Завантажити ще

Нововведення жовтня: доплати пенсіонерам, нові тарифи і довгі вихідні

Нововведення жовтня: доплати пенсіонерам, нові тарифи і довгі вихідні
Фото: Циганов Андрій

Доплати пенсіонерам

З 1 жовтня в уряді обіцяють ввести додаткові доплати до пенсій розміром до 400 грн на місяць тим пенсіонерам, чий вік від 75 до 80 років. Ці доплати повинні були ввести ще влітку, але грошей в бюджеті на ці цілі виявилося недостатньо, тому нововведення перенесли на жовтень.

Як повідомили в Мінсоцполітики, з наступного місяця доплати отримають більше мільйона пенсіонерів - саме стільки в країні людей, вік яких підпадає під цю категорію. Крім того, для пенсіонерів у віці від 75 до 80 років встановили мінімальний розмір пенсії на рівні 2500 грн.

Нагадаємо, що з минулого року уряд запровадив доплати розміром 500 грн на місяць пенсіонерам, які досягли віку 80 років. А з жовтня наступного року планують доплачувати по 300 грн на місяць тим, кому виповниться 70 років.

Електроенергія подешевшає, але не для всіх

З жовтня в Україні повинен знизитися тариф на електроенергію для тих категорій споживачів, які витрачають на місяць менше 250 кВт * год. Зараз незалежно від обсягу люди платять по 1,68 грн за кіловат * год, а з жовтня тариф знизиться до 1,44 грн за кВт * год.

При цьому в уряді звертають увагу, на те, що тариф застосовується до всього обсягу спожитої енергії. Іншими словами, якщо ви спожили 250 кВт * год на місяць, то заплатите за 1,44 грн за кожен кВт * год, а якщо спожили 251 кВт * год, то тариф виросте до 1, 68 грн за кВт * год знову ж за весь обсяг витраченої електрики. Тобто диференційованих тарифів «до 250 кВт * год» і «понад 250 кВт * год» не буде.

З такого механізму очевидно, якщо споживач в якийсь місяць, наприклад, витратив 260 кВт * год, йому вигідно буде трохи «занизити» споживання на 10 кВт * год, щоб вписатися в норми, а в наступному місяці вже заплатити за зайвий обсяг. З урахуванням, що в більшості будинків свідчення знімають самі абоненти, то цілком очікувано - маніпуляції з показаннями будуть істотними.

Хоча в уряді запевняють, що більшість споживачів (близько 80%) споживають менше 250 кВт * год. Більша витрата електрики зазвичай у жителів будинків без гарячого водопостачання і з електроплитами.

Правда, такий тариф буде діяти не дуже довго - з 1 жовтня по 30 квітня 2022 року.

Як кажуть в уряді, тариф 1,68 грн/кВт-година діятиме також для гуртожитків та колективних побутових споживачів. Тобто, наприклад, для жителів селищ міського типу, які не мають прямих договорів з місцевими обленерго, а платять через садові товариства, нічого не зміниться.

Для споживачів з багатотарифними лічильниками в залежності від часу використання електрики буде застосовуватися коефіцієнт до фіксованої ціни.

Так, за двозонним лічильником в періоди з 23 до 7 годин (нічне мінімальне навантаження енергосистеми) коефіцієнт складе 0,5 від фіксованої ціни. Тобто, якщо ви вкладаєтесь в 250 кВт * год, то нічний тариф для вас складе 0,72 грн замість 0,84 грн за 1 кВт * год. Якщо споживач вийде за «пільговий» діапазон (250 кВт * год на місяць), то буде платити так само, як і зараз - 1,68 грн. вдень і 84 копійки вночі за 1 кВт * год.

За трьохзонними тарифами доведеться платити 1,5 фіксованої ціни в години максимального навантаження енергосистеми (з 8 до 11 години і з 20 до 22 години) і 0,4 фіксованої ціни в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23 до 7 години). В інші періоди часу ціна буде дорівнювати фіксованому тарифу.

