Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Новий підваріант «Омікрона»: заразніший і непомітний для тестів

Новий підваріант «Омікрона»: заразніший і непомітний для тестів
Фото: REUTERS/Густаво Граф

Схоже, історія з ковідом може перетворитися на нескінченний серіал, сценаристи якого ніяк не можуть придумати, чим його закінчити. Не встигли глядачі звикнути до « Омікрона », як на сцені з'явився його «брат» - агресивно, швидко, з явним наміром витіснити.

Хвилі будуть довшими і з двома піками

Ризик подвійної хвилі «Омікрона» пов'язаний з поширенням у світі лінії ВА.2 (оригінальний варіант – ВА.1. – прим. ред.). Це зараз показують Данія та Франція, які мали досягти піку захворюваності у середині січня і вже демонструвати її спад. Але і кількість нових випадків і госпіталізації у цих країнах продовжують зростати. Наприклад, у Франції за останній тиждень реєструють у середньому близько 320 тисяч випадків щодня. І причиною цієї хвилі став варіант ВА.2.

За інформацією аналітика Олександра Драгана, зараз «новачок» домінує не лише в Данії, а й на Філіппінах – для витіснення оригінального варіанту ВА.1 йому знадобилося менше місяця. Активно поширюється у Швеції та Норвегії. Починає рости в Ізраїлі, Британії, Німеччині, США, Таїланді, Новій Зеландії. У деяких частинах Індії став домінуючим вже на початку січня, хоч ще 19 грудня вважався рідкісним.

За даними Норвезького інституту соціальної охорони здоров'я, ця лінія зростає швидше у порівнянні з вихідним варіантом, невблаганно витісняє його і є більш заразною. До речі, вчені вважають некоректним називати ВА.2 «підваріантом» «Омікрону», оскільки вони дуже відрізняються один від одного.

Великобританія назвала ВА.2 «варіантом, що перебуває в стадії вивчення», оскільки він подвоюється в Сполученому Королівстві кожні 4 дні і до кінця тижня має всі шанси стати домінуючим. Що вже відомо про ВА.2: попередні спостереження в Данії та Індії показують, що немає великої різниці у тяжкості течії порівняно з ВА.1. Данці, які досліджують цю лінію «Омікрону», дійшли висновку, що немає особливої різниці й у частці госпіталізацій, хоча для остаточних висновків минуло мало часу. А ось щодо заразності відмінності є. Як вказує у своєму блозі американський епідеміолог Кейтлін Джетеліна, ВА.2 має набагато більшу трансмісивність, ніж ВА.1. Втішає, що це не той стрибок у 500%, який ми спостерігали під час переходу від «Дельти» до «Омікрона». Але «омікронні» хвилі, мабуть, будуть набагато розтягнутішими, як це зараз відбувається в Данії та Франції.

Ми можемо побачити два піки тієї самої хвилі. Однак це не буде масивна хвиля поверх іншої масивної хвилі, це все ще «Омікрон»

, – вважає епідеміолог.

І ще 25 нових мутацій

Ще однією особливістю нової лінії «Омікрону» є більша кількість мутацій - їх різниця між ВА.1 і ВА.2 більше 20. Якщо вихідний варіант відрізнявся від попередніх штамів на 60 мутацій, з яких 32 були в S-білку, то у ВА. 2 їх близько 85.

Внаслідок цих змін виникають інші неприємні властивості цього варіанта. По-перше, здатність бути "непомітним" для тестування. Як зазначає Кейтлін Джетеліна, на відміну від ВА.1 ВА.2 немає спеціального сигналу в тестах ПЛР, щоб вони могли «показати» «Омікрон». Новий варіант за тестами нічим не відрізняється від "Дельти", за що Guardian назвала його невидимою версією "Омікрона". А щоб ідентифікувати варіанти, потрібно проводити не тести, а генетичне секвенування - дослідження всієї послідовності ДНК людини. Що у наших реаліях, на жаль, виглядає фантастикою.

По-друге, мутації ВА.2 знижують ефективність антитіл, здатних нейтралізувати «Омікрон». І якщо встояти завдяки їм проти ВА.1 можливо, проти ВА.2 вони можуть виявитися безпорадними. Більше того, як пише на своїй сторінці в соцмережі молекулярний генетик Дмитро Прусс, ті, хто перехворів першим варіантом, будуть сприйнятливі відразу після одужання і легко можуть заражатися і другим.

«Нещодавня інфекція ВА.2 може слабко захищати від ВА.1, тоді як нещодавнє щеплення, бустер або інфекція «Дельтою» захищатимуть краще, - вважає вчений. - Через 2-3 місяці такий захист у більшості людей зійде нанівець, і надалі залежатиме від поширеності обох версій «Омікрону» у суспільстві на той момент».

Тому поки що незрозуміло, на яких далях маячить закінчення «Омікрон»-хвилі, до якої, як кажуть у ВООЗ, рухається Європа. Ми вже бачимо, що прогнозований сценарій розвитку цієї хвилі (3-4 тижні зростання - близько тижня пік - спад) спрацьовує не в усіх країнах. І якщо слідом за Данією та Францією всі підуть на друге коло, кататися на цих хвилях нам ще доведеться довго.

В ТЕМУ

Занадто швидко поширюється, щоб радіти «легкості»

Данці, які зараз відчувають на собі всі принади ВА.2, опублікували дослідження про тяжкість «Омікрону». З доброго: ризик госпіталізацій, потрапляння в реанімацію та тривалість перебування у лікарні нижчі.

З поганого: навантаження на амбулаторії, приймальні відділення та стаціонари загалом – надзвичайно високе.

  • Ризик госпіталізацій у порівнянні з «Дельтою» нижчий на 36%;
  • щеплені потрапляють до лікарні на 75% рідше за нещеплених;
  • частота повторних заражень у кілька разів вище, ніж при «Дельті» - 5,5% проти 1,3%.

Автори дослідження, в якому взяли участь майже 190 тисяч пацієнтів, резюмують: навіть якщо ризик госпіталізації з «Омікроном» нижчий, ніж це було з «Дельтою», його широке поширення може перевищити будь-які переваги потенційно меншої тяжкості хвороби.