Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
29 лютого
Завантажити ще

Чи чекають на Україну віялові відключення? П'ять питань щодо аварійного імпорту електроенергії

Чи чекають на Україну віялові відключення? П'ять питань щодо аварійного імпорту електроенергії
Фото: Учасники MaxPixel | maxpixel.net

З середини літа представники влади бадьоро рапортували про успішну підготовку країни до опалювального сезону. Щоправда, з початку осені всі без винятку експерти у сфері енергетики відзначали низькі запаси вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ, але влада обіцяла, що все буде гаразд і питання вирішать.

І ось 2 листопада сталося те, про що попереджали фахівці: українська генерація не впоралася з навантаженням, і в екстреному порядку довелося купувати електроенергію за кордоном – у Білорусі та Словаччині.

«КП в Україні» розбиралася, що сталося, чи загрожують нам віялові відключення, хто в цьому винен і що робити, щоб уникнути енергетичних блекаутів.

Що сталося?

У вівторок, 2 листопада, в енергосистемі України стався збій – потужностей, що генерують виробники електроенергії, не вистачило, щоб забезпечити всіх споживачів електроенергією. Через це оператор енергосистеми «Укренерго» запросив аварійну допомогу у Білорусі.

– 2 листопада з 14.00 у рамках договору про надання аварійної допомоги Білорусь розпочала постачання електроенергії в енергосистему України потужністю 500 МВт, – повідомило Міністерство енергетики Білорусі. - Постачання здійснюються на запит української сторони.

Експерти кажуть, що між Україною та Білоруссю діє договір про постачання електроенергії у рамках аварійної допомоги сторін. Енергосистеми двох країн синхронізовані і у разі виникнення непередбачених ситуацій сторони можуть запитувати допомоги одна в одної.

Хто винен

Про те, що така ситуація може виникнути будь-якої миті, ми писали неодноразово. Проблеми з генерацією виявилися через те, що блоки теплових електростанцій не можуть працювати в нормальному режимі через дефіцит вугілля.

Українська енергосистема улаштована так, що в періоди мінімального навантаження в ній переважає атомна генерація – тобто туди надходить електрика від АЕС. Коли люди прокидаються, починають готувати їжу, їхати на роботу, то навантаження на енергосистему зростає – на цей момент оператор «Укренерго» підключає до мережі гідроелектростанції та блоки теплових електростанцій (ТЕС та ТЕЦ). Але зараз теплові електростанції працювати в нормальному режимі не можуть – на їхніх складах надто малі запаси вугілля. Тому частину блоків просто зупинили.

Для нормальної роботи енергосистеми на початок опалювального сезону на складах мало бути близько 3 млн. тонн вугілля. Однак, станом на 1 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС становили 542,8 тис. тонн. Тобто майже у 6 разів менше, ніж треба було.

ТЕС ДТЕК «Енерго» останні три місяці працюють понад план, компенсуючи простой державних ТЕС та ТЕЦ

Українська теплова генерація контролюється двома групами впливу – ДТЕК Ріната Ахметова (забезпечує близько 78% теплової генерації в країні) та державної «Центренерго», яку, за чутками, частково контролюють структури Ігоря Коломойського.

У нинішніх проблемах із виробленням електроенергії «Укренерго» фактично звинуватило ДТЕК.

– Зокрема, на ДТЕК Курахівська ТЕС затримано вихід із планового ремонту блоку № 8, який переведено на аварійний ремонт до кінця доби 5 листопада, – повідомили в «Укренерго», коли описували причини імпорту електрики. - Також у першій половині дня 2 листопада було виведено у ремонт корпус 1А ДТЕК Криворізької ТЕС. Вранці 2 листопада виведено в аварійний ремонт енергоблок №11 ДТЕК Бурштинської ТЕС, що унеможливило перефіксацію енергоблоку №8 цієї електростанції на роботу в ОЕС України, яка могла б зменшити в цій зоні дефіцит потужності. Крім цього, через виведення в аварійний ремонт енергоблоків №11 та №6 ДТЕК Бурштинська ТЕС НЕК «Укренерго» 2 листопада з 10.00 до 20.00 активувала аварійну допомогу також із енергосистеми Словаччини для компенсації дефіциту потужності.

У ДТЕК відразу відреагували на цю інформацію та опублікували свою версію того, що відбувається.

- ТЕС ДТЕК « Енерго » останні три місяці працюють понад план, компенсуючи простой державних ТЕС та ТЕЦ, - йдеться у повідомленні компанії. - Саме завдяки надзусиллям енергетиків та шахтарів ДТЕК «Енерго», енергосистема продовжує функціонувати в умовах штучно створеної кризи у державній генерації.

У ДТЕК звинувачення оператора назвали «надуманими» та вважають «частиною політичного тиску у відповідь на послідовну та принципову позицію щодо неприпустимості імпорту електроенергії з Росії та Білорусі». Щоправда, що робити у ситуації, коли електроенергії в енергосистемі не вистачає, у повідомленні не йдеться.

Експерти кажуть, що дефіцит вугілля, зокрема на складах ДТЕК, і спричинив брак електроенергії.

– ДТЕК контролює 78% виробництва електроенергії ТЕС, – каже енергетичний експерт Юрій Корольчук. - І як не крути, але від роботи їхніх ТЕС залежить робота енергосистеми. І Україна буде залежною від імпорту електроенергії з Білорусії та Росії саме через проблеми ДТЕК, особливо в ситуації жорсткого дефіциту вугілля.

Що робити?

