21 липня
Завантажити ще

«Омікрону» - місяць: як проявився мутант

«Омікрону» - місяць: як проявився мутант
Фото: REUTERS/дані Ruvic/

З моменту знайомства світу з новим штамом пройшов термін, за подійністю схожий з першим місяцем життя будь-якого здорового немовляти. У перші дні він загадка для оточуючих - незрозуміло, чого від нього чекати: він то лущиться, то вкривається висипом, то змінює відтінок шкіри, то мовчить, то кричить. А потім починає рости із надзвуковою швидкістю, набирається сил і вже проявляє характер.

У листопаді про «Омікрон» було мало що зрозуміло окрім наявності незліченної кількості мутацій та можливості швидко поширюватися. Натомість була надія, що ковід при цьому протікає легко, закінчується швидко, та й взагалі у нас могутня «Дельта», і вакцинація проводиться. Тепер новий штам якщо не крокує, то активно розповзається планетою, і питань про нього все ще багато. Але дещо за цей місяць все ж таки прояснилося.

Загроза Різдву в Європі та Америці

«Омікрон» наразі господарює не лише у Гаутенгу в ПАР, де кожен третій тест – позитивний, але й у низці сусідніх провінцій. Загалом у країні частка позитивності за тиждень зросла з 10% до 25%, і такого приросту в ПАР не було за увесь час пандемії.

Була надія, що «Омікрон» не зможе так швидко поширитися в Європі чи Штатах, оскільки йому заважатиме високий рівень штаму «Дельта» та вакцинація

У свіжому звіті ВООЗ повідомляється, що новий штам коронавірусу виявлено у 60 країнах. Безпрецедентно високе зростання щотижневої захворюваності - у найближчих сусідів ПАР, де рівень вакцинації дуже низький. В Есватині приріст становив 1990%, у Зімбабве – 1361%, у Мозамбіку – 1207%, у Намібії – 681% у Лесото – «всього» 219%.

«Була надія, що «Омікрон» не зможе так швидко поширитися в Європі чи Штатах, оскільки йому заважатиме високий рівень штаму «Дельта» та вакцинація, але відомості приходять не дуже добрі, - написала у своєму блозі епідеміолог зі Школи громадської охорони здоров'я UTHealth Кейтлін Джетеліна. – У Великій Британії 2 грудня 2% мазків для ПЛР дали позитивний результат на «Омікрон» порівняно з 0,01% 20 листопада».

Швидкість поширення штаму в Британії на початку грудня мала коефіцієнт 3,47 при довірчому інтервалі 2,74-4,4, і вчені називали це негативним сценарієм. Але цифри зростають щодня. За даними системного аналітика Євгена Істребіна, до 8 грудня цей коефіцієнт становив уже 4, а частка позитивних тестів зросла до 6,4%. Вже до Різдва новий варіант вірусу може стати домінуючим.

У США «Омікрон» виявлено поки що в 11 штатах, але вчені вже говорять про серйозну зимову хвилю і сподіваються, що бустерні дози вбережуть людей від потрапляння до лікарні.

У Швейцарії виявлено близько 4% позитивних проб на "Омікрон", у Данії - 3,2%. За дослідженнями данських учених стежить увесь світ, оскільки тут усі позитивні проби на ковід додатково досліджуються спеціальними наборами для ПЛР-тестування «Омікрону». Це дозволяє виявляти штам із мінімальними затримками. Крім того, Данія належить до країн, які контролюють стічні води на присутність коронавірусу, і «Омікрон» там уже виявлено. І цей факт, на думку вчених, попереджає, що епідеміологічна ситуація швидко погіршуватиметься.

Реанімації заповнюються швидше, ніж у «Дельта»-хвилю

Число пацієнтів, що потрапили до стаціонарів, зростає на всій території ПАР, і особливо стрімко - у провінції Гаутенг, звідки почалася хода "Омікрону". Статистика в ПАР серйозно запізнюється, але вже відомі цифри вражають і лякають: за минулий тиждень госпіталізації зросли в 2,4 рази, за два тижні - в 6,4, за три тижні - в 14 разів.

