Завантажити ще

Таблетки від ковіда, вакцина проти ВІЛ та плюс 25 років життя: новинки медицини у 2022 році

Таблетки від ковіда, вакцина проти ВІЛ та плюс 25 років життя: новинки медицини у 2022 році
Фото: REUTERS/Лукас Барт

Глава ВООЗ Тедрос Адан Гебреєсус заявив, що 2022-й повинен і може стати роком закінчення пандемії. За його прогнозами, у світі буде достатньо вакцин від ковіда, щоб уже у першому кварталі 2022-го охопити імунізацією все доросле населення планети та зробити бустер усім, хто у групі ризику.

В ООН перспективи нового року не виглядають такими райдужними. На підсумковій пресконференції генсек ООН Антоніу Гуттеріш заявив, що лише вакцинами пандемію не перемогти. Вірус мутує і поширюється, вакцинація йде не тими темпами, бідні країни недоотримують вакцини. До кінця 2021 року в кожній країні світу мало бути щеплено 40% населення. І ось рік закінчився, 98 країн не досягли цієї мети, а у 40% держав імунізовано менше 10% мешканців.

Але ми все одно чекаємо на хороші новини, сподіваємося, що «Омікрон» не підтвердить найгірших побоювань учених, що коронавірус «розберуть по кісточках» і все про нього зрозуміють, вигадають від нього «остаточні» ліки. І збудуться всі надії, які в медицині покладаються на 2022 рік.

Перша білкова вакцина від ковіда

У Європі буде вперше застосовано білкову вакцину від коронавірусу, вироблену американським фармконцерном Novavax. Препарат може суттєво прискорити вакцинацію у всьому світі, оскільки білкові вакцини відносно дешеві у виробництві, їх легко транспортувати та зберігати при температурі від 2 до 8 градусів. Крім того, їм швидше довіряються скептики, які не визнають мРНК та векторні вакцини. Просто тому, що ця технологія давно застосовується при створенні вакцин від грипу або кашлюку.

В останніх числах грудня Європейське агентство з лікарських засобів схвалило застосування препарату Nuvaxovid. Потім він має бути допущений до використання Єврокомісією, і вже у січні Євросоюз планує закупити 200 мільйонів доз нової вже п'ятої вакцини від ковіда.

У процесі третьої фази випробувань, у якій брало участь близько 30 тисяч людей, вакцина продемонструвала 90-відсоткову ефективність проти вихідного вірусу SARS-CoV-2.

Важливий момент: нова білкова вакцина від Novavax може стати подвійним захистом і від ковіда, і від грипу комбінованим щепленням.

Таблетки проти коронавірусу

Світ покладає великі надії  не лише на вакцинацію, а й на ліки від ковіда. У США першим таким препаратом стали таблетки Paxlovid від компанії Pfizer, дозволені дітям від 12 років, людям похилого віку, пацієнтам із хворобами серця та ожирінням. Виробники говорять про зниження ризиків госпіталізації та смерті на 90%, побічних ефектів не обіцяють.

Другим препаратом у капсулах, схваленим на території США, стали таблетки компанії Merck, призначені для легкого та середнього перебігу хвороби. Molnupiravir розрахований тільки на дорослих пацієнтів, що приймається відразу після отримання позитивного тесту, не пізніше п'яти днів після появи симптомів. Але здатність запобігати тяжкому перебігу хвороби, госпіталізацію та смертність у цього препарату значно нижча, ніж у таблеток Paxlovid.

Тим не менше, вчені вважають, що в майбутньому таблетки відіграють важливу роль у боротьбі з коронавірусом: і враховуючи надшвидкісне поширення у світі «Омікрону», і те, що нові варіанти вірусу вимагають все більшого арсеналу терапевтичних засобів від ковіда.

Україна зможе взяти участь у виробництві вакцин та ліків

У МОЗ сподіваються, що наступного року за патентом компаній Pfizer та Merck Україна зможе виготовляти і пігулки, і вакцини від ковіда. Для цього ми маємо і надійну репутацію, яка має вразити американські фармацевтичні концерни, і виробничі потужності. Наприклад, харківський завод фармацевтичної компанії «Лекхім» може розливати понад 10 тисяч доз вакцини на годину та понад 30 мільйонів на рік,- заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Причому виробляти вакцини Україна готова не лише від коронавірусу, а й від грипу та поліомієліту. Наприкінці 2021 року чиновники говорили про «опрацювання» варіанта як власного виробництва, так і розливу та розфасовки готової продукції. На чому зупинилися – поки що не ясно, але у 2022 році обіцяли запустити процес.

