25 грудня
Завантажити ще

Ольга Голубовська розповіла про особливості Омікрона: У дебюті – температура до 39

Ольга Голубовська розповіла про особливості Омікрона: У дебюті – температура до 39
Фото: REUTERS.

Український інфекціоніст Ольга Голубовська вважає, що штам коронавірусу " Омікрон " не потребує зміни тактики ведення хворих. Як і раніше, як і у разі більш вивчених штамів, потрібне раннє лікування противірусними препаратами Про це експерт 24 грудня розповіла на своїй сторінці у Фейсбук.

Декілька акцентів щодо особливостей перебігу COVID-19, викликаного варіантом Omicron

1. У дебюті температура тіла у пацієнтів частіше підвищена, може досягати 39 градусів і вище, але, як правило, до тяжкої дихальної недостатності справа не доходить.

2. Хворіють на вакциновані, в т.ч. що мають високі титри антитіл (максимальна кількість, яку я спостерігала – 75 000 AU/мл). Почастішали явно повторні випадки захворювання. Різниці на протязі особливої немає. Вимірювати титри антитіл теж немає сенсу.

3. Такі особливості захворювання пов'язані з тим, що збудник має більше 30 мутацій у S-білку, 15 з яких перебувають у рецепторзв'язувальному домені. Т.ч. збудник позбавлений можливості ефективного зв'язування з рецепторами, уникає дію антитіл, що нейтралізують, до інших варіантів вірусу, поступається тяжкістю перебігу, але компенсує все це полегшеною передачею, що призводить до швидкого зростання захворюваності.

4. Температура тіла в дебюті обумовлена високим вірусним навантаженням, ще більшим, ніж при варіанті Delta, але з тяжкістю течії це не завжди корелює.

Що це все означає?

Голубовська пророкує, що на нас очікує зростання захворюваності, яке загалом обіцяє бути не таким трагічним. Але розраховувати на повне благополуччя ще рано - групи ризику будуть все-таки вразливі до тяжкого перебігу, повністю розслаблятися не варто.

Тому тактика ведення хворих (незалежно від статусу вакцинації) має бути однаково незмінною – раннє лікування противірусними препаратами. Раніше - це відразу після встановлення діагнозу, в перший тиждень. Це найефективніше, що ми маємо сьогодні, в обмежених умовах доступу до моноклональних антитіл.

- Мене, м'яко кажучи, просто дивує завзятість деяких лікарів у запереченні такого простого та фундаментального постулату – вплив на збудник є найефективнішим методом у лікуванні будь-якого інфекційного захворювання. А ось думка деяких депутатів із цього приводу мене обурює. Хоча б тому, що у вас не має бути жодної думки з тих питань, у яких ви не компетентні. Вся ця вакханалія призводить до одного – ми втрачаємо хворих, яких можна було врятувати, – вважає експерт.

Ольга Голубовська пише, що дуже виглядає ситуація, коли адміністрація лікарень забороняє лікарям говорити, що потрібно докупити для лікування. При цьому лікарні не забезпечені у повному обсязі терапією.

- Що робити з цим – я не знаю. Просто знайте, що така проблема є, обумовлена іноді об'єктивними, іноді суб'єктивними причинами, - резюмувала вона.

Штам коронавірусу Omicron (B.1.1.529) вперше виявили у Південній Африці 24 листопада. Вірус швидко поширився в густонаселеній провінції ПАР Гаутенг. Наразі випадки захворювання, викликаного цим штамом, виявлено у більш ніж 90 державах.

Всесвітня організація охорони здоров'я визнала штам "Омікрон" таким, що «викликає побоювання». У ВООЗ зазначили, що цей варіант має велику кількість мутацій, які можуть спричинити велику заразність вірусу. Однак при цьому дослідники, спираючись на поки що попередні дані, відзначають, що при більшій заразності "Омікрон" менш смертоносний.