Завантажити ще

Вакцинація підлітків від ковіда: думки лікарів, батьків та самих дітей

Вакцинація підлітків від ковіда: думки лікарів, батьків та самих дітей
Фото: Jens Buettner/POOL через REUTERS

«У класі я такий один»

Щоб стимулювати вакцинацію підлітків, Кабмін вирішив виплачувати «ковідну» тисячу та їм.

Розраховувати на те, що імунізація дітей, яка стартувала в Україні у жовтні минулого року, піде енергійніше, ніж у дорослих, було б дивно. Якщо на власні побоювання люди ще заплющують очі під тиском обставин, то ризикувати дорогоцінним чадом ніхто не хоче.

Як результат, за три місяці кампанії, за даними РНБО, вакциновано близько 153 тисяч осіб, з яких 112 тисяч - це молоді люди 16-18 років. Які, як сказала одна одинадцятикласниця, «вже самі здатні думати та приймати рішення». Дещо більше 40 тисяч - діти 12-15 років, за яких у цьому випадку все це роблять батьки.

Поки щеплені школярі – люди «особливі», які викликають інтерес однолітків.

– У класі я такий один, – каже 15-річний Роман. - Багато хто каже, що теж хотів би, але поки що не наважується. Чи батьки за них бояться, не знаю. Я нормально все переніс, було приємно, коли друзі цікавилися моїм здоров'ям. Тільки смішно, що всі питали, чи було боляче - наче ніколи жодних щеплень не робили.

За словами 16-річної Лесі, у її великій компанії, окрім ще одного хлопця, ніхто не прищеплювався і не збирається. Принаймні, доки не змушують, не вимагають сертифікати, поки відсутність щеплення не заважає жити.

Мені, до речі, не лише друзі казали: «навіщо тобі це», а й учителі. Коли мій репетитор, яка в школі працює, дізналася, вона дуже здивувалася і навіть розпитувала, чи не змусила мене мати

, - згадує дівчина.

Тим часом, вакцинальна ініціатива виходила від самої Лесі, а мама тільки погодилася після «підготовчих робіт».

- Дорослі в сім'ї щеплені, але дитячої вакцинації, яку так швидко досліджували на безпеку, я взагалі побоювалася, - зізнається мати дівчинки Тетяна. - До того ж вона алергік. Довелося сходити до алерголога, поговорити з імунологом, сама я багато чого прочитала. Знань не вистачає, хоча б якихось базових – що, кому та чим небезпечно. Щеплення доньці зробили, але в мене все-таки немає особливого розуміння, чому в нас зайнялися вакцинацією дітей, коли треба старих прищеплювати.

Новий штам дає більше ускладнень у дітей

З тим, що імунізація населення проходить у стилі «не тим захоплені», згодні вчені та лікарі.

Борис Донський. Фото: 5.ua

Борис Донський. Фото: 5.ua

За словами лікаря-імунолога, завідувача лабораторії імунології Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Бориса Донського, у дітей та підлітків ризик ускладнень від ковіда не такий очевидно високий, тому ефективність вакцинації щодо ускладнень та летальності у них нижча, ніж у дорослих. Тому люди зважують, роблять висновки і це, на щастя, особистий вибір кожного.

- Звичайно, ускладнення після щеплення трапляються набагато рідше, ніж після хвороби, і з цього погляду раціонально вакцинувати дітей. Але це набагато менш раціонально, ніж прищеплювати літніх, діабетиків та людей із серцево-судинними хворобами, - упевнений учений. - Тому роздуми, чи потрібна вакцинація дітей, цілком обґрунтовані, адже недарма в багатьох країнах це питання ще не вирішене.

Правильний підхід, на думку Донського, був там, де спочатку імунізували людей похилого віку, потім хворих, потім дорослих.

– Залишилася вакцина – давайте тепер і підлітків прищеплюємо, – каже вчений. - Тобто, це остання група, де потрібно активно впроваджувати вакцинацію, оскільки ми отримаємо не таку велику користь, як могли б, наприклад, від вакцинації людей похилого віку. Тому ніхто й не примушує робити щеплення дітям, а ось пенсіонерів треба вже змушувати.

З іншого боку, ризики, пов'язані з ковідом, нікуди не діваються. Це стосується і можливості тяжкої течії, і постковідних станів, і довгострокових ускладнень.

Рідко, але трапляється мультисистемний запальний синдром, який вважається найважчим ускладненням коронавірусу. І запалення серцевого м'яза – той самий міокардит, якого бояться як наслідка вакцинації. А ризик його виникнення внаслідок хвороби у шість разів вищий, ніж після щеплення.

– Але головне, що з появою «Омікрону» ускладнень у дітей побільшало, – каже Борис Донський. - Можливо, він просто сильніше інфікує їх, але за практично відсутніх пневмоніях проблеми з бронхами стали виявлятися і частіше, і виразніше. І ми не можемо, на жаль, казати, що дітям нічого не загрожує. Загрожує, і навіть більше, ніж«Дельта».

Олена Пархоменко. Фото: Особистий архів.

Олена Пархоменко. Фото: Особистий архів.

З думкою вченого згодна і педіатр Олена Пархоменко, яка вважає, що новий штам може зробити сюрпризи.

– У всякому разі, з досвіду американських лікарів, які вже місяць борються з «Омікроном», це випливає, – попереджає педіатр. - І тоді про вакцинацію дітей, можливо, варто задуматися. Особливо тих, хто має хронічні захворювання - вони завжди в групі ризику через ослаблений організм. Це дітки з діабетом, ожирінням, вродженими вадами серця, серцевою та нирковою недостатністю, онкологією.

