Україна протягом 2022 року використовуватиме для вакцинації від коронавірусу препарати Pfizer, Moderna та CoronaVac і не буде – AstraZeneca. В даний час укладено контракти на постачання 31.5 млн. доз вакцин проти COVID-19. Про це глава МОЗ Віктор Ляшко 21 січня розповів у коментарі ТСН.
Як зазначив Ляшко, у переліку немає вакцини AstraZeneca, бо препарат "не має особливого попиту" серед українців. Він уточнив, що зараз в Україні є 11.5 млн доз вакцин. А загалом, якщо підсумувати усі названі міністром цифри, виходить понад 50 мільйонів.
- На складах, на залишках, в Україні є 11,5 млн. доз вакцин. Також законтрактовано на постачання 25 млн доз Pfizer. Плюс 6,5 млн. доз вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech. І 10 млн доз у межах механізму COVAX, – уточнив Ляшко.
Щодо китайського CoronaVac, глава МОЗ пояснив, що є певний відсоток людей, які упереджено ставляться до інноваційних технологій, тому віддають перевагу традиційній вакцині.
– Можливо, менш ефективна, але вона ефективна. Тому вона теж має бути, щоби люди вакцинувалися, - сказав Ляшко.
Крім того, для бустерної дози українці можуть обирати не лише між мРНК-вакцинами, а й зробити CoronaVac. Наприклад, якщо перші дві було CoronaVac, то "бустер" за бажанням може бути теж CoronaVac.
- Не лише Pfizer чи Moderna. Це написано всюди у рекомендаціях. Там же написано, що перевага надається мРНК-вакцин, а потім - "Можна зробити бустер та іншою вакциною. Тобто бустер можна зробити і CoronaVac, але ефективність більша, якщо зробите мРНК-вакциною, - наголосив Віктор Ляшко.
Міністр заявив, що без "бустерної" дози COVID-сертифікат практично не буде дійсним. Інформація про бустерну COVID-вакцинацію поки що електронним сервісом не підтягується, але буде доступна в додатку "Дія", орієнтовно, наприкінці січня. Лашко наголосив, що без "бустерного" щеплення сертифікат через 9 місяців втратить чинність. Водночас із "бустером" українці отримають новий "зелений" COVID-сертифікат на 270 днів.