22 травня
Завантажити ще

Ціни на український експорт зростають: що буде з доларом в останній тиждень жовтня

Ціни на український експорт зростають: що буде з доларом в останній тиждень жовтня
Фото: Ратынский Вячеслав/УНИАН

Незважаючи на те що на календарі вже середина осені, гривня продовжує зміцнюватися. Така аномальна тенденція на валютному ринку пояснюється позитивними для українських експортерів факторами на зовнішніх ринках.

Як повідомили експерти Alpari, за минулий тиждень курс долара до гривні знизився на всіх сегментах валютного ринку на 0,1-0,6%. Так, з минулої п'ятниці офіційний курс долара США, встановлений НБУ, знизився з 26,35 до 26,20 грн (-0,6%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДилінг», за цей же час знизилися з 26,37/26,40 до 26,30/26,32 грн (-0,3%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках знизилися за тиждень з 26,28/26,47 до 26,24/26,46 (-0,1%). При цьому спред між середньою продажем і середньої покупкою розширився з 0,7 до 0,8%.

У найближчій перспективі гривня може послабитися на збереженні політики НБУ, при цьому волатильність зберегтися

Заступник голови НБУ Юрій Гелетій пояснив зміцнення гривні. Головна причина, за його словами, це сприятлива кон'юнктура світового ринку для основних товарів українського експорту. Вона - головний драйвер домінування пропозиції валюти в другому півріччі поточного року.

Гелетій зазначив, що ціни на український експорт росли через активне відновлення світової економіки, накопичення продовольчих і виробничих запасів в Китаї, введення експортних мит на поставки зернових в окремих країнах.

- Курс гривні відкрив торги п'ятниці поблизу позначки 26,35 гривні за долар після того, як Нацбанк України зберіг облікову ставку на рівні 8,5% річних, - говорить керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - Реакцією ринку на новини за ставкою став розворот ринку, в результаті чого курс повернувся до позначок початку тижня, а закриття пройшло на максимумах дня, що свідчить про можливе зламі тренда на зміцнення гривні. Гравці очікували розвороту або зміни тенденції, тому тригер облікової ставки дав імпульс до покупок і утримування валюти продавцями. Втім, говорити про його спроможності ще рано, оскільки імпортери напередодні локдауна слабкі і не бажають закуповувати валюту і товари, оскільки не зможуть їх реалізувати в умовах обмежень. Також напередодні було відшкодування ПДВ на 700 млн грн, що також звузило пропозицію валюти експортерів.

За словами Шевчишина, негативним фактором для курсу залишається важка епідеміологічна ситуація в країні і рекордні рівні смертності і захворювань. Втім, паніка стимулює і вакцинації. Також погано впливають високі ціни енергоносіїв і очікування, що з початком опалювального сезону енерготрейдерам і постачальникам все ж доведеться вийти на ринок для імпорту газу і вугілля, що натисне на гривню.

- У найближчій перспективі гривня може послабитися на збереженні політики НБУ, при цьому волатильність зберегтися, - говорить Шевчишин. - Чекаємо коливання в верхній межі торговельного діапазону 26,25-26,45. Якщо закриємось вище 26,40 за підсумками тижня, можна буде говорити про високу ймовірність зміни тенденції.

Втім, не виключено, що гривня продовжить зміцнюватися і на наступному тижні.

- На найближчий тиждень ми очікуємо незначне зниження курсу долара до гривні, - прогнозує старший аналітик Alpari Вадим Іосуб. - Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 26,2 грн, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 26,2/26,4 грн.

Новини по темі: НБУ курс долара курс гривні