5 листопада
Завантажити ще

Старі, але дешеві популярніші за нові, але дорожчі: які книги купували на «ковідну 1000»

Старі, але дешеві популярніші за нові, але дорожчі: які книги купували на «ковідну 1000»
Фото: Фото за формою PxHere

Якщо когось і порадувала «ковідна тисяча», то це видавців книг: за даними Міністерства економіки, за два тижні роботи програми «еПідтримка» українці витратили на літературу рекордні 250 млн грн.

Але заради яких саме книжок українці готові розпрощатися із «ковідними» грошима?

Брали твори Умберто Еко

– Після того як з'явилася можливість розплачуватися карткою «еПідтримки», попит на книги зріс приблизно втричі, – розповів «КП в Україні» засновник та генеральний директор «Фоліо» Олександр Красовицький. – Більшість покупців, яка сьогодні набирає книги на «ковідну 1000» – це люди, які роками не заходили до книгарень. Їх нескладно впізнати: вони хочуть придбати на 1000 гривень якнайбільше. Найчастіше такий покупець робить ставку на найдешевші книги, а вони не завжди нові.

Загалом, за нашими спостереженнями, найчастіше покупці беруть книги українського історика та телеведучого Данила Яневського або зупиняють свій вибір на творах Умберто Еко.

Як не дивно, найменший попит має прикладний жанр у літературі - побутові поради, кулінарія та ін. Зараз популярна якісна література, розумні книги, над якими людині доведеться замислюватися. У нашому видавництві найбільше купують саме таку літературу.

Примітно, що «список» творів, які купують на «ковідну 1000», не співпадає з книгами, які були популярними до президентського подарунку.

– Читача, який замовляє книги в інтернеті, в останню чергу цікавить рік видання. А ті, хто ходить до книгарень, насамперед шукають новинки», - зазначив Олександр Красовицький.

Брали найдорожче

За словами співробітниці видавництва «Віват», за останні пів місяця продаж літератури зріс у 4 рази! Порівняно з минулорічними зимовими святами на 700% більше продажів. В середньому на "ковідну 1000" намагаються купити від 5 до 7 книг.

- Фаворитом продажів стала «Історія мистецтва від найдавніших  часів до сьогодення» Стівена Фартінга, яка на даний момент є найдорожчою книгою у видавництві. Ще недавно вона коштувала трохи більше ніж 1000 гривень. Наразі ми поставили знижку – і тепер її можна придбати за 960 гривень.

Також покупці із задоволенням беруть книгу "Netflix і культура інновацій" Ріда Хастінгса. Збільшився попит і на дитячу літературу, – розповідає наша співрозмовниця.

За словами Ольги з видавництва «Каламар», покупця з «ковідною 1000» видно здалеку:

- Люди отримали можливість купувати більше, бо книжки, тим паче якісні, зовсім недешева насолода. Якщо бачимо замовлення на 1000 грн, одразу зрозуміло, хто покупець. Цікаво, що на виділену суму намагаються придбати максимальну кількість книг.

У нас – дитяче видавництво, вузькоспеціалізована література та не дуже великий асортимент – книги, що сприяють підвищенню емоційного інтелекту у дітей, екотематика та розвиваючі книжки для найменших. Наші книги - не найдешевші, і дуже помітно, що у людей з'явилася можливість купити їх більше, ніж вони могли раніше.

Витрачають гроші на саморозвиток

Директор видавництва ArtHuss Костянтин Кожем'яка розповідає, що за перші чотири дні його підприємство отримало обсяг замовлень як за 18-20 днів.

- У нас є гарні подарункові видання, тож ми очікували, що купуватимуть саме їх. Проте лідерами продажів стали книги для саморозвитку та професійна література для креативних спеціальностей, – розповіли у видавництві. - Топ-3 книг за цей час:

1. «Сторітелінг у фотографії: П'ять кроків до створення незабутніх фотографій».

2. Йоганнес Іттен «Наука дизайну та форми: Вступний курс, який я викладав у Баугаузі та інших школах».

3. «Основи. Графічний дизайн 04: Нові бази».

Також серед популярних книг виявився наш бестселер «Що це взагалі таке?», який описує історію та специфіку 150 років сучасного мистецтва. Практичний посібник із основами дизайну інтер'єрів «Мистецтво затишку» від експерта скандинавського дизайну Фріди Рамстед.

Наші читачі цікавляться темами фотографії, історією мистецтва, дизайну інтер'єрів та графічним. Приємно бачити, що люди вкладають ці фінанси у самовдосконалення.

А ЩО ЩЕ?

"БРАЙТ БУКС"

– Останнім часом краще беруть художню літературу, ніж нон-фікшн. Покупці стали віддавати перевагу сучасним українським авторам, причому найсвіжіші книги, - розповідає співробітник видавництва «Брайт Букс». – Складно сказати, якою карткою розплачуються наші покупці. Кожен грудень попит на книги помітно зростає: позначаються новорічні свята. Проте у грудні 2021 року книг купують більше, ніж у грудні 2020-го.

«Зелений пес»

За словами співробітників видавництва «Зелений пес», з моменту появи «ковідної 1000» попит на літературу збільшився приблизно втричі. Причому покупці із задоволенням беруть твори будь-якого жанру – історичні романи, фантастику, дитячу літературу, книги зарубіжних та вітчизняних авторів.

«А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

- Не можна сказати, що з «ковідною 1000» люди почали купувати якісь книги, які не купували в недавньому минулому. Те, що купували раніше, беруть і зараз. Особливою популярністю користується художня література зарубіжних та українських авторів, – повідомили у видавництві «А-ба-ба-га-ла-ма-га».

ДОВІДКА

«єПідтримка» діє з 19 грудня. За повний курс вакцинації від коронавірусу жителі України мають змогу отримати 1000 грн. Придбати на ці кошти можна суворо обмежений перелік товарів та послуг - купити книжки, сходити у кінотеатр, театр чи спортзал, придбати квитки на транспорт. Для отримання грошей необхідний «зелений» сертифікат у додатку «Дія», оформлена спецкарта для виплат у банках – партнерах проекту та заявка на отримання коштів. Після зарахування грошей на картку у власника "ковідної 1000" є 4 місяці, щоб їх витратити.