Завантажити ще

Яким буде курс долара після Нового року

Яким буде курс долара після Нового року
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Питання, що буде з курсом, непокоїть українців завжди, але напередодні Нового року – особливо. І це цілком зрозуміло, якщо згадати, наскільки доларизовано українську економіку. Від валютного курсу в нашій країні залежить все – від цін на хліб та бензин до комунальних тарифів.

«КП" в Україні» разом із економістами розбиралася, що буде з гривнею і чи варто купувати долари напередодні свят.

Стабільності немає

Наприкінці грудня з курсом долара в Україні нерідко відбувається повний «розбрід та хитання». Основна причина у тому, що, як говорив герой відомого фільму, "у світі стабільності немає». А наближення кінця року додає роботи і банкам, і клієнтам.

За даними фінансового порталу, причин для активізації на валютному ринку у бізнесу та фінансистів є декілька.

По-перше, до кінця тижня більшість компаній намагатимуться закрити всі основні великі зовнішньоекономічні операції за поточний рік. США та Європа входять у період різдвяних та новорічних свят, тому всім українським контрагентам треба закрити свої угоди до цього періоду.

По-друге, активізуються із продажем валюти держкомпанії, оскільки багатьом із них треба розрахуватися із місцевими постачальниками за контрактами цього року. Це трохи додасть пропозиції на міжбанку та підстрахує гривню.

Серед інших факторів експерти фінансового порталу називають аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП, активізацію зимових туристів, які планують новорічний відпочинок у Європі, надходження від заробітчан, які незабаром приїдуть до України на свята тощо.

Курс любить визначеність

Як відомо, курс любить макроекономічну та фінансову визначеність. А в умовах невизначеності попит та пропозиція валюти можуть «роз'їхатися», і тоді обмінники демонструють неадекватні і навіть лякаючі реакції, як, наприклад, це було наприкінці минулого року.

Аналітик Олексій Кущ не перший рік пропонує використовувати для діагностики української економіки загалом і динаміки курсу гривні зокрема метод «сировинних ножиць». Метод полягає у порівнянні двох цінових індикаторів: цін на залізну руду та цін на нафту. Якщо ціновий індикатор руди нижчий за нафтовий – готуємось до девальвації. Якщо вище – з гривнею все буде добре.

– Якщо влітку тонна руди продавалася за 220 доларів, а барель нафти – за 65 доларів, то наразі "сировинні ножиці" стискаються: барель нафти вже більше 70, тоді як вартість залізної руди опустилася нижче 100 доларів, – зазначив Олексій Кущ у коментарі «КП" в Україні". - Додайте сюди занадто дорогі енергоносії, які закуповує Україна, а також той факт, що нерезиденти перестали інвестувати гроші в ОВДП і навіть почали з них поступово виходити, аце призводить до відтоку спекулятивного капіталу. Все разом знижує міцність гривні.

Сюрпризів не буде

Незважаючи на такі несприятливі для української валюти умови, на думку економіста, серйозних сюрпризів на валютному ринку після Нового року не буде. А першого тижня ринок взагалі охопить «коматоз», викликаний святами, якщо, звичайно, не з'явиться якийсь «чорний лебідь». Новий виток девальвації швидше почнеться з третьої декади січня.

За словами Куща, основними загрозами для гривні є загострення військового конфлікту та погіршення епідеміологічної ситуації. Також серед «чорних лебедів» – різке падіння цін на сировинні товари, але оскільки тут багато залежить від динаміки врожаю, це є фактором віддаленої перспективи.

Січень є традиційно не найкращим місяцем для фондового ринку

У разі закупівлі енергоресурсів за високими цінами Україні доведеться витратити мільярди доларів, але це теж станеться не у січні. І, нарешті, негативний вплив на курс може зробити політика ФРС США: підвищення ставок призведе до відтоку грошей інвесторів з України, і гривня почне падати.

- Січень є традиційно не найкращим місяцем для фондового ринку, і, мабуть, наступного року винятку з правил не буде, - вважає аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Темпи зросту американської економіки сповільнюються, тоді як новий пакет стимулів Джо Байдена все ще не затверджений, та й до того ж учасники ринку готуються до посилення монетарної політики ФРС, що також має негативно вплинути на активи.

За словами експерта, інвестори не сидять без діла та активно скуповують американські казначейські облігації, адже проблеми на фондовому ринку сприяють відтоку капіталу з ризикових інструментів та зростанню попиту на більш надійні активи, до яких також відносять і долар.

І, нарешті, ще одна тенденція, підтверджена практикою, полягає в тому, що «американець» у січні почувається впевнено та, як правило, зміцнюється по відношенню до інших валют, у тому числі й до євро. Сергій Родлер зазначає, що 2022 рік навряд чи буде спокійнішим, ніж 2021-й, тож інтерес до долара збережеться.

Щодо конкретних цифр, то президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко прогнозує курс у січні на рівні не більше ніж 27,5 грн за долар, але при цьому уточнює: у лютому буде не більше  27.

Аналітик Данило Монін також вважає, що після Нового року курс становитиме 27,5 грн за долар. Але при цьому, за його словами, у другій половині січня гривня послабшає до 28,5 грн.

Чи варто купувати?

На думку Олексія Куща, наразі долари купувати не варто. А ось у січні-лютому треба стежити за ринком – можливо, буде сприятлива ситуація для їхнього продажу.

Олександр Охріменко також вважає, що ані купувати, ані продавати долари сьогодні немає сенсу: коливання курсу слабкі, тож на дрібних обсягах багато не заробиш.

А от Сергій Родлер радить купувати.

- Враховуючи той факт, що у році, що минає, гривня була аномально міцною, у той час як долар активно дорожчав, варто очікувати досить різкого зросту курсу, - каже Родлер. – Уже в січні він цілком здатний перевищити рівень 27,60 за долар, а до кінця року перевалити за 29 грн. Тож покупка доларів має сенс – поточна вартість «американця» виглядає дуже привабливо.

Загальне правило, про яке говорять експерти: намагатися не купувати долари, якщо обмінники ставлять величезну маржу (різниця між покупкою та продажем. – Прим. авт.). Загалом краще почекати, поки ситуація стабілізується і спред звузиться, тоді можна і купувати.