21 листопада
Завантажити ще

У Радивилові відродили наряди князя Вітовта

У Радивилові відродили наряди князя Вітовта
Фото: Архів Володимира Дзьобака

У Радивилові відродили наряди зі з'їзду князя Вітовта

Історія - наука багатогранна. Скільки б досліджень не проводилося, а таємниць, загадок як і раніше не злічити. Одна з таких - мода. Що мріяли надіти наші предки, наприклад, 600 років тому? Давайте відкриємо краєчок минулого.

Один з напрямків досліджень кандидата історичних наук Володимира Дзьобака - відродження одягу історичної Волині. Понад п'ятсот років тому ця територія входили до складу Великого князівства Литовського. Однією з яскравих постатей в той час був князь Вітовт.

- На початку січня 1429 року в Луцьку відбувся з'їзд монархів, який організував Вітовт, - розповідає Володимир Дзьобак.
З'їхалися сильні світу цього: король Німеччини, легат Папи Римського, князі рязанський, одоєвський, новгородський, псковський, а також посланці великого князя московського і тверського князя, Тевтонського ордена, Золотої Орди, князівства Молдавського, датського короля і візантійського імператора.

Вітовт хотів отримати корону, тому все проводилося на вищому рівні. І нашого співрозмовника, Володимира Дзьобака, зацікавили в тому числі наряди знаті, яка зібралася у Луцьку. Чому б не спробувати їх відтворити? Однак у випадку з історією не все так просто.

- Повністю вдалося відродити одяг не самого Вітовта, а чоловічий костюм представника вищої знаті тих часів. Оскільки ми не можемо сказати на 100%, що саме він носив. Хоча те, що ми відтворили, надягати цілком міг, - пояснює Дзьобак. - Зате нам вдалося зробити точну реконструкцію меча і кинджала цієї пори. Але найголовніше - ми відродили абсолютно унікальну річ - пояс Вітовта, подарунок від кримського хана Хаджи-Герея.

Справжній пояс зберігається в Національноaм історичному музеї Білорусі. Фото: https://histmuseum.by/

Справжній пояс зберігається в Національноaм історичному музеї Білорусі. Фото: https://histmuseum.by/

Справжній пояс, як вважають археологи, був виявлений зовсім недавно: в 1994 році біля білоруського села Литва. У знайденому скарбі серед монет перебували срібні позолочені поясні бляхи, пряжки і наконечники. Вони цілком могли належати легендарному Вітовту.

- Ювеліри довго вивчали оригінал. І зробили дуже точну копію. Вага пояса близько кілограма. І відміна репліки від оригіналу близько 10 грам, - зазначає наш співрозмовник.
Але не поясом єдиним. Дуже точно відтворені взуття та верхній одяг. Зараз ведеться робота над головними уборами. Вони вже є, але ще вимагають доробки. Плюс є два жіночих костюми, але в них є ще трохи елементів, що вимагають відшивки.
До речі, тканина для нарядів зроблена по нині забутим технологіям. Секрети волинського ткацтва практично забулися в 50-х роках минулого століття.

Ви запитаєте, навіщо витрачати сили і енергію, щоб настільки скрупульозно відтворювати костюми тієї епохи? Ну як же: дуже скоро, в 2029-м, виповниться 600 років від дня проведення з'їзду монархів у Луцьку. Може, відзначимо його модно і стильно, як князь Вітовт.

Один з напрямків досліджень - відродження одягу історичної Волині. Архів Володимира Дзьобак

Один з напрямків досліджень - відродження одягу історичної Волині. Архів Володимира Дзьобак

Новини по темі: Реконструкція Історія