27 травня
Завантажити ще

Третя доза вакцини від «корони»: кому та чому її можуть ввести в Україні

Третя доза вакцини від «корони»: кому та чому її можуть ввести в Україні
Фото: REUTERS

Українці отримають третю дозу вакцини від коронавірусу. Але не всі. Додаткова порція призначена для тих, у кого імунітет слабо відреагував на повний курс вакцинації. Про цю необхідність ще у середині жовтня заявляла Національна технічна група експертів із питань імунопрофілактики.

Після цієї заяви серед немедиків виникла плутанина: вважати третю дозу бустерною чи додатковою? Роз'яснили проблему ті ж експерти: бустерна доза вводиться, щоб посилити імунітет,  отриманий від двох доз вакцини, який знижується згодом. Додаткова йде в одній схемі з основною вакцинацією від COVID-19 і вводиться лише тим, хто має серйозні проблеми з імунітетом. Ефективність основних доз для таких громадян знижена.

Експертна група рекомендувала вводити додаткові дози наступним категоріям осіб:
  • з первинними або набутими імунодефіцитними станами на момент вакцинації (гострі лімфоми, лейкози, інші тяжкі захворювання крові та пухлини, ВІЛ-інфіковані, що пережили трансплантацію стовбурових клітин тощо),
  • що знаходяться на імуносупресивній або імуномодулюючій терапії (після трансплантації органів чи мають аутоімунні захворювання, або які отримували в останні півроку хімічну або променеву терапію),
  • з хронічними запальними захворюваннями, які приймали високі дози кортикостероїдів, небіологічні пероральні імуномодулюючі препарати або комбіновану терапію із застосуванням імуносупресивних препаратів),
  • які отримували високі дози стероїдів (незалежно від причини).

Також додаткова доза може бути рекомендована тим, хто планує поїздку за кордон - до країн, де є відповідна вимога для тих, хто в'їжджає.

За висновком експертної групи, третя доза може бути рекомендована для осіб віком від 60 років та старше, які щепилися двома дозами вакцини на вірусній платформі (наприклад, CoronoVac). Втім, найімовірніше, це стосується й інших вакцин.

Усім, хто перебуває у групі ризику за професійними ознаками (медпрацівники, співробітники будинків інтернатного типу), через 6 місяців після первинної вакцинації рекомендується щепитися ревакцинальною дозою.

Щодо бустерної дози вакцини від COVID-19, то, як заявляв раніше міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, говорити про введення бустера в Україні ще зарано.

Як мінімум, ми маємо досягти 50% провакцинованого населення принаймні двома дозами антиковідної вакцини, після цього переходитимемо на бустерну дозу. Так рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я, – наголосив Ляшко.

 

За даними на 12 грудня 2021 року, в Україні повністю (двома дозами) вакциновано 28,3% населення (12,5 млн осіб), одну дозу отримали 32% населення (14,1 млн осіб).