Завантажити ще

Нові правила адаптивного карантину в Україні: скорочений термін дії «жовтого» COVID-сертифікату та штрафи для громадських закладів

Нові правила адаптивного карантину в Україні: скорочений термін дії «жовтого» COVID-сертифікату та штрафи для громадських закладів
Фото: REUTERS

Нові правила карантину почнуть діяти шостого грудня. Найбільше зміни стосуватимуться «жовтої» зони. Про це під час онлайн-брифінгу розповів голова МОЗ Віктор Ляшко.

За словами міністра, зміни правил адаптивного карантину було ухвалено урядом 24 листопада. Посилення правил стосуватиметься насамперед невакцинованих громадян.

- Уряд змушений піти на посилення карантину, оскільки коронавірус не відступає… Ми маємо вживати заходів для збереження життя тим громадянам, які досі не дійшли пункту вакцинації, - зазначив Ляшко.

За його словами, насамперед нові правила стосуватимуться регіонів, які перебувають у «жовтій" зоні карантину. Тепер громадські установи на «жовтому» рівні можна буде відвідувати лише тим людям, які отримали принаймні одне щеплення проти COVID-19 або мають негативний тест чи сертифікат про одужання. Ця ж норма поширюється і на службовців.

- Посилення правил для невакцинованих потрібно, щоб зменшити навантаження на лікарів та медичну систему, адже в стаціонари здебільшого потрапляють саме ті пацієнти, які не отримали повного курсу щеплення – сказав Ляшко.

Міністр наголосив, що локдаун для невакцинованих вже діє у Чехії, Словаччині та Австрії.

У межах жовтого рівня буде заборонено:

  • роботу навчальних закладів, у яких вакциновано щонайменше однією дозою менше 100% працівників;
  • проведення масових заходів, за винятком атестації здобувачів освіти;
  • роботу кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
  • роботу закладів громадського харчування, крім замовлень на винесення та доставки;
  • роботу спортзалів, басейнів;
  • діяльність закладів з розміщення, крім готелів, санаторних та соціальних закладів;
  • міжобласні та міжнародні перевезення.

Також додані нові норми для «зеленого» рівня. Так, додалася заборона регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів у міському та внутрішньообласному громадському транспорті у кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння, що передбачено технічною характеристикою транспортного засобу.

Ця норма також діятиме і на жовтому рівні. Тобто, якщо регіон знаходиться у «жовтій» зоні, то громадський транспорт у конкретному населеному пункті має дотримуватись таких правил перевезень.

Також для будь-яких рівнів епіднебезпеки залишаються чинними такі норми, які забороняють:

  • роботу навчальних закладів, якщо на самоізоляції перебуває понад 50% здобувачів освіти та працівників;
  • перебування на вулицях без документів, що засвідчують особу;
  • самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.

Ці правила не скасовуються навіть за наявності COVID-документів. Всі інші обмеження, передбачені жовтим рівнем, не діятимуть, якщо у всіх працівників та відвідувачів буде один із документів:

  • "жовтий" COVID-сертифікат або паперова довідку 063-О (діє 30 днів);
  • "зелений" COVID-сертифікат (діє 365 днів);
  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію (діє 365 днів);
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (діє 365 днів);
  • негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигену (діє 72 години);
  • сертифікат про одужання від COVID-19 (діє 105 днів із дати встановлення діагнозу).

– Тобто для роботи та відвідування закладів на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасову довідку 063-О, видану сімейним лікарем чи лікарем, який проводив щеплення, – зазначив Ляшко.

Він також повідомив, що термін дії "жовтого" сертифікату зменшили до 30 днів. Раніше він діяв 120 днів.

t.me/mozofficial/1967

t.me/mozofficial/1967

Для регіонів, що знаходяться у «червоній» зоні, заборонено:

  • роботу закладів громадського харчування, крім адресної доставки та замовлень навинос;
  • роботу навчальних закладів, де повністю вакциновано менше 100% співробітників;
  • роботу ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів;
  • роботу навчальних закладів, крім дитячих садків та початкових класів шкіл;
  • роботу непродовольчих ринків та магазинів, спортзалів, басейнів та фітнес-центрів, проведення масових заходів; роботу закладів культури.

- Ці обмеження не діятимуть у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) зазначених закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування або експрес-тестування на антиген ( дійсне 72 години) або сертифікат про одужання.

"Жовтий" COVID-сертифікат не буде дійсним для роботи та відвідування громадських закладів на червоному рівні епіднебезпеки.

Самоізоляція

Ляшко додав, що особи, які прибули з Російської Федерації та перебували на її території понад сім днів протягом останніх двох тижнів, підлягають самоізоляції. Самоізоляція має тривати 14 діб. Термін самоізоляції починається з моменту перетину державного кордону і не може бути припинено навіть за наявності негативного результату тестування на COVID-19. Раніше зазначена норма стосувалася і тих громадян, які прибувають із Індії.

Додатково розробляються зміни до Постанови, які зобов'язують відбувати самоізоляцію тим українцям, які повернулися з країн, де виявили штам “Омікрон”.

t.me/mozofficial/1967

t.me/mozofficial/1967

Робота навчальних закладів

Для роботи навчальних закладів в умовах карантину працівники повинні бути вакциновані щонайменше однією дозою вакцини проти COVID-19 для «жовтого» рівня карантину та двома дозами – для червоного рівня.

У випадку, якщо співробітник має протипоказання до проведення щеплення або нещодавно перехворів на COVID-19, він повинен надати відповідний медичний висновок або сертифікат про одужання.

Для дотримання карантинних вимог співробітники громадських установ повинні перевіряти у відвідувачів COVID-сертифікати на зчитування QR-коду мобільним додатком Дія. Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус сертифіката COVID: чинний/недійсний. Без перевірки та зчитування сертифікат COVID не вважається наданим та перевіреним.

- Тобто представники закладів повинні не просто запитувати про наявність сертифікатів чи перевіряти їхню візуальну наявність – уповноважений працівник закладу повинен на вході до приміщення виміряти термометром температуру у відвідувача та зчитати смартфоном QR-код його COVID-сертифіката, - наголосили у відомстві.

У разі відсутності у відвідувачів чи працівників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею "Порушення правил карантину людей" Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від 34 до 170 тисяч гривень.

Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на «червоному» рівні не обмежується, проте обов'язковим залишається дотримання протиепідемічних правил. Водночас, починаючи з «помаранчевого» рівня, місцева влада може вживати додаткових заходів щодо посилення протиепідемічних правил у регіоні.