Завантажити ще

Останній в цьому році прогноз від НАН: «Омікрон» воскресить епідемію вже на початку січня

Останній в цьому році прогноз від НАН: «Омікрон» воскресить епідемію вже на початку січня
Фото: REUTERS

Зовнішнім епідемічним загрозам у грудневому звіті українських вчених уперше присвячено цілий розділ. І це не дивно, адже ми на порозі зустрічі з новим варіантом коронавірусу, який розповсюджується з несусвітною швидкістю.

За наявними даними, зараз у Європі «Омікрон» є домінантним у чотирьох країнах: Великій Британії, Данії, Ірландії та Фінляндії. За інформацією ВООЗ, кількість випадків, спричинених новим штамом, подвоюється кожні півтора – три дні.

Темпи витіснення «Омікроном» своїх попередників вчені демонструють на прикладі Данії, де 27 листопада його частка становила 0,1%, а 15 грудня – вже 44,1%. Поки що загальна тенденція така, що у Західній Європі та Скандинавії «Омікрон» господарює набагато активніше, ніж у Східній Європі.

Сценарій грудня виявився оптимістичнішим

Але поки що світ потихеньку закриває бари, тренажерні зали та казино, переводить людей на остогидлу дистанційку і просить до мінімуму «урізати» контакти на Різдво, в Україні ситуація виглядає майже святково.

Ми до католицького Різдва підійшли зі щотижневим падінням захворюваності на 20%, а госпіталізацій – на 15%. У порівнянні з піковими значеннями осені кількість позитивних ПЛР-тестів знизилася аж у 5,5 раза, кількість нових випадків – у 3,5 раза, зайнятих ліжок у стаціонарах стало у 2,5 раза менше. А добові госпіталізації скоротилися, якщо порівнювати з осінніми, майже втричі.

Стрімкий спад епідемії протягом двох останніх тижнів спостерігався у всіх регіонах країни, констатують вчені, але «продовженню низхідної тенденції загрожує зростання ризиків з боку штаму «Омікрон».

З іншого боку, не можна забувати і про «Дельту», яка все ще панує на території більшості країн та й в Україні. Хоча у грудні ми не виправдали песимістичний прогноз учених як мінімум двічі:

  1. "Омікрон" не встиг до нас дістатися;
  2. Середня щодобова кількість і нових випадків, і нових смертей виявилася нижчою, ніж передбачалося.

На початку грудня очікувалося, що щодобовий приріст інфікованих становитиме 7677 осіб, а кількість летальних випадків – 323. На ділі до 21 грудня ці показники були на рівні 6610 та 287 відповідно.

У Закарпатті не розвантажуються стаціонари

Переможними темпами знижувався рівень госпіталізацій. З початку грудня кількість зайнятих ліжок у ковідних стаціонарах зменшилася на 20%. Якщо ж порівнювати з максимальними показниками цієї осені, коли більшість лікарень було заповнено на 95%, то кількість зайнятих місць знизилася до 40%. Відділення реанімації та апарати ШВЛ зайняті майже на 60% від недавнього максимуму. Середній щодобовий приріст пацієнтів, які потрапили в стаціонари, знизився з 2617 до 1835 два тижні тому.

За рівнем завантаженості ковідних відділень у трійці лідерів уже місяць перебуває Закарпатська область. На початку грудня вона посідала друге місце (58,6%), зараз вийшла у лідери серед інших областей (46,3%). На другій позиції опинилася Київщина (42,2%), на третьому місці – Кіровоградська область (40,8%).

Найбільш вільні стаціонари зараз у Луганській (20%), Житомирській (18,8%) та Запорізькій (16,1%) областях. При цьому остання у компанії з Волинською все ще перебуває у «червоній» епідемічній зоні.

Госпіталізації «помолодшали» за рахунок дітей

Упродовж грудня, йдеться у звіті НАН України, спостерігалось зниження середнього віку госпіталізованих пацієнтів. Переважно за рахунок стрімкого зростання кількості дітей у загальній структурі інфікованих.

Ця тенденція триває ще з другої половини листопада, і якщо подивитися на щоденну офіційну статистику, то при загальному зниженні всіх епідемічних показників кількість нових хворих серед дітей залишається стабільною. В середньому за добу фіксується 400-500 випадків, хоча з середини грудня відновилися рекордні цифри в 700-800 осіб.

За даними статистики, кількість госпіталізованих пацієнтів віком до 17 років поступово, але невпинно зростає з перших чисел грудня. На сьогоднішній день за заповненістю дитячих ковідних стаціонарів лідирують Харківщина (40,9%), Миколаївська (40%) та Одеська (37,4%) області.

Припинити зростання дитячої захворюваності, ймовірно, зможуть майбутні канікули. Хоча, з іншого боку, їх супроводжуватимуть поїздки, походи у гості, на ялинки, концерти та різноманітні масові заходи.

Темпи вакцинації падають без зупинки

На тлі розмов про неминучість зустрічі з «Омікроном» з його найвищим ступенем поширеності знову на всіх рівнях заговорили про необхідність «підбадьорити» вакцинальну кампанію. У звіті НАН наводяться дані з канадської провінції Онтаріо, де частка «Омікрону» досягла понад 88%. І хоча його вплив знизив ефективність вакцин до 40-50%, захист від госпіталізацій та потраплянь у реанімацію залишився на високому рівні – 95-98%.

Схоже, що до Нового року вакцинація в Україні досягла рівня «пацієнт швидше мертвий, ніж живий». Наприкінці листопада системний аналітик Євген Істребін, наводячи тривожну статистику зниження темпів імунізації, попереджав, що щоденна кількість щеплень може впасти до 120 тисяч.

Але вона вже на рівні 105 тисяч, і надій, що в останній тиждень перед затяжними святами ситуація покращиться, зовсім немає. За інформацією вченого, найближчим часом темпи знизяться до 70-80 тисяч на день.

На 21 грудня було повністю вакциновано 31,84% українців. Зрозуміло, що найкращі справи у Києві (57,6%) та Київській області (42,7%). Потім ідуть Полтавська (40,14%) та Дніпропетровська (38,51%) області. Найменша кількість мешканців, які отримали щеплення, зафіксована у Луганській (11,21%), Донецькій (12,86%) областях та Закарпатті (19,75%).

Чого чекати?

Велика ймовірність, що наступний прогноз фахівців Національної академії наук, випущений уже в січні, продемонструє нам зростання всього, що нарешті впало в грудні. «Згідно з оцінками темпів поширення штаму «Омікрон» та даними про його поширення в країнах Європи, Україна може відчути його вплив на епідемічну динаміку вже на початку січня», - йдеться у прогнозі НАН.

Вчені вважають, що орієнтиром для розвитку сценарію для нас можна розглядати Польщу. Там частка нового штаму становить поки що 2%, але, за оцінками ВООЗ, кількість випадків зараження може за два тижні збільшитись у 20-500 разів. Відповідно, за два тижні не помітити «Омікрон» і в Україні буде вже не можна.

Якщо ж до 4 січня протримаємось на «старих» штамах, середня добова кількість нових випадків коронавірусу передбачається на рівні 4771, кількість щоденних смертей від хвороби – близько 205.