Завантажити ще

Долар уже по 27 грн: чому кредит МВФ не допоміг уникнути девальвації

Долар уже по 27 грн: чому кредит МВФ не допоміг уникнути девальвації
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Ще на початку минулого тижня долар коштував менше 26,1 грн., і валюта не була особливо затребувана ні населенням, ні бізнесом. Але вже в середу, 24 листопада, курс американської валюти на міжбанку перевищив позначку 26,9 грн, а в обмінниках зелений продають дорожче 27 грн. «КП в Україні» разом із експертами розбиралася у середньострокових трендах валютного ринку.

Ворог у воріт!

Останні кілька місяців гривня поступово зміцнювалася по відношенню до основних валют. Якби не дії НБУ, який викуповував надлишки пропозиції експортерів у свої резерви, то курс, швидше за все, «відлетів» би нижче за 25 грн за долар. З початку року Нацбанк скупив на міжбанку 3,25 млрд. доларів. А рекордні обсяги викупу валюти припали на робочий тиждень з 8 по 12 листопада, коли регулятор придбав 858 млн доларів.

Але вже минулого тижня ситуація змінилася. Попит почав збільшуватися, курс долара пішов нагору, і Нацбанк став виходити на ринок із продажем валюти. На тижні з 15 до 20 листопада НБУ продав близько 100 млн. доларів. Попри це долар подорожчав до 26,60 грн. І цього тижня зростання курсу «американця» продовжилося.

– Курс гривні в середу вранці залишається під тиском поблизу позначки 26,9 грн за долар, – каже керівник відділу аналітики ДК Forex Club Андрій Шевчишин. - На тлі новин, що розганяються, про можливе вторгнення РФ в Україну в найближчі місяці, нерезиденти та інвестори активно виходять з українських активів. За 2 останні дні портфель ОВДП нерезидентів скоротився на 715 млн грн, а з 15 листопада на 3,8 млрд грн. Впали ціни українських єврооблігацій та виросли дефолтні свопи (плата за ризик. – Ред.) за українським боргом. До активної купівлі валюти підключилися спекулятивний капітал та населення. НБУ намагається згладжувати коливання, проте, зважаючи на все, глобальної мети збити курс і повернути його на сильні позиції немає.

Долар дорожчає через геополітичні ризики, необхідність задіяти ЗВР для стабілізації курсу

Навіть новина про виділення Україні траншу МВФ на суму 700 млн доларів, яка раніше обов'язково сприяла б нехай і невеликому, але зміцненню гривні, зараз повністю ігнорується ринком.

– Реакція на кредит МВФ на валютному ринку напередодні була стриманою, і сьогодні високий попит зберігається, – каже Андрій Шевчишин. - Зазвичай новини за кредитом позитивно відбиваються на ринку, але ринок поки що песимістичний. І це – грізний сигнал продовження падіння курсу.

Експерти кажуть, що російські війська біля кордонів України – значно вагоміший фактор ризику, ніж новина про транш МВФ. Та й надто довго дешевшав долар, корекція була лише питанням часу.

– Долар дорожчає через геополітичні ризики, необхідність задіяти ЗВР для стабілізації курсу та спекулятивної складової після того, як гривня почала падати від рівня у 26 за долар США, – пояснює аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. - Російські війська – як ризик для економіки чи національної валюти – безумовно, є основною причиною девальвації гривні. Політичні кризи не проходять для валютного ринку безслідно. Крім того, відкладений попит на валюту протягом року, а також сам факт зростання гривні за 2021 рік з рівня 28 гривень до 26 гривень у період після пандемії – це причина того, що курс відскочив, як пружина.

Чого чекати далі

Поки що експерти не бачать приводів для того, щоб девальваційні тенденції змінювалися зміцненням. По-перше, вже закінчився період сплати податків, і експортерам не так сильно потрібна гривня, а отже можна притримати валюту, яка дорожчає. По-друге, з огляду на те, що з боку РФ немає сигналів на зниження ескалації напруги, нервозність може ще більше посилитися.