Щодо батьківських страхів, за словами лікаря, протягом 30 років її практики всі і завжди боялися щеплень. Так, ніхто не може передбачити, як наші організми «відповідатимуть» на ковідне щеплення, але так було з усіма вакцинами.

– Ніхто не знав, які наслідки будуть через 50 років на віспову вакцину, але тоді треба було просто вижити в епідемію, – каже Олена Пархоменко. - І така сама ситуація зараз.

Вакцинальна тисяча: на Стівена Кінга та концерти

А поки що вчені розмірковують про вакцинацію, уряд стимулює її як може. Новина про те, що підліткам теж належить «ковідна» тисяча, звичайно, втішила і потенційних отримувачів, і їхніх батьків. Адже багато хто відразу порахував, що діти її автоматично отримують після вакцинації.

– Мені було так цікаво, куди син витратить ці гроші, пояснювала йому, на що вони передбачені, а виявилося, що сину немає 18 – отже, не належить, – розповідає мама 15-річного підлітка Марина Мироненко. - Ми засмутилися трошки, і не через гроші, а тому що дивно самим і важко пояснити дитині – чому ні?

Як жартує Марина, не виключено, що ця піднята нею та іншими мамами підлітків «хвиля» підштовхнула президента до рішення, що тисячу треба виплачувати і дітям. Вона зателефонувала на гарячу урядову лінію, закликала до справедливості, наполягла, щоб прийняли заявку. Написала про це пост у соцмережах, який викликав великий «мамський» відгук, багато хто питав, куди дзвонити, і дзвонили.

- Мені через пару тижнів як відповідь надійшов лист, що складається майже на 100% із «води» - така класична чиновницька відписка, - усміхається Марина. - Найконкретнішою була фраза наприкінці: «Ваша пропозиція буде розглянута в ході подальшого вдосконалення програми». І тут раптом – президент доручив Кабміну розробити програму для виплат і неповнолітнім. Син уже й розпланував, що все піде на Стівена Кінга.

І поки не дуже зрозуміло, як, куди і на що підліткам перерахують їхню тисячу гривень, вони мріють витратити її на концерти, залізничні квитки, кіно та кафе. У моєму списку опитаних штурмувати книгарні, на жаль, ніхто не збирався.

До речі, цікаво, що хлопчики вважають гроші стимулом для вакцинації, мовляв, як тільки хтось їх отримає, решта теж захочуть. Дівчатка, які дорослішають раніше, із цим не згодні, кажуть, що підлітки найчастіше повторюють те, що говорять удома, а своєї думки про це вони не мають.

- Мої друзі, коли починають про свої побоювання говорити, так гірше за старих: то тиск, то алергія, то серце в дитинстві боліло, - дивується десятикласниця Леся. - Але ж це вони просто передають, що чули від мами чи тата! Виходить, наслухалися у сім'ї, начиталися в інтернеті – і готово. І навіть якщо когось так приваблять ці гроші, що він буде згоден зробити щеплення, хто ж піде проти батьків, які антиваксери?

ДО РЕЧІ

Розносниками інфекції можуть бути щеплені

«Плюсом» на адресу вакцинації завжди було те, що діти – активні розповсюджувачі інфекції. І вже тільки тому мають бути щеплені. Але, за словами Бориса Донського, надії на те, що вакцинація зупинить ланцюжок передачі, на жаль, не справдилися. Мабуть, вона її знижує, але не так, як хотілося б. І щеплені можуть бути розносниками хвороби.

Однак, на думку педіатрів, не можна говорити, що серед дітей ковід поширений більше, ніж серед дорослих, і тому всіх треба щепити чи ізолювати. І тільки якщо "Омікрон" вчинить по-своєму, "зосередившись" на дітях, вони можуть вважатися небезпечними.

В ТЕМУ

Зачекати 40 років або зазирнути у майбутнє

Одна з найпоширеніших причин відмови щеплювати дитину - побоювання за дітородну функцію. «Захоплюються» цим, звичайно, більше мами дівчаток. І, на думку Бориса Донського, у таких питаннях є логіка. Хоча, з іншого боку, ніхто не знає, як ті ж айфони можуть надалі позначитись на репродуктивній системі нинішніх підлітків.

– Це доля всього нового, – вважає вчений. - В ідеалі треба було б провести дослідження: вакцинувати волонтерів та почекати 20 років, щоб переконатися, що ці дівчатка народили дітей, які здорові та добре навчаються, і що ці діти виросли та народили своїх дітей. Ось тоді ми могли б сказати: ці упередження і страхи не виправдалися. Але для цього потрібно 40 років, а зазирнути у майбутнє ми не можемо.

Певна віртуальна небезпека, що на комусь щось позначиться, завжди є. І ми маємо прийняти ризики майбутнього, які ми не можемо контролювати – просто тому, що рятувати людей від смерті треба сьогодні. Інакше ми досі б перевіряли, чи впливають паровози на якість яйцеклітин у тих, хто живе біля залізниці. Ми змушені щодня робити певний вибір, який завтра, можливо, виявиться неправильним.

ОФІЦІЙНО

Дітей віком від 12 років, які не належать до групи ризику, в Україні рекомендовано щеплювати з 13 жовтня 2021 року, і ці рекомендації схвалені наказом МОЗ.

Була зазначена одна умова: для вакцинації від COVID-19 у дитини мають бути зроблені всі обов'язкові для її віку щеплення, закріплені у Національному календарі. Щоправда, у січні 2022 року процес вакцинації спростили, скасувавши необхідність усіх рутинних (обов'язкових) щеплень.

Для імунізації підлітків МОЗ рекомендувало лише одну вакцину – Comirnaty від Pfizer/BioNTec, клінічні випробування якої показали ефективність проти госпіталізацій на рівні 93%. Дітям вводиться дві дози 0,3 мл з інтервалом 21-28 днів.