24 листопада
Завантажити ще

Підводне каміння новорічних авіаподорожей в епоху вакцинації: пам'ятка туристу

Підводне каміння новорічних авіаподорожей в епоху вакцинації: пам'ятка туристу
Фото: REUTERS

Подорожувати зараз важко, але вже не так майже неможливо, як це було рік тому. У зв'язку з тим, що кордони поступово відкриваються (хоча в деяких країнах вони вже встигли відкритися і закритися по кілька разів), новорічна подорож вже звучить не як нездійсненна мрія, а як справжнісінький план! З іншого боку, величезні черги до стійок реєстрації, огляд в аеропорту, очікування вильоту в натовпі незнайомих людей під безперервні, але нездійсненні заклики «тримати дистанцію», а також кілька годин у кріслі літака пліч-о-пліч з іншими пасажирами - все це викликає деякі сумніви у безпеці перельотів під час пандемії.

До того ж плутанина останніх півтора року нікуди не поділася. І навіть якщо країна пом'якшила карантинні заходи та відкрила кордони, впевненості це не додає, адже все може змінитися будь-якої миті. Словом, подорожі в період коронавірусу вимагають нового підходу, коли доводиться враховувати багато факторів. (Див. Важливо)

Готуйтесь весь час стежити за ситуацією

Сьогодні карантина ситуація у різних країнах змінюється так швидко, що для того, щоб подорож відбулася, треба постійно бути напоготові. Можна все розізнатися, переконатися, що жодних перешкод для поїздки немає, взяти квитки і вже перед вильотом дізнатися, що все змінилося і потрібні додаткові документи.

Тому перша порада: після покупки квитків не розслаблятися, стежити за новинами та постійно моніторити ситуацію в країні прибуття аж до дня вильоту.

Другий момент стосується анкет. Сьогодні багато країн запровадили обов'язкове анкетування для тих, хто в'їжджає: спеціальну форму потрібно заповнити за 48-72 години до вильоту та отримати електронне підтвердження. Хороша новина: нагадування про анкетування і навіть посилання на нього, як правило, надсилає авіаперевізник.

Майте на увазі, що анкета є обов'язковою умовою для в'їзду (тобто без неї вас просто не впустять до країни, а можливо навіть не пустять у літак), але при цьому не дає жодних гарантій перетину кордону.

Отже, сьогодні для того, щоб відлетіти в країну з відкритими кордонами (хоча мова може йти, швидше, про «умовно відкриті кордони»), потрібні не тільки паспорт та квиток, а й сертифікат про вакцинацію та заповнена анкета.

Якщо сертифіката про вакцинацію немає, буде потрібно свіжий негативний ПЛР-тест і, швидше за все, обґрунтування для в'їзду. Багато країн сьогодні з туристичною метою пускають лише вакцинованих мандрівників, а нещепленим буде потрібний спеціальний дозвіл. Підставою для нього можуть стати робота, навчання, медичні послуги, відвідування близьких родичів і т. д. Звичайно, всі ці цілі треба буде підтвердити документально.

Зверніть увагу на «Непосадковий» талон

За півтора року «коронавірусного життя» правила онлайн-реєстрації на рейс неодноразово змінювалися. Спочатку для того, щоб зареєструватися онлайн на рейс, скажімо, в Європу, потрібно було неодмінно надати дані паспорта громадянина ЄС або посвідки на проживання (для інших – лише реєстрація в аеропорту).

Потім на якийсь час онлайн-реєстрацію взагалі скасували, через що одразу різко виросли черги до стійок реєстрації.

Тепер онлайн-реєстрацію повернули, але у відповідь на неї надсилають «Непосадковий» талон, який на вигляд дуже схожий на посадковий. Тому, якщо у вас є звичка не вчитуватись у звичні повідомлення, саме час цю звичку поміняти та вивчати будь-яку надіслану інформацію дуже ретельно.

У «Непосадковому» талоні дослівно написано: «Щоб почуватися спокійно під час подорожі, після прибуття в аеропорт, перед тим як проходити пункти огляду, одразу пройдіть до стійки реєстрації для перевірки проїзних документів (таких, як довідка про результат аналізу на COVID-19 »).

Але нехай вас не обманює люб'язний тон цього послання, з якого цілком можна зрозуміти, що до стійки реєстрації потрібно підійти лише для того, «щоб почуватися спокійно». Це не так. Реєстрація біля стійки обов'язковою, тому в аеропорт потрібно приїхати заздалегідь. Звичайно, з усіма необхідними документами, про які йшлося вище.