У перші два дні цього тижня в стаціонарах опинилося 700 людей, цифра не остаточна, але це вже третина від усіх госпіталізацій минулого тижня. За підрахунками вчених, до кінця цього тижня Гаутенг подолає позначку 3000-3500 осіб.

За даними, які наводить у своєму блозі епідеміолог Кейтлін Джетеліна, збільшення кількості пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії та на апаратах ШВЛ відбувається швидше, ніж у «Дельта»-хвилю. У Гаутенгу за тиждень кількість хворих у реанімаціях зросла майже втричі, тих, хто потребує ШВЛ, стало вдвічі більше, ніж тиждень тому. Потреба у кисні збільшилася цей час у 2,3 разу.

Незважаючи на те що тяжких пацієнтів стає все більше, їхня частка в загальній кількості хворих поки що нижча, ніж у попередні хвилі. Щодо впливу «Омікрону» на летальність - інформації поки що немає, але все змінюється щодня.

Як повідомив на своїй сторінці у соцмережі вчений-біохімік Володимир Галицький, судячи з аналізу попередніх хвиль епідемії, смертність від COVID-19 у ПАР почне зростати не раніше, ніж наступного тижня. Пік захворюваності в країні припаде на початок січня, пік смертності – на його середину.

«Омікрон» переключився на літніх людей

На брифінгу, організованому Національним департаментом охорони здоров'я ПАР, було представлено віковий розподіл госпіталізованих. Молоді люди, як і раніше, частіше, ніж у будь-яку попередню хвилю, потрапляють до лікарень. Але при цьому збільшилася і кількість дітей із середнім та тяжким перебігом хвороби, особливо у віці до 5 років.

На думку Кейтлін Джетеліни, це може пояснюватися низкою причин: невакциновані діти; невакциновані дорослі поруч із ними; імунітет дорослих, які перехворіли, не захищає їх від «Омікрону», і вони заражають дітей; «Омікрон» викликає у дітей тяжче захворювання, ніж попередні варіанти; лікарі можуть перестраховуватися та активніше госпіталізувати дітей через брак інформації про дію нового штаму.

Але узагальнювати не варто, попереджає епідеміолог. Це дані ПАР, які не можна приміряти на увесь світ, оскільки має значення і рівень вакцинації в країні, і генетика, і довкілля, і поведінка.

Тим часом «молодіжність» нового штаму поступово починає зміщуватися. І якщо захворюваність молодих уповільнюється, то у групах 40-59 років і серед літніх вона різко прискорилася. Що одразу позначилося на госпіталізаціях: наприклад, кількість пацієнтів старше 60 років у стаціонарах за три тижні зросла з 11% до 20%.

Вакційний імунітет: надія на бустер

Перше лабораторне дослідження, проведене групою південноафриканських учених на чолі з вірусологом Алексом Сігалом, показало, що «Омікрон» здатний ухилятися від нейтралізації антитілами.

У дослідженні взяли участь 12 людей, живий вірус змішали з їхніми зразками крові, при цьому шестеро з них були щеплені двома дозами Pfizer, ще шестеро перехворіли та вакцинувалися. Для оцінки ефективності вакцини вчені підрахували кількість нейтралізуючих антитіл, прикріплених до «Омікрону». У результаті у просто щеплених антитіла знизилися в 40 разів у порівнянні з вихідним вірусом. І це «рекорд» серед усіх інших варіантів, наприклад, з «Дельтою» вони зменшувалися вп'ятеро, з «Бетою» – у вісім. У тих, хто перехворів, і вакцинованих кількість нейтрадізуючих антитіл трохи зменшилася, але все ж таки залишилася досить високою.

Німецькі вірусологи у свою чергу досліджували здатність сироватки тих, хто щеплювався різними вакцинами, запобігати зараженню «Омікроном». Вийшло, що через півроку після двох мРНК-вакцин захисту немає, як немає і після поєднання векторної та мРНК-вакцини, після бустерної дози захист склав 25%.

"КП в Україні"

Вчені припускають, що, можливо, знадобиться ревакцинація оновленою вакциною проти «Омікрону», але, поки її розробляють, щеплюватися треба тут і зараз тим, що є.