Завантажити ще

Головні питання про ревакцинацію від COVID-19: навіщо робити бустерну дозу і що вона дасть

Головні питання про ревакцинацію від COVID-19: навіщо робити бустерну дозу і що вона дасть
Фото: REUTERS/Айлен Діаз

Міністр охорони здоров'я України підписав наказ про введення бустерної дози вакцини від коронавірусу. Зробити третє щеплення можуть усі, кому виповнилося 18 років. Головна умова – пройти повний курс вакцинації та почекати півроку після останнього щеплення. Ревакцинація має посилювати ефективність введених раніше вакцин. Фахівці сподіваються, що вона стане гарним захистом від нового штаму «Омікрон», який може накрити країну вже наприкінці січня.

За кілька днів ревакцинувалося близько 18,5 тис. українців. Поки що більшість щеплених – медики. «КП" в Україні» розбиралася з особливостями бустерної дози та бонусами, які вона дає.

1. Що таке бустерна доза?

Це вакцина, яку вводять як ревакцинацію після повного курсу щеплень.

2. Навіщо потрібна бустерна доза?

З часом імунна відповідь щодо коронавіруса знижується. Завдання бустерної дози – посилити ефективність вакцини та краще захищати організм від різних штамів, у тому числі від «Омікрону».

Крім того, бустерна доза додає до сертифікату у додатку «Дія» 270 днів (9 місяців) від дати останнього щеплення проти COVID-19.

3. Хто може зробити бустерну дозу?

Усі повнолітні. З 6 січня бустерна доза дозволена всім, хто пройшов повний курс вакцинації від коронавірусу.

4. Коли можна вводити бустер?

Не раніше 6-ти і не пізніше 9 місяців від дня другого щеплення від COVID-19.

5. Скільки діятиме новий сертифікат?

У грудні 2021 року Європейська комісія скоротила термін дії COVID-сертифікатів. З 1 лютого 2022 року сертифікат про вакцинацію буде дійсний не 365 днів (1 рік), а 270 (9 місяців). Це нововведення зачепило і Україну.

До введення бустерної дози буде актуальним попередній сертифікат, термін дії якого тепер також становить 9 місяців.

6. Яку вакцину вводитимуть?

Для бустерної дози МОЗ рекомендує використовувати мРНК-вакцини – Moderna або Comirnaty від Pfizer. Тим, хто прищепився CoronaVac (Sinovac Biotech), рекомендують вводити бустерну дозу Pfizer.

МОЗ запропонувало такі схеми вакцинації:

  • 2 дози Moderna/Pfizer + бустер Moderna або Pfizer;
  • 2 дози AstraZeneca + бустер Moderna або Pfizer;
  • 2 дози CoronaVac + бустер Pfizer;
  • 2 дози за змішаною схемою + бустер Moderna або Pfizer.

За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна буде зробити іншою вакциною за дозволеними в Україні схемами.

7. Чи дозволить бустерна доза отримати міжнародний сертифікат про вакцинацію?

Так. Окрім COVID-сертифікату українці зможуть отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Документ видають за місцем щеплення або у сімейного лікаря. У ньому буде перераховано всі дози вакцинації від коронавірусу.

8. Що зміниться у «Дії»?

Через додаток «Дія» можна отримати сертифікат про бустерну дозу вакцини. Документ з'явиться у останніх числах січня. До цього часу ті, хто отримав бустер, зможуть користуватися «зеленим» сертифікатом.

Після введення дози бустера потрібно оновити документи в програмі «Дія». Після оновлення в COVID-сертифікаті буде вказано дозу 3/3 та дату вакцинації бустерною дозою.

9. Як отримати бустерну дозу?

Потрібно зайти в додаток Helsi, подивитися, скільки днів пройшло від останнього щеплення, і спланувати третю дозу. Через 6 місяців можна записатися на щеплення через сайт Helsi або відстояти у живій черзі в одному з пунктів вакцинації.

10. Чи видають сімейні лікарі паперові сертифікати із бустером?

Так, видають. У паперовому свідоцтві про вакцинацію буде перераховано всі дози вакцинації від коронавірусу.

11. Скільки діє новий сертифікат?

Термін дії документа - 9 місяців від дати останнього (третього) щеплення.

12. Які сьогодні вакцини визнає Європа?

На сьогоднішній день усі країни Європи визнають 4 вакцини, схвалені Європейським медичним агентством (ЕМА), – AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson.

