21 грудня
Завантажити ще

Скільки ще дорожчатиме долар

Скільки ще дорожчатиме долар
Фото: Андрій Грабовський

Долар продовжує дорожчати. Цього тижня він уже перевищив психологічну позначку 27 гривень не лише на готівковому ринку, а й на міжбанку.

Попит на валюту зростає

За тиждень курс долара до гривні значно зріс на всіх сегментах валютного ринку на 2,0–2,2%. Як повідомляють експерти Alpari, минулої п'ятниці офіційний курс долара США, що встановлюється НБУ, зріс з 26,44 до 27,03 грн (+2,2%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДилінг», за цей час зросли з 26,55/26,57 до 27,12/27,14 грн (+2,1%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара у банках зросли за тиждень з 26,46/26,67 до 26,98/27,21 (+2,0%). При цьому спред між середнім продажем та середньою покупкою розширився з 0,8% до 0,9%.

– Курс гривні у п'ятницю дістався позначки 27,1 грн за долар, оновивши 4-місячні мінімуми проти долара, – каже керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - На ринку зберігається активний попит на валюту, навіть незважаючи на вихідні в США (25 листопада відзначали День подяки. - Ред.). При цьому попит формується як з боку інвесторів та компаній, так і з боку населення. За даними НБУ, з початку листопада чисті купівлі валюти населенням досягли 200 млн дол. Водночас зберігається попит на валюту з боку нерезидентів, які виходять із ОВДП та виводять капітал із країни. У другій половині листопада відтік уже перевищив 4,3 млрд. гривень. Отримані на цьому тижні купонні платежі за держдержоблігаціями були також спрямовані на купівлю валюти.

Винні спекулянти, свята та енергетики

За словами Шевчишина, до купівлі валюти підключилися спекулянти. Така поведінка покупців викликана активним фоном новин навколо ризиків вторгнення РФ в Україну в найближчі місяці. Геополітична напруга формує сильний пресинг на всі активи, пов'язані з Україною, а також єврооблігації, корпоративні облігації.

– У свою чергу, посилює тенденцію вихід на ринок енергоімпортерів, які розпочинають закупівлю газу та вугілля, – продовжує Шевчишин. – Також з'являються імпортери товарів під новорічні та різдвяні розпродажі, «чорну п'ятницю». При цьому експортери навпаки знизили свою активність, оскільки отримали напередодні 2, 2 млрд грн відшкодування ПДВ. Гривня продовжує перебувати під впливом геополітичних ризиків та складної ситуації в енергетичній сфері, що збереже тиск на  національну валюту.

Шевчишин резюмує, що сьогодні курс продовжить зниження та закріпиться у зоні 27,05-27,15 грн за долар, після чого орієнтуватиметься на позначку 27,5 грн за долар.

Подібні прогнози дають й інші експерти.

- На найближчий тиждень ми очікуємо на зростання курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 27,6 грн., а готівковий долар у банках може торгуватися близько 27,5/27,7 грн., - каже старший аналітик Alpari Вадим Іосуб.

Хоча у довгостроковій перспективі сильних ризиків для гривні не передбачається. Так, за розрахунками МВФ, що містяться в оновленому меморандумі, середньорічний курс долара до гривні становитиме 27,32 грн у поточному році, 27,43 грн у 2022 році, 27,91 грн у 2023 році та 28,00 грн з 2024 до 2026 року.