Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
17 квiтня
Завантажити ще

Рейтинг регіонів: де в Україні жити добре

Рейтинг регіонів: де в Україні жити добре
Фото: Григорій КОНСТАНТІНОВ

Порівняння життя у мегаполісах та у невеликих містах України завжди йде не на користь останніх. За рідкісним винятком, життя в переважній більшості населених пунктів із життям у Києві не порівняти. Умови роботи та інфраструктура, школи та дитячі садки, розваги та магазини - яку сферу не візьми, ситуація в регіонах програє супроти столиці.

Щоб не бути голослівними, ми озброїлися статистичними цифрами та проаналізували, як відрізняється життя на периферії  від київського.

Демографія: мінус 270 тис. за 9 місяців

Демографічні тенденції в Україні останніми роками не змінюються: нас стає меньше з кожним місяцем. Народжуваність падає, а смертність зростає. В результаті, якщо на 1 січня 2021 року чисельність населення країни становила 41 588 354 особи, то на 1 жовтня 2021-го (остання доступна статистика) – 41 319 838. Тобто лише за дев'ять місяців Україна втратила 268,5 тисячі жителів.

Якщо говорити про тенденції, то ситуація в столиці та регіонах не відрізняється: природний приріст населення (тобто ситуація, коли кількість новонароджених перевищує кількість померлих) показав лише один регіон – Київська область, де кількість жителів за статистикою зросла на 6310 осіб. Експерти пов'язують це з тим, що у передмісті столиці не перший рік розгорнуто величезне житлове будівництво, і новобудови постійно поповнюються новими мешканцями.

Можливо, свою роль зіграли локдауни та викликана ними можливість віддаленої роботи. Тепер тим, хто працює у столиці, зовсім не обов'язково тут жити – можна вибрати дешевші та екологічно чисті Вишневе, Бучу чи Ірпінь.

У всіх інших регіонах, включаючи Київ, мешканців поменшало, причому відбувається і природне, і міграційне скорочення. Тобто, інакше кажучи, люди і вмирають, і їдуть.

Але, звичайно, скорочення нерівномірне, і за цими цифрами з великою ймовірністю можна зробити висновки, кому живеться найгірше. Погодьтеся, навряд чи люди втекали б від хорошого життя.

Цифри Держстату свідчать, що у 2021 році найшвидшими темпами скорочувалося населення Дніпропетровської (-29 068 осіб за 9 місяців 2021 року), Донецької (-26 565) та Харківської (-20 893) областей. До речі, ця ж трійка і в цьому порядку лідирувала і минулого року.

Українська столиця у січні-жовтні 2021-го "поменшала" на 7616 мешканців.

Ціни: в антилідерах - Донецьк та Черкаси

Весь 2021 рік ціни в Україні тільки й робили, що зростали: з початку року до листопада споживчі ціни підскочили на 9,4%. Винятків немає ні у столиці, ні у регіонах: покупці просто не встигають за цінниками, які переписують чи не щодня.

Цікаво, що лідером зростання виявився зовсім не Київ, де життя апріорі вважається найдорожчим. У столиці інфляція виявилася навіть нижчою, ніж у середньому в країні – 8,7%. А найшвидше ціни зростали в Донецькій та Черкаській областях - на 11,1% та 11,0% відповідно.

Найщадніше зростання цінники показали у Вінниці (+7,4%), Чернівецькій (+7,7%) та Львівській областях (+7,7%).

Незважаючи на те, що інфляція в Києві виявилася не найвищою, очевидно, що витрати жителів столиці все ж таки значно вищі.

Серйозною статтею видатків є транспортні. Якщо мешканці невеликих міст їздять на роботу одним видом транспорту (до 20 грн в обидва кінці), а то й зовсім ходять пішки, то кияни здебільшого добираються двома-трьома видами транспорту. Враховуючи, що одна поїздка на комунальному транспорті коштує 8 грн, а на маршрутці - 8-10 грн, отримуємо, що на дорогу йде 32-56 грн на день.

Щоправда, столичній владі цього здається мало, у зв'язку з чим киянам періодично обіцяють підняти вартість поїздки до 20 грн. У цьому випадку транспортні витрати мешканців столиці зростуть до 80-120 грн. на день.

Ціна багатьох товарів у столиці також випереджає середні цінники в країні. У Києві набагато дорожче м'ясо, сало, свіжі овочі та фрукти – складається враження, що продавці явно розраховують на більш високу купівельну спроможність киян.

Зарплати: наздогнати Київ не вдасться

Справді, зарплати і, відповідно, купівельна спроможність жителів столиці завжди були набагато вищими, ніж у середньому в країні, і в 2021-му, що минає, нічого не змінилося.

За даними експертно-аналітичного центру, Київ продовжує утримувати традиційне лідерство як за розмірами зарплат, так і за кількістю відкритих вакансій: майже чверть актуальних вакансій, розміщених на кадровому порталі – це пропозиції роботи у столиці.

Протягом року середня зарплата у відкритих вакансіях столиці коливалася від 29405 до 40342 грн. Але навіть коли ці показники були на мінімумі, столична середня зарплата залишалася більшою, ніж в інших чотирьох регіонах-лідерах – Харківській, Одеській, Львівській та Дніпропетровській областях.

При цьому аналітики порталу зазначають, що, враховуючи найвищий рівень зарплат, бажаючих отримати роботу у Києві багато. Умовний середній конкурс на одне робоче місце у Києві становить три особи, а в деяких професійних областях він ще вищий. Наприклад, конкуренція серед спеціалістів із продажу у столиці становить 7 кандидатів на одне місце.

Якщо звернутись до офіційної статистики, то середньомісячна зарплата в Україні у третьому кварталі 2021 року становила 14 194 грн. Причому столична середня зарплата дуже вигідно відрізняється на загальному тлі - 20 658 грн.

Окрім Києва, за статистикою лише у двох областях України зарплати перевищують середню в країні – у Донецькій (15 094 грн) та Київській (14 483 грн) областях. А найнижчі зарплати у третьому кварталі були зафіксовані у Чернігівській області – 11 046 грн.

До речі, якщо розглянути динаміку зарплат, то ситуація для мешканців регіонів складається невтішною: тоді як у середньому в країні зарплати зросли на 20,8%, у столиці – на 21,3%. Тобто «наздогнати та перегнати» Київ не вдасться.

Не дивно, що тисячі жителів регіонів якщо не переїжджають до столиці, то вже точно про це мріють: зарплати та рівень життя тут, як і раніше, набагато вищі, і статистика не дає надії на те, що найближчим часом ситуація зміниться.