З іншого боку, цього тижня вже особливих вагань не очікується. Причина – День подяки у США. У такі святкові дні традиційно якихось великих платежів не очікується.

- 25-26 листопада – це вихідні в США, внаслідок чого нерезиденти, а також експортери з імпортерами поспішають закрити свої великі операції у середу, – продовжує Андрій Шевчишин. - Зараз це купівля та виведення валюти. Втім, завдяки фактору вихідних вже в четвер і п'ятницю на ринку може настати невеликий перепочинок. Хоча великі виплати за купонами ОВДП, які отримають власники у четвер, підвищать гривнева ліквідність ринку і знову можуть штовхнути долар вгору. Найближчим часом гривня залишиться під тиском, але темпи падіння знизяться, ймовірно, підвищиться волатильність. Загалом ринок продовжує цілитися на 27 грн за долар, але поки що можливі коливання в широкому діапазоні 26,75-27 грн за долар.

Наступного року чекаємо на підвищення цін на все

Поки що найнегативнішим чинником для гривні залишається зниження вартості залізної руди. Ще влітку ця сировина коштувала понад 200 доларів за тонну, а зараз – нижче 90 доларів за тонну. З огляду на те, що саме до котирувань на руду прив'язана вартість українського металургійного експорту, таке зниження цін може спровокувати падіння.

– Потенціал падіння цін на експортовані країною товари – це привід для валютних спекулянтів створювати ажіотаж та підвищений попит на долари та євро, – каже Максим Орищак. - Якщо НБУ залучає ЗВР, то створюються ризики для платоспроможності України у період повернення за борговими зобов'язаннями. Через місяць, якщо ситуація не зміниться і гривня падатиме, можна чекати, що відновляться розмови та страхи щодо дефолту в країні у 2022 році. А сам факт підтримки з боку МВФ у вигляді нових кредитів розцінюватиметься сигналом того, що наближається політична криза в Україні.

Середній курс іноземної валюти до бюджету країни на 2022 рік закладали вище рівня 28 гривень за долар

Щоправда, ситуація на зовнішніх ринках поки що не викликає особливого песимізму. Так, аналітики агентства Fitch Ratings вважають, що ціни на залізну руду підуть вгору. За їхніми прогнозами, у 2022 році ціни на цю сировину становитимуть у середньому 160 доларів за тонну.

Зниження вартості сировини очікується лише у 2025 році, коли котирування опустяться до 70 доларів за тонну.

Водночас високі ціни на енергоресурси, а також слабкий урожай наступного року та посилення монетарної політики США можуть хитнути валютний маятник у бік ще більшої девальвації.

- Середній курс іноземної валюти до бюджету країни на 2022 рік закладали вище за рівень у 28 гривень за долар, - каже Максим Орищак. - Тобто можна чекати, що від поточної ціни 26,6 грн долар подорожчає до 28-28,5 грн. Інфляційний тиск за такого курсу, і енергетичної кризи, і політичних недомовок з постачальниками енергоресурсів посилиться в рази. Вже на 2022 рік через новий транш МВФ можна очікувати зростання вартості газу для населення як мінімум на 40% від поточних цін. Також подорожчає бензин, а потім продукти харчування та інші товари.

ПИТАННЯ РУБА

Чи варто купувати євро?

Мало хто зауважив, що на тлі зростання курсу долара вартість євро  відносно гривні залишається стабільною – близько 30 гривень. Відбувається це через те, що євро на міжнародних ринках дешевшає  відносно американської валюти. Якщо кілька тижнів тому за 1 євро давали 1,19 дол., то зараз його вартість впала до 1,12 дол. Основні причини – нові коронавірусні обмеження в єврозоні, що спричинить подальшу м'яку грошову політику Європейського центробанку. В якості середньострокової перспективи аналітики радять поки що робити ставку на долар.

- Купувати долари зараз вигідніше за євро, - резюмує Максим Орищак. - Через монетарну політику євро у світі ще може просісти до рівня 1,10 проти поточної ціни 1,1250.

Новини по темі: МВФ курс гривні курс долара