21 листопада
Завантажити ще

Ціна на газ б'є нові рекорди: чим це загрожує світовій і українській економікам

Ціна на газ б'є нові рекорди: чим це загрожує світовій і українській економікам
Фото: REUTERS/Ребекка Наден

Ціни на газ в Європі пробили психологічну позначку в 1000 доларів за тисячу кубометрів. Це обумовлено низькими запасами в сховищах напередодні опалювального сезону. За рік паливо подорожчало в шість разів. Європу лякають введенням квот на поставки газу, а Україна може витратити зайві 1,5 млрд доларів на закупівлю дорогого ресурсу. «КП в Україні» розбиралася, чим загрожує нам і світу ноа енергетична криза.

Новий рекорд

У вівторок 28 вересня вартість газу на енергетичних біржах встановила новий ціновий рекорд. Паливо з поставкою в жовтні на торгах зросло до позначки 1031 долар за 1000 кубометрів. Ціни на газ ростуть через низькі його запаси в європейських підземних сховищах.

Як кажуть експерти, ситуація в Європі напередодні опалювального сезону залишається критичною. Через обмеження поставок палива з боку «Газпрому» підземні газові сховища в ЄС були заповнені всього на 72% - це мінімальний рівень за останні 10 років. Також в ЄС доводиться витрачати частину палива на генерацію електрики. Справа в тому, що в Європі спостерігається нетипова для цієї пори року безвітряна погода, а це скорочує вироблення електроенергії на вітропарках Північного моря. Крім того, в останні роки закрили ряд вугільних ТЕС, і тепер, щоб компенсувати брак електрики, доводиться спалювати газ, якого і так в сховищах не вистачає.

Скоротилися в порівнянні з минулим роком і поставки скрапленого газу до Європи. Всьому виною азіатський ринок, де теж спостерігається дефіцит палива. У Китаї зараз паливна криза, схожа на європейську - нестача електроенергії  через скорочення використання вугілля і переходу на поновлювані джерела. У країні навіть почалися віялові відключення. У зв'язку з цим Китай почав нарощувати закупівлі скрапленого газу, і там готові платити більше, ніж в Європі.

Рекордно високі котирування на європейських біржах вже призвели до того, що ряд підприємств, продукція яких залежить від цін на газ, вимушені зупинили роботу - йдеться про виробників азотних добрив. Детальніше про те, як високі ціни на блакитне паливо впливають на роботу промисловості, читайте тут.

Європі пророкують «газ по талонах»

Такі високі ціни на газ обумовлені ще і тим, що Європі пророкують мало не обмеження поставок для промисловості в холодну пору року. Так, головний радник президента США Джо Байдена з енергетичної безпеки Амос Хохштейн заявив, що низькі запаси газу в Європі, в тому числі з-за невеликих поставок з боку Росії, можуть привести до нестачі ресурсів для опалення. Через це країни єврозони можуть почати розподіляти газ за квотами.

За його словами, через брак газу ряд країн буде купувати його за завищеною ціною, а інші держави - розподіляти за квотами. Тобто, швидше за все, більш дешеве паливо будуть віддавати підприємствам, які забезпечують газом, теплом і електрикою населення.

Підливають масла у вогонь і прогнози експертів, які пророкують подальше зростання цін на газ. Так, інвестиційний банк Citigroup не виключає, що взимку ціна на природний газ може перевищити 3000 доларів за тисячу кубометрів.

Всі енергоресурси - вгору

На тлі подорожчання газу різко виросли котирування й інших енергетичних товарів - вугілля і нафти. У вівторок нафта марки Brent піднялася до психологічного рівня 80 доларів за барель - це найвищий рівень з жовтня 2018 року. Вугілля теж додало у ціні, тонна цього палива подорожчала до 200 доларів, тоді як рік тому такий самий обсяг можна було купити в п'ять разів дешевше - за 40 доларів.