Вакцину CoronaVac визнають лише деякі країни ЄС. Так, в Італії, Німеччині, Франції, Польщі її не визнають, а от Австрія, Іспанія, Греція, Фінляндія, Швеція, Нідерланди вільно пускають іноземних громадян, щеплених CoronaVac.

13. Чи дасть можливість бустерна доза Pfizer в'їжджати до країн, які не визнають CoronaVac?

Так! У міжнародному сертифікаті відображається остання отримана вакцина.
Якщо ви отримали перші два щеплення вакциною Coronavac, а бустерну дозу – Comirnaty від Pfizer-BioNTech, то в сертифікаті буде відображено назву Comirnaty.

Крім того, сертифікати з QR для тих, хто отримав бустер, почнуть генеруватися в «Дії» тільки з кінця січня.

14. Скільки країн визнають українські COVID-сертифікати?

На сьогоднішній день українські COVID-документи визнають у 60 країнах світу. На думку МОЗ, у 2022 році кількість держав, які визнають наші сертифікати, зросте до 80.

Нещодавно українські COVID-документи визнали Ліван, Чорногорія, Тайвань, Уругвай, Туніс, Таїланд.

15. Чи можна обійтися при перетині кордону сертифікатом із програми «Дія»?

Так. При перетині кордону зазначених країн українські громадяни можуть використовувати цифровий сертифікат COVID, отриманий у «Дії». Це стосується тих, хто вакцинувався від коронавірусної хвороби або нещодавно одужав.

16. У чому різниця між бустерною та додатковою дозою вакцинації?

Бустерна доза посилює ефект препарату. Її необхідно ввести з 181-го до 270-го дня від дати отримання останньої дози вакцини.

Додаткову дозу використовують для підтримки необхідного захисту людей, які страждають на тяжкі захворювання. Її можна вводити вже через 28 днів після курсу щеплень.

Люди з ослабленим імунітетом, яким колють додаткову дозу вакцини, також можуть отримати бустерну дозу. Її рекомендують вводити в період від 3 до 6 місяців після додаткової дози.

17. Кому показано додаткову дозу вакцини?

Людям, які страждають на рак крові (лейкоз, лімфоми, мієломи, гематологічні злоякісні пухлини і т. д.);

  • ВІЛ-інфікованим;
  • людям, які пережили трансплантацію органів/стволових клітин;
  • людям з аутоімунними захворюваннями;
  • пацієнтам після променевої/хіміотерапії;
  • хворим, які отримували протягом місяця до вакцинації високі дози стероїдів.

Питання, чи потрібна людині додаткова доза вакцини, вирішує лікар. Він же виписує направлення на додаткове щеплення, якщо воно необхідне.

18. Чи можуть отримувати бустерну дозу люди старше 60 років?

Так. Міністр охорони здоров'я підписав відповідний наказ щодо рекомендації Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики.

«Ми дозволили бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для людей старше 60 років незалежно від того, якою вакциною вони щепилися. Літні люди зможуть отримати бустерну дозу не менш як через шість місяців після другої», - повідомив Віктор Ляшко.

19. Чому в якості бустерної дози рекомендують вакцини Pfizer та Moderna?

Pfizer і Moderna показали максимальну ефективність як бустерної дози від коронавірусу. Такого висновку дійшли британські вчені після першого дослідження додаткової дози вакцини. Загалом фахівці протестували 7 вакцин. Всі вони виявилися безпечними, хоча призводили до головного болю та втоми.

Moderna і Pfizer викликали хорошу імунну відповідь на всі варіанти вірусу - початковий штам, а також штами "Альфа" і "Дельта". Вчені сподіваються, що бустер буде ефективним і при «Омікроні».

Довідка КП

В Україні в 4 рази зменшився термін дії «жовтого» COVID-сертифікату щодо вакцинації однієї дозою. Раніше він складав 120 днів, а тепер - 30. Таке рішення пов'язано з тем, що багато українців тянули з другою дозою вакцини.

«Цель 2021 року – вакцинувати 40% населення планети. Ми приближаємося до того, що через 2-3 дні в Україні двома дозами буде вакциновано 40% дорослого населення. Но у нас задача – 70%. Щоб збільшити кількість українців, вакцинованих за крайньою мірою першої дозою. Тому що це все рівно захищає від важкого протекання.

Ми призиваем усіх українців, робимо свідомий вибір у використанні вакцинації від коронавірусної хвороби та допомагаємо нам подолати епідемію. Пока тільки в трьох регіонах країни 50% повністю вакцинованого дорослого населення - Київ (73%), Київська (55%) і Полтавська (51%) області», - зазначив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.