Варіантів вирішення проблеми тут лише два – або нарощувати експорт вугілля, що зробити в умовах його дефіциту у світі буде досить складно, або продовжувати імпортувати електрику з Білорусі та ЄС.

Загалом на опалювальний сезон Україні потрібно близько 15,3 млн. тонн. При цьому український видобуток, за прогнозами відомства, за цей період становитиме близько 9 млн. тонн. Тобто трохи більше 6 млн. тонн потрібно купити за кордоном. Але законтрактовані обсяги імпорту на сьогодні становлять близько 4 млн. тонн. Більше замовити поки що не виходить - Китай викуповує всі вільні обсяги вугілля. Таким чином, Україні не вистачає для нормального проходження опалювального сезону близько 2,3 млн. тонн вугілля.

Зараз у пресі з'явилися повідомлення, що в Україну везуть 280 тисяч тонн американського вугілля, але цей обсяг ніяк не перекриє дефіцит палива. Якщо вугілля купити не вийде, доведеться розраховувати на те, що сусіди не перекриють постачання електроенергії з політичних мотивів або технічних причин.

Чи будуть віялові відключення?

Як кажуть експерти, віялові відключення в енергосистемі можливі, коли споживання у системі перевищує генерацію. Тут математика проста: якщо в енергосистемі не вистачає потужності, то електрику можна імпортувати, як це зробили 2 листопада, або відключати частину споживачів до того моменту, поки попит на електроенергію не знизиться. Причому піки споживання найчастіше припадають на ранкові або вечірні години.

- Вчора (2 листопада. – Авт.) максимум був о 18.00, споживання електроенергії в Україні становило 20,339 ГВт. НАК «Укренерго» запросила аварійну допомогу 500 МВт із Білорусі та 100 МВт із Словаччини. Транскордонні перетікання в максимумі були близько 400 МВт. І це зараз ще тепло, а що буде, коли морози почнуться?

каже експерт з енергетики Ольга Кошарна.

За словами експерта, взимку споживання суттєво збільшується, адже частина споживачів у холодну пору року гріється саме за рахунок електроенергії.

- Наприклад, 20 січня 2021 року максимум споживання електроенергії був о 9-й ранку і склав 23,929 ГВт, - каже Ольга Кошарна. -Тоді транскордонні перетікання в максимумі становили 269 МВт.

Іншими словами, зараз наша енергосистема починає відчувати дефіцит при споживанні понад 20 ГВт, а рік тому генеруючі потужності справлялися із споживанням 23 ГВт.

Відповідь на запитання «чи будуть віялові відключення», очевидна. Якщо Україна не зможе самостійно виробляти потужність, що бракує, через брак вугілля на теплових електростанціях, або ж не зможе імпортувати відсутні обсяги електрики, то нічого не залишиться, крім як відключати частину споживачів.

– Кажуть, що головний диспетчер України теж придбав собі генератор, – жартує Ольга Кошарна. - Він, без сумніву, точно знає, що на нас чекає.

Чи можна підготуватися до блекаутів?

Якщо ви живете у власному будинку, то на випадок віялових відключень цього року вам може стати в нагоді бензиновий генератор.

- Для підтримки роботи освітлення, холодильника, насосної станції та телевізора буде достатньо генератора потужністю 3кВт, - пояснили нам в одному з інтернет-магазинів, які продають таку техніку. – Їхня ціна стартує від 6 тисяч гривень. Більш-менш надійну модель можна придбати за 8-9 тисяч гривень. Якщо ж вам хочеться пережити блекаут без обмежень, дивіться на моделі потужністю від 5 кВт. Ціни на них у півтора-два рази вищі, але для більшості споживачів вони забезпечать усі потреби. Хороший генератор на 5кВт із системою автозапуску коштує близько тисячі доларів.

Щоправда, така автономна генерація – справа недешева. Як кажуть продавці, витрата палива у бензинових генераторів становить близько 1 літра на годину для версії потужністю 3 кВт і близько 1,75 літра - потужністю 5 кВт. Тобто за годину роботи навіть 3-кіловатний автономний генератор витратить бензину мінімум на 33-34 гривні, а потужніший споживатиме паливо на суму від 50 грн на годину. Такою є ціна автономності.

У міських жителів можливості запитати свою квартиру від генератора немає – не поставите ж ви його на балконі. Тому експерти радять запасатися пауербанками, ліхтариками та… туристичними газовими плитами й балончиками.

- Актуальними стануть гасові лампи, свічки, туристичні газові плитки – незамінна річ для міських квартир із електроплитою. Інакше ні воду закип'ятити, ні їжу приготувати,

каже Ольга Кошарна.

Простенький одноконфорочний пальник під цанговий балон можна купити від 200 гривень. Змінний балонний картридж із газом до нього коштує від 40 гривень. Його зазвичай вистачає на дві години безперервного горіння.

А В ЦЕЙ ЧАС

Віялові відключення – не лише наша проблема

До речі, від віялових відключень цієї восени страждав і Китай. Там наприкінці вересня відключали цілі регіони. Проблема була та сама, що й у нас – дефіцит вугілля. Справа в тому, що КНР не домовилася з Австралією про купівлю цього виду палива, а відновлення промисловості після ковідних обмежень зажадало більшої кількості електроенергії. За оцінкою Goldman Sachs, перебої з електрикою торкнулися 44% промислових підприємств Китаю.

Минулої зими кілька днів без електрики провели жителі американського штату Техас. Аномальна для півдня США погода, яка принесла морози та сніг, вивела з ладу енергосистему штату.