Завантажити ще

ВАКС заочно заарештував екс-главу ПриваБанку

ВАКС заочно заарештував екс-главу ПриваБанку
Фото: Павло ДАЦЬКОВСЬКИЙ.

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно заарештував екс-главу правління ПриватБанку Олександра Дубілета. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Про це 22 грудня повідомляє прес-служба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) у своєму телеграм-каналі.

Раніше повідомлялося, що у березні 2021-го Олександра Дубілета було оголошено у розшук. Пізніше стало відомо, що банкір має ізраїльське громадянство і перебуває в Ізраїлі, а до України взагалі не збирається.

У чому звинувачують Дубілета

Як йдеться у повідомленні САП, під час слідства було встановлено, що у грудні 2016 року, за день до визнання ПриватБанку неплатоспроможним, голова правління банку разом з іншими особами на підставі неправдивих документів виплатив із коштів банку понад 136,89 млн гривень на користь пов'язаної з банком страхової компанії "Інгосстрах".

Також Дубілета підозрюють у розтраті коштів банку напередодні його націоналізації в особливо великому розмірі шляхом незаконного списання зобов'язань компаній-нерезидентів за рахунок коштів банку, в організації незаконної та документально необґрунтованої заміни боржника на підконтрольну та пов'язану компанію, щоб унеможливити подальше стягнення коштів на користь банку.

Загальна сума збитків у цьому епізоді досягає $314 901 825,8. Згідно з офіційним курсом НБУ станом на 16.12.2016 р., це дорівнювало 8 281 448 814,81 грн.

28 жовтня 2021 року слідчий суддя ВАКС задовольнив клопотання прокурорів та детективів і дозволив здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) щодо колишнього голови правління ПАТ КБ ПриватБанк Олександра Дубілета.

У НАБУ вважають, що чиновники ПриватБанку підробили банківські документи, внесли несанкціоновані зміни до балансу банку, у раніше створені електронні документи в електронній системі банку, щоб потім приховати цей злочин.

Наприкінці лютого 2020 року екс-главі правління ПриватБанку Дубілету, колишньому заступникові голови правління банку Володимиру Яценку та колишній керівниці одного з підрозділів банку повідомили про підозри у розтраті чужого майна на суму майже 137 мільйонів гривень. Підозра Олександру Дубілету була надіслана поштою.

ПриватБанк був націоналізований у грудні 2016 року. Держава докапіталізувала його на 155 млрд грн. Портфель неробочих кредитів банку, який пов'язують із попередніми власниками, на 31 грудня 2018 року оцінювався у 212,795 млрд грн.

ДОВІДКА

Уродженець Дніпра Олександр Дубілет був головою правління ПриватБанку з 1997 року та до його націоналізації у 2016-му (а працював на різних посадах у цій фінустанові від дня заснування у 1992-му році). 23 лютого 2021 року НАБУ та генеральний прокурор Ірина Венедиктова повідомили, що у справі ПриватБанку підозру поштою отримав колишній голова правління. До цього НАБУ повернула приватний літак, що вилетів з Дніпра до Відня, з колишнім заступником голови правління Володимиром Яценком.

У березні НАБУ оголосило Дубілета у розшук. Колишнє керівництво ПриватБанку підозрюють у виведенні 8,2 млн гривень перед його націоналізацією. У справі проходять п'ятеро людей. Окрім Дубілета, це його заступники Володимир Яценко та Людмила Шмальченко, а також дві керівниці департаментів.