Отримавши таке повідомлення від вашого перевізника, будьте уважні – це просто попередження про те, що треба буде прийти в аеропорт заздалегідь. Фото: Наталія Мічковська

Отримавши таке повідомлення від вашого перевізника, будьте уважні – це просто попередження про те, що треба буде прийти в аеропорт заздалегідь. Фото: Наталія Мічковська

Зарезервуйте пару годин на чергу

Приїхати заздалегідь і завжди мати пристойний запас часу - це взагалі загальне правило в наші коронавірусні часи.

Багато кому бракує часу не тільки до вильоту, а й після прильоту. У когось пересадка, а хтось заздалегідь бере квитки на потяг чи автобус, щоб доїхати до кінцевої точки подорожі. Так ось: якщо ваш літак приземлився, скажімо, о 14.10, можна майже зі 100% ймовірністю сказати, що о 15.00 ви, швидше за все, на пересадку не встигнете – хіба що опинитеся в черзі на паспортний контроль першим і всі документи будуть в повному порядку.

Ось вам особистий досвід. У суботу ми з чоловіком прилетіли до Таллінна і простояли в черзі на паспортний контроль майже півтори години, незважаючи на те, що попереду нас було лише 9 людей.

Практично у кожного з тих, хто стояв попереду, виникли якісь проблеми з документами, що зажадало більш-менш тривалого розгляду.

Один пасажир в анкеті зазначив, що він вакцинований, хоча насправді другої вакцини не зробив. Йому довго пояснювали, що йому загрожує штраф за надання недостовірної інформації, і, зрештою, відправили перезаповнювати анкету.

Другий взагалі не заповнив анкету, мотивувавши це тим, що «він два тижні тому вже прилітав до Таллінна, і жодної анкети заповнювати не було потрібно». Після довгих суперечок на заповнення анкети відправили і його.

Але найбільше здивувала пасажирка, яка, як ми зрозуміли з розмови, приїхала влаштовуватися на роботу разом із чоловіком. З якихось незрозумілих причин вони підійшли до вікна паспортного контролю окремо: чоловік показав усі документи, отримав штамп у паспорт про перетин кордону та пішов. Дружина підійшла слідом за ним, а коли прикордонник попросив надати дозвіл на роботу, жінка майже обурено сказала: «Так він у чоловіка! А ви його вже відпустили!

Прикордонник неймовірно здивувався і запитав: чому він у чоловіка?

На що жінка відповіла, що її документи завжди у чоловіка, бо вона часто їх втрачає.

Почалася епопея з пошуками чоловіка з документами, який на той час досить швидко отримав багаж і вже вийшов із зони прильоту. Його шукали «всім світом» та знайшли лише хвилин через 15.

Словом, роблячи запас часу, треба враховувати, що всі люди різні, і деякі з них досить дивні. І якщо ці «деякі» опиняються в черзі попереду, перевірка документів може зайняти дуже тривалий час.

Але це ще не все. У багатьох країнах невакцинованим мандрівникам після приїзду потрібно пройти 10-денний карантин або здати один, або навіть два ПЛР-тести. І до цього теж потрібно бути готовим заздалегідь, як мінімум, дізнавшись адреси пунктів здачі тестів – далеко не у всіх країнах ПЛР-тест можна зробити буквально на кожному кроці, як в Україні. Навіть у великих містах доведеться побігати у пошуках лабораторії.

Якщо все вищесказане вас не налякало, починайте моніторити ситуацію та вибирати напрямок для відпустки. Якщо ж ви вирішили почекати, поки ситуація з коронавірусними обмеженнями стане більш-менш прогнозованою, завжди можна зробити вибір на користь подорожі Україною. «Коронавірусна прикмета»: чим ближче знаходиться кінцева точка вашої подорожі, тим вища ймовірність, що вона все ж таки відбудеться.

ВАЖЛИВО

Шпаргалка туриста: 7 кроків

  1. Перед покупкою квитків вивчіть правила в'їзду в країну, і лише якщо ви підпадаєте під ці правила, купуйте квиток.
  2. Приготуйте сертифікат вакцинації
  3. За два дні до вильоту зареєструйтесь на рейс та заповніть анкету.
  4. Уточніть, чи потрібно вам робити ПЛР-тест після прильоту в країну. Якщо так – запасіться однією-двома адресами лабораторій.
  5. Якщо ви не вакциновані, за день до вильоту здайте ПЛР-тест.
  6. У день вильоту перевірте наявність усіх документів: паспорт, посадковий талон (як варіант – непосадковий талон, підтвердження броні тощо), підтвердження подачі анкети, сертифікат вакцинації або негативний ПЛР-тест, а також у разі потреби – підстави для в'їзду.
  7. Після прибуття до аеропорту пройдіть з усіма документами до стійки реєстрації, і лише потім – на митний огляд та прикордонний контроль.