- На європейському ринку спостерігається «ідеальний шторм»: скорочення обсягів СПГ, нестача газу в сховищах, погодні аномалії - все це сприяє дефіциту палива в умовах зростаючого попиту, - пояснює «КП в Україні» аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Попереду опалювальний сезон, так що високі ціни на газ можуть протриматися до кінця року. Причому все це впливає ще й на інші види палива, бо споживачі шукають можливості скоротити витрати. Так, наприклад, услід за газом зростає вартість нафти.

За його словами, це аномальна ситуація - довгі роки саме газ «слідував» за динамікою чорного золота і був лише побічним продуктом його видобутку.

- Тут ще накладається і рішення ЄС щодо відмови від довгострокових контрактів і прив'язки до споту, внаслідок чого у спекулянтів виявилися розв'язані руки, - пояснює Сергій Родлер. - Ми спостерігаємо ринок продавців - саме вони зараз і будуть нав'язувати свої умови покупцям і будуть відіграватися після тривалого періоду профіциту і низьких цін. Ціни вище 1000 доларів можуть зберегтися в короткочасній перспективі, але на більш довгостроковому інтервалі, після того як панічні настрої почнуть проходити, вартість газу повинна знизитися. Зрозуміло, до колишніх цифр в 200-300 доларів газ навряд чи повернеться. Куди більш актуальним в найближчі кілька місяців виглядає діапазон в 500-700 доларів за тисячу кубометрів.

Подорожчання газу потягне за собою зростання цін на нафту, а дороге вугілля може змусити Україну знову закуповувати електроенергію у Росії та Білорусі. Заборона на імпорт електрики закінчується як раз 1 жовтня. Хоча на засіданні Національної комісії з тарифів, яке намічено на середу 29 вересня, її можуть продовжити до 1 листопада.

Крім того, що спостерігається зростання вартості газу, також підскочила в ціні і нафта. Фото: drpepperscott230 з сайту pixabay

Крім того, що спостерігається зростання вартості газу, також підскочила в ціні і нафта. Фото: drpepperscott230 з сайту pixabay

«Нафтогаз» шукає 44 млрд грн

Незважаючи на те, що населенню газ обіцяють продавати за фіксованими цінами, держбюджету такі цінові скачки можуть обійтися більше ніж у мільярд доларів. На тлі високих цін «Нафтогаз» почав просити в уряду дозвіл на те, щоб закупити додатково 3 млрд кубометрів палива, які вже знаходяться в українських сховищах, але належать іноземним трейдерам. За інформацією агентства РБК-Україна, на це потрібно близько 44 млрд грн (близько 1,5 млрд доларів).

Така велика сума пояснюється тим, що монополіст не зміг накопичити обсяги палива, які необхідні для проходження опалювального сезону.

- Що стосується рішення «Нафтогазу» звернутися до уряду за грошима, то тут, очевидячки, немає іншого шляху, окрім як закуповувати газ за завищеними цінами, - продовжує Сергій Родлер. - Зрозуміло, це ні в якому разі не виправдовує оператора, адже готуватися до опалювального сезону необхідно було заздалегідь.

За оцінками експертів, за газ в цьому сезоні Україна може переплатити близько 1,3 млрд доларів - це майже половина коштів, які наша країна отримала від МВФ. Причому купувати будуть газ, який заздалегідь закачали в сховища в минулому році приватні компанії.

- Середня ціна газу, який був закачаний в ПСГ України в 2020 році, становить 130 дол. за тисячу кубометрів, - пояснює експерт Юрій Корольчук. - Зараз «Нафтогаз» готовий купити цей газ за ціною 560 дол. «Навар» трейдерів складе більше 400 дол. на кожній тисячі кубометрів. Чому «Нафтогаз» купуватиме газ у трейдерів з підземних сховищ? Тому що технічно НАК вже не встигне закупити на ринку ЄС і закачати необхідні обсяги газу в ПСГ до початку опалювального сезону. За дивним збігом обставин в українських ПСГ зберігається близько 3,3 млрд кубометрів газу, що належить іноземним трейдерам.

За словами експерта, таким чином «Нафтогаз» переплатить за покупку такого обсягу палива майже 1,3 млрд дол. в порівнянні з тим, якби цей обсяг був куплений заздалегідь