У листопаді для всіх подорожуючих поїздом, автобусом та літаком українців закрила свої кордони Бельгія. Днями дніми двері на засув закрила для України Італія. Як мінімум до 31 січня наша країна знаходиться в так званому «списку Е» з 18 країн, які становлять особливу коронавірусну небезпеку. Навіть вакциновані громадяни держав із цього списку не мають права заїжджати до окремих країн Євросоюзу.
Виняток зроблено тільки для тих, хто їде вчитися, лікуватися, працювати або у разі нагальної потреби (це поняття може трактуватися як завгодно). Італія висунула суворі умови для в'їзду: скласти тест на COVID-19 не пізніше ніж за 72 години до відвідування країни, антиген-тест (з терміном дії до 24 годин), пройти 10-денний карантин вдома після в'їзду на територію Італії, а потім здати ще один ПЛР-тест або на антигени.
Аналогічна ситуація і в Бельгії: ті самі причини для в'їзду, ті самі тести та карантин. Польща по-дружньому дозволила українцям заїжджати без обмежень, але за умови, якщо у мандрівника на руках – результати негативного діагностичного тесту на коронавірус польською або англійською мовою. Тест має бути свіжим, зробленим не раніше, ніж за 24 години до перетину кордону. І – увага! - Тест повинні робити навіть ті, хто вже вакцинувався.
Міністерство закордонних справ до останнього сподівалося, що не всі країни євроспівдружності зачинять двері для українців перед Новим роком. Міністр Кулеба запевняв, що рішення за списками є рекомендаційним, що кожна країна сама вирішує, кого пускати, а кого ні, що його відомство активно працює, щоб українським туристам дозволили подорожувати. Але всього 30% вакцинованого населення з сотнями підроблених ковід-сертифікатів на руках - поганий аргумент для приймаючих сторін... Тому є ймовірність, що за Італією та Бельгією кордони закриють і інші країни - члени ЄС. Для того, щоб дізнатися, які обмеження діють у тій чи іншій державі, МЗС України розробило інтерактивну картку « Мандруйте безпечно », де дані оперативно оновлюються.
Що робити, якщо на руках - куплені квитки на авіарейс із Києва до Риму чи оплачена турпутівка на Різдво у Флоренції?
– Ми ще не встигли оновити інформацію на нашому сайті про те, що Італія закрита для українських туристів до кінця січня, але пропозиції турів уже зняли. Викуплені тури ми пропонуватимемо клієнтам перебронювати на інші дати. Це дозволить їм зберегти свої гроші, а нам – не порушити закон. Якщо ж клієнт відмовиться від оплаченої путівки, то ми повернемо передоплату, але не всю, а за вирахуванням грошей, які ми вже витратили на організацію відпочинку клієнта, – розповіла Олена Будакова, представниця одного з українських туроператорів. – Пандемія, епідемія, масове захворювання – це форс-мажорна обставина (непереборної сили), і туроператор має право не повертати гроші за оплачені тури, але ми не відмовляємось від своїх зобов'язань та знайдемо для наших клієнтів новий варіант поїздки.
Юристи так і радять тим, у кого у вогні італійського карантину згорів оплачений тур: домовлятися з туроператором про перенесення поїздки, шукати компромісне рішення.
- Іти до суду, звичайно, можна, але судова практика показує, що невдачливому мандрівнику і тут не пощастить: суд зазвичай виносить рішення повернути позивачу гроші за вирахуванням витрат оператора, що вже мали місце, - оплата перельоту, проживання, страховки... На руки людина отримає копійки, чи це буде навіть половина вартості його туру. Тож краще перебронювати тур. Якщо туроператор відмовляється це зробити, погортайте договір на туристичне обслуговування – там має бути пункт про форс-мажорні обставини та дії виконавця у цьому випадку, – розповів «КП в Україні» юрист Єгор Лебедєв.
Що ж до заздалегідь куплених квитків до Риму, Венеції або Верони, то можна, звичайно, залишити їх на згадку про поїздку, що не відбулася, але краще здати. Є нюанси: наприклад, квитки з позначками NON REF або Non refundable вважаються неповоротними. Такі зазвичай використовують у компаніях-лоукостерах. У решті випадків повернення невикористаних квитків відбувається відповідно до чинного законодавства.
- Щоб не залишити людей без свята, ми пропонуємо тури Україною. Повірте, в нашій країні є такі чудові місця, які дадуть фору Італії та Іспанії. Ми звикли до закордону і не помічаємо, в якій гарній, цікавій та різноманітній країні ми живемо! Ось і привід пізнати її краще, - резюмує представник туроператора.
З жовтня цього року правила в'їзду в Україну з-за кордону передбачають, що невакцинований мандрівник має встановити програму «Дія. Вдома» на 72 години після в'їзду в країну, вказавши у додатку крім контактних даних й адресу місця самоізоляції. Потім той, хто в'їжджає, здає ПЛР-тест або тест на антиген (протягом тих же 72 годин) - і в додатку висвітиться негативний результат (щоб підтягнулися дані в «Дію», тест повинен бути зроблений виключно в лабораторії, що верифікована МОЗ). Потім програма видаляється. Якщо результат тестування позитивний, потрібно дзвонити до свого сімейного лікаря та починати лікування за його рекомендаціями, залишаючись на самоізоляції.
Якщо 72 години після перетину кордону комусь не вистачить, щоб зробити тест, то додаток «Дія. Вдома» буде деактивовано, і інформація потрапить до поліції. Яка приїде за місцем самоізоляції і нагадає про те, що тест все-таки краще здати.
Якщо вже зовсім не хочеться нічого встановлювати у смартфон чи модель «болталки» не дозволяє це зробити, то громадяни України вирушать на 14-денну обсервацію, а іноземцям відмовлять у в'їзді на територію нашої країни ще на стадії прикордонного контролю.