28 травня
Завантажити ще

10 продуктів, за які ми серйозно переплачуємо

10 продуктів, за які ми серйозно переплачуємо

У наших продуктових витратах є дивовижний феномен. Ми бачимо, що, наприклад, картопля подорожчала з 6 до 8 грн за кілограм, і починаємо голосно обурюватися – мовляв, куди котиться світ, коли вже такий «топпродукт» стає недоступним. І водночас кладемо в кошик картопляні чіпси, які в перерахунку на кілограм коштують 250-270 грн, і вони нам зовсім не здаються такими вже й дорогими.

Сьогодні ми розповімо про продукти, за які покупець переплачує вдесятеро і навіть не помічає цього.

1. Чіпси

Чіпси роблять за різними технологіями, і найшкідливішими дієтологи називають чіпси, зроблені з картопляного крохмалю (у складі цей інгредієнт часто називають картопляним борошном). Але навіть якщо трапилося диво і вам попалися чіпси зі справжньої картоплі, довге обсмажування в олії зробить свою справу, і користі в такому продукті не буде ні на грам.

Незважаючи на те, що про шкоду чіпсів усі давно знають, вони залишаються вкрай популярним снеком. Можливо, в тому, що їх не варто купувати, вас переконає, якщо не турбота про здоров'я, то турбота про гаманець?

Ціна запитання:

Пакетик чіпсів вагою 110-120 г коштує 30 грн., тобто ми платимо по 250-270 грн. за кіло. При цьому картопля у цьому ж супермаркеті продається по 7-7,50 грн за кілограм.

2. Льодяники на паличці

Це раніше вони продавалися вуличними торговцями, а зараз різнокольорові та гарні льодяники на паличці продаються у кондитерських відділах практично кожного супермаркету за 20-25 грн за штуку. І під кожним дрібним шрифтом вказана ахова ціна для продукту, який на 80-90% складається з цукру.

Ціна запитання:

Льодяники на паличці коштують 250-300 грн за кілограм, тоді як кілограм звичайних льодяників коштує 75 грн, кілограм цукру – 30 грн.

3. Глазурований сирок

Незважаючи на те, що дієтологи, м'яко кажучи, не в захваті від цього продукту, багато батьків із задоволенням купують глазуровані сирки своїм дітям, вважаючи, що це смачно, корисно і недорого. Щодо користі можу привести думку знайомого педіатра, яка називає глазуровані сирки не інакше як отравою. Кілька років тому ми проводили експертизу солодких сирків і з'ясували, що в них можна знайти будь-що – від рослинних жирів до кишкової палички. «Стерильною» чистотою зміг похвалитися лише один зразок, щоправда, завдяки термічній обробці в ньому не виявилося не лише хвороботворних мікроорганізмів, а й корисних молочнокислих бактерій.

А щодо ціни, то дані у відкритому доступі, можемо порахувати.

Ціна запитання:

36-грамовий сирок коштує в середньому 9 грн. Тобто ми платимо 250 грн за кілограм суміші сиру, цукру та жиру. Зізнайтеся, чи ви купили б за такою ціною якісний фермерський сир чи вирішили б, що це занадто дорого?

4. Хлібці та інші «healthy-продукти»

Раніше подібні хлібці коштували копійки та вважалися їжею для бідняків. Борошно, сіль та вода – погодьтеся, для справжнього гурмана цього якось обмаль. Але сучасні тренди правильного харчування та здорового способу життя зробили хлібці просто культовим продуктом, який біднякові тепер не по кишені. Вартість – від 7-8 до 55 грн за пачку в залежності від складу та виробника. І люди платять, бо вірять: від звичайного хліба, підсушеного в духовці, гладшають! Інша річ – хлібець: і смачно, і фігурі суцільна користь.

Насправді склад і калорійність хліба і хлібців ідентичні, більше того, найчастіше у хлібців ще вище – близько 300-330 ккал на 100 г. Те ж саме можна сказати про багато « healthy-продуктів » (печиво, енергетичні батончики, різноманітна «збагачена» кисломолочка» і т.д.), склад яких часто практично не відрізняється від складу звичайних продуктів, які «не хелсі». А що з ціною?

Ціна запитання:

Ціна на популярні хлібці різних торгових марок коливається від 7-8 грн. за 75 г до 50-55 грн. за 200 г. Тобто виходить від 93 до 275 грн. за кілограм. Кілограм житнього хліба коштує близько 40–45 грн.

5. Вода у пляшках

Бутильована вода стабільно входить до всіх рейтингів переоцінених продуктів, але людей не переконати. Для багатьох турбота про здоров'я полягає саме в купівлі бутильованої води, а ще крутіше – мінеральної, тож пити воду з-під крана ми майже розучилися.