З початку жовтня в Україні знизиться тариф на споживання електроенергії, правда це нововведення протримається лише до середини весни 2022 року. Фото: AKuptsova з сайту pixabay

З початку жовтня в Україні знизиться тариф на споживання електроенергії, правда це нововведення протримається лише до середини весни 2022 року. Фото: AKuptsova з сайту pixabay

Довгі вихідні

В середині жовтня нас чекають довгі вихідні. 14 жовтня відзначається відразу кілька свят - День захисника України, День українського козацтва, а також церковне свято Покрова Пресвятої Богородиці. Цей день в Україні - вихідний.

У цьому році він випадає на четвер, тому наступний день, п'ятницю 15 жовтня, також зробили неробочим. Його доведеться відпрацювати в суботу 23 жовтня. Таким чином, українці отримають довгі чотириденні вихідні - з 14 по 17 жовтня.

Переходимо на зимовий час

Незважаючи на те що навесні депутати намагалися скасувати перехід на зимовий і літній час, у них нічого не вийшло. За те, щоб залишити країну на одному часі, в березні цього року не вистачило п'яти голосів. Після чого законопроект відправили на доопрацювання, і з тих пір він на обговорення не виносився.

Тому поки що наша країна продовжує переводити годинник двічі на рік. Восени це відбувається в останню неділю жовтня, яка цього року припадає на 31-е число. Стрілки годинників переведуть на годину назад о четвертій годині ночі. А, значить, ми зможемо спати на одну годину довше.

Для тих, хто ніяк не може запам'ятати, в який бік переводяться стрілки годинника, є нехитрий спосіб запам'ятати це - за першими літерами пір року. Годинники переводять на одну годину: навесні - вперед, а восени - назад (правило працює для російської мови: весна-вперед, осень -обратно).

Може початися локдаун

Незважаючи на те, що влада закликає громадян максимально оперативно вакцинуватися, темпи щеплення залишаються низькими, а поширення коронавіруса в країні, навпаки, зростає високими темпами. І якщо влітку в Міністерстві охорони здоров'я припускали, що пік захворювання доведеться на листопад-грудень, то вже зараз чиновники від медицини не виключають, що це станеться раніше - вже в другій половині жовтня. Тобто до кінця наступного місяця багато регіонів можуть потрапити в «червону» зону карантину.

У цьому сезоні уряд може застосувати новий диференційований підхід до роботи установ, кафе, ТРЦ, театрів і музеїв у «червоній» зоні.

Так, в продуктових магазинах в «червоній» зоні будуть обмежувати кількість відвідувачів, які одночасно можуть перебувати в торгових залах. Але вимога про вакцинацію на самих відвідувачів поширюватися не буде. При цьому можуть ввести вимогу про вакцинацію певного відсотка робітників, які працюють в сфері обслуговування.

Зараз робота закладів громадського харчування, ТРЦ, непродовольчих ринків, закладів культури у «червоній» зоні забороняється. Але в уряді планують ввести нові правила, згідно з якими вони зможуть продовжити роботу, якщо весь персонал і відвідувачі мають «зелений» сертифікат про вакцинацію - тобто всі співробітники отримають дві дози вакцини.

Європа «прикриє» двері

Через зростання кількості хворих на ковід в Україні нашу країну в першій половині жовтня виключать з «зеленого» списку ЄС. Це призведе до посилення вимог до туристів при перетині кордону.

Після цього можливо кілька сценаріїв розвитку подій. Деякі країни продовжать пускати українців з негативними ПЛР-тестами. Однак, швидше за все, більшість держав почнуть вимагати при перетині кордону сертифікати вакцинації. Причому вже зараз є відмінності в політиці різних держав - одні згодні пускати туристів з будь-якими дозволеними в Україні щепленнями, а інші - тільки з тими вакцинами, які визнані в ЄС.

Ну і, нарешті, в теорії, можлива нова жорстка заборона на в'їзд до Європи туристів з третіх країн, в тому числі і з України. Цей варіант хоч і малоймовірний, але зовсім скидати його з рахунків не варто. Тому при плануванні подорожей в країни ЄС постарайтеся врахувати можливі зміни в правилах перетину кордонів.