Житимемо до 100 років і довше

Данський інвестиційний Saxo Bank вже 19 років публікує «Шокуючі пророцтва» про події, які можуть вплинути на деякі сектори світових ринків. Цього разу банк передбачив прорив у біомедицині. І прорив - це, здається, завжди добре, тим більше, що йдеться про збільшення середньої тривалості життя. Але виходить, що додаткові 25 років життя можуть привести людство до всіляких криз.

На думку аналітиків, прорив у дослідженнях процесів старіння призведе до появи коктейлю з лікувальних засобів, який зможе регулювати процеси на рівні клітин, продовжуючи їм життя. Зрозуміло, продовжується життя всього організму, причому приблизно на третину. А хвороби скорочуються або навіть усуваються завдяки дослідженням можливостей редагування ДНК людини.

І тут можна лише уявити, як планета сповнена 100-річних, майже здорових людей, яким потрібно платити пенсії, яким необхідно харчуватися, одягатися, які смітять, породжуючи екологічну, фінансову та інші кризи.

Розробка вакцин від ВІЛ та малярії

Компанія Moderna розробила мРНК-вакцину проти вірусу імунодефіциту людини на основі тієї ж технології, що використовується у вакцині проти коронавірусу. Випробування на тваринах пройшли успішно, зараз вчені вдосконалюють протокол вакцинації для підвищення ефективності та безпеки, а на початку 2022 року будуть проведені випробування першої фази на добровольцях.

Водночас біотехнологічна компанія BioNTech у новому році розпочне клінічні випробування вакцини від малярії. Як і при створенні вакцини від ковіда, використовуватиметься технологія мРНК, і це буде перша ініціатива боротьби з інфекційними хворобами з початку пандемії коронавірусу.

Для виробників вакцин малярія є дуже складною метою – хвороба вбиває близько 400 тисяч людей на рік, і переважно це маленькі діти. 94% всіх випадків захворювання та смертей припадає на Африку. Під час розробки вакцини компанія BioNTech працює над рецептурами, що дозволяють транспортувати препарат за кімнатної температури.

Медичні гаджети - все розумніше

Фітнес-браслети та трекери можуть швидко стати вчорашнім днем. З розвитком телемедицини «розумний» годинник вже не тільки може виміряти пульс, кількість кроків, якість сну, а й рівень кисню в крові, порушення серцевого ритму. За допомогою «розумного» пластиру діабетикам можна буде контролювати рівень глюкози у крові. На черзі – вимірювання тиску та температури, рівня алкоголю в крові.

На думку аналітиків, ринок інтернет-речей у медицині зростає семимильними кроками. Розумні пристрої, програмне забезпечення та окремі смарт-послуги дозволяють збирати максимум інформації про пацієнта, попереджати загострення хроніки, ефективніше діагностувати хвороби. За статистикою, близько 80% американців носять медичні гаджети, смарт-датчики в яких збирають та обробляють основні показники, алергічні реакції, результати аналізів. Зібрані дані направляють у віддалені системи зберігання, наприклад, у хмари, а лікар бачить все, що відбувається з пацієнтом у будь-який момент часу.

За прогнозом, у 2022 році буде продано близько 320 мільйонів пристроїв для контролю за своєю фізичною формою та здоров'ям. І це зростання вже не зупиниться. Хоча і тут є свої підводні камені: далеко не всі лікарі довіряють показникам навіть найрозумніших приладів, крім того, пристрої, що носяться - мішень для кібератак і немає гарантії, що ваші особисті дані захищені.

ДО РЕЧІ

В Україні на 2022 рік – «безпрецедентно високий» бюджет на медицину

Саме так охарактеризував виділені 232,8 мільярда гривень керівник комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. Це найбільша сума на охорону здоров'я за історію незалежності України. І ключове її посилання - збільшення зарплат медпрацівникам. Лікарі мають отримувати 20 тисяч гривень, медсестри – 13 500 грн. На фінансування Програми медичних гарантій – 157,3 млрд грн, на закупівлі ліків та обладнання – понад 10 млрд грн, 2,6 млрд грн – на вакцини від коронавірусу, 939,5 млн грн – на трансплантацію. Згадується виділення коштів без конкретних цифр та переліку на реконструкцію 48 багатопрофільних клінічних лікарень. Що з цього вийде – скоро побачимо.

Новини по темі: Коронавірус Медицина