22 грудня
Завантажити ще

"Стоп шлам" судитиметься з МГЗ у Верховному суді – заява організації

Фото: Фото: УНІАН

Миколаївський апеляційний суд, задовольнивши апеляцію Миколаївського глиноземного заводу на рішення суду першої інстанції щодо компенсації потерпілим від червоного шламу, фактично визнав, що українські громадяни не мають права на отримання компенсації за заподіяну їхньому здоров'ю шкоду, пише УНІАН.

Про це йдеться у заяві громадської організації "Стоп шлам", що об'єднує мешканців Миколаївської області, які постраждали від токсичних відходів виробництва МГЗ.

У заяві зазначається, що для рішення апеляційного суду, який скасував вердикт стосовно компенсації для постраждалих, немає правових підстав.

"Воно прийняте виключно під тиском влади, яка зрадила миколаївців. Інтереси російських олігархів-власників МГЗ для влади виявилися важливішими. Саме тому весь час слухання справи на активістів організації "Стоп шлам", адвокатів, які відстоювали інтереси потерпілих, і самих суддів чинився безпрецедентний тиск "Поліція, топчиновники з Міністерства юстиції, верхівка депутатського корпусу правлячої партії в єдиному пориві захищали брудні справи власників МГЗ від справедливих вимог потерпілих українських громадян", - заявила "Стоп шлам".

Також організація повідомила, що продовжить боротьбу "за конституційні права українських громадян на безпечне для життя та здоров'я навколишнє середовище та на відшкодування збитків, завданих порушенням цього права".

"Ми готові добиватися справедливості у Верховному Суді та протистояти будь-якому тиску", – йдеться у заяві.

Нагадаємо, у листопаді 2020 року громадська організація "Стоп шлам" подала позов до суду проти Миколаївського глиноземного заводу, вимагаючи  компенсувати моральну шкоду за втрати, які завдає червоний шлам екології та здоров'ю людей..

Навесні 2021 року було опубліковано результати судової інженерно-екологічної експертизи, проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, яка встановила, що у червоному шламі є небезпечні речовини – сполуки шестивалентного хрому, сполуки міді, сполуки цинку, селен та його сполуки, кадмій та його сполуки, меркурій та його сполуки, миш'як, свинець та його сполуки. Їх наявність може викликати отруйний, токсичний та екотоксичний вплив.

Дослідження Інституту судових експертиз підтвердило надмірний вміст алюмінію, хрому, свинцю, барію, стронцію та бору у зразках волосся осіб, які проживають біля шламосховищ МГЗ. Через викиди червоного шламу в районах, що прилягають до шламосховищ, різко зросла смертність від раку. За кількістю смертей від раку в районі шламосховищ МГЗ за 2011-19 роки побільшало на 38,6%.

У травні 2021 року суд першої інстанції визнав позов "Стоп шлам" правомірним та виніс рішення на користь потерпілих від червоного шламу жителів Миколаївщини.