодо юридичної прозорості операції.

Законодавець встановив чіткі умови використання цих коштів. Щоб витратити гроші, людина повинна скористатися запропонованою послугою або купити товар. Обмін грошей шляхом переведення в готівку під прикриттям фіктивних угод містить ознаки шахрайських дій».

ДО РЕЧІ""

За інформацією ЗМІ, Національний банк України вимагає від банків, що випускають картки «єПідтримка», слідкувати за цільовим використанням коштів. Банкірів попросили перевіряти МСС-коди продавців, щоб люди могли купувати лише дозволені товари та послуги. Зокрема, це стосується кінотеатрів, що торгують їжею та напоями.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="З ІСТОРІЇ ПИТАННЯ

8 грудня Володимир Зеленський підписав закон, згідно з яким усі вакциновані від ковіда українці зможуть отримати 1000 грн. При цьому витратити ці гроші можна на обмежений перелік товарів і послуг.

На президентські кошти дозволено придбати книги, квитки на внутрішні рейси, квитки в театри, кінотеатри, музеї, на концерти. Крім того, на ці гроші можна сходити до ресторану, кафе, купити абонемент у спортзал. А з 1 січня на «ковідну 1000» громадяни віком від 60 років зможуть купити ліки.

Гроші за повний курс вакцинації від коронавірусу приходять лише на віртуальну картку «єПідтримка». Її можна створити у мобільному додатку банків-партнерів. Якщо ви хочете отримати 1000 гривень до 2022 року, необхідно подати заявку до 29 грудня включно. Гроші надійдуть на віртуальні картки протягом 10 днів після оформлення заявки. Витратити кошти потрібно протягом 4 місяців.