Зрозуміло, що якість води в наших кранах бажає кращого, але це зовсім не привід викладати за воду сотні гривень щомісяця. До того ж дослідження періодично показують, що вода від деяких виробників мало відрізняється за складом і якістю від тієї, що ллється з крана.

Ціна запитання:

Бутильована вода продається у супермаркетах від 7 грн за літр. Вода з крана – 25 грн за 1000 літрів, фільтр-глечик – від 200 грн.

6. Брендові какао-напої

Какао - смачний і корисний напій, але багатьом ліньки його заварювати самостійно. На допомогу приходить швидкорозчинний порошок, щедро присмачений цукром. Нас переконують, що для зручності, але насправді для здешевлення продукту. Хоча вартує брендовий какао-напій чимало.

Ціна запитання:

380 г какао-напою від популярного бренду коштує 75 грн, тобто виходить майже 200 грн за кіло. При цьому кілограм какао-порошку коштує від 125 грн., кілограм цукру (він йде у списку інгредієнтів на першому місці, тобто його у складі більше, ніж какао) – 30 грн.

7. Каша у пакетиках

Ось ще один продукт, в якому немає ні користі, ні радощів – каша в пакетиках швидкого приготування. Справа дійшла до того, що, говорячи про користь каш, сьогодні кожен дієтолог вважає своїм обов'язком попередити: він не має на увазі кашу в пакетиках! Але споживача вже не зупинити – це так зручно і недорого…

Ціна запитання:

Вартість 40-грамового пакетика вівсянки стартує від 6 грн. Тобто 150 грн. за кілограм! Для порівняння: кілограм вівсянки на вагу коштує від 20 грн за кілограм.

8. М'ясні та рибні нарізки

М'ясна та рибна нарізка зручні для корпоративів або домашніх свят, коли потрібно накрити стіл швидко та без особливих турбот. Але – і для багатьох це виявляється несподіванкою – нарізка в упаковці виробника коштує вдвічі, а то й утричі дорожче за м'ясо, ковбасу чи рибу, куплені цілим шматком. Не обманюйтеся тим, що це зручно - таку зручність виробник оцінює дуже високо.

Ціна запитання:

Взяли першу ковбасну нарізку, що попалася в магазині: ціна за 75 г склала 43,60 грн, тобто виходить 581 грн за кілограм сирокопченої ковбаси. Поруч лежали палки цієї ж ковбаси від цього ж виробника по 260 грн за кілограм.

9. Чай у пакетиках та кава у стіках

Пакетовані чаї невигідні за ціною, до того ж якість їх бажає кращого. Якщо розпотрошити такий пакетик, навряд чи ви знайдете там щось, крім чайного пилу. Корисніше і для здоров'я, і ​​для гаманця купувати гарний листовий чай.

Ще один удар по гаманцю - це кава в стіках, яка користується просто шаленою популярністю у покупців. Здається, що 3-4 грн за стік – це така дрібниця, про яку й казати не варто!

Ціна запитання:

36 г чаю у пірамідках коштує 45 грн (1250 грн/кг), 50 г чаю у пакетиках – 30 грн (600 грн/кг), а 100 г листового чаю від цього ж виробника – 40 грн (400 грн/кг).

Один стік кави вагою 1,8 г коштує 4 грн., тобто виходить майже 2000 грн. за кілограм. Ця ж кава в банці в перерахунку на кілограми обійдеться вдвічі дешевше.

10. Екзотичні фрукти та овочі

У відповідь на пораду дієтологів їсти більше свіжих овочів та фруктів, багато хто починає люто протестувати – мовляв, ви ціни бачили? Це ми чіпси та карамель готові купувати по 250-300 грн за кілограм, а огірки та помідори по 60 – не готові!

Дієтологи парують: є чимало сезонних овочів, і зараз можна купувати капусту, моркву, буряк, редьку. Але яка може бути редька, якщо блогер в інстаграмі виставив авокадо та спаржу?

Ціна запитання:

Спаржа у магазині сьогодні продається по 400-450 грн за кілограм. І якщо ви не є великим любителем цього вишуканого і, говорячи відверто, дуже спірного на смак овоча, ви легко можете замінити його в раціоні іншими овочами, адже нічого особливо корисного в спаржі немає. Спаржа містить вітаміни групи В вітаміни С, Е, А, цинк, калій, фосфор. Але практично все те саме містить, наприклад, петрушка. Так що робіть собі салати із сезонних овочів і додавайте до них свіжу зелень – вітамінами ви таким чином себе точно не обділите.​