5 липня
Завантажити ще

Як мотивують вакцинуватися літніх людей: "доказові" священики, сольні виступи глав ОТГ та трамваї для щеплень

Як мотивують вакцинуватися літніх людей:
Фото: Синиця Олександр/УНІАН.

До кінця цього важкого 2021-го, згідно з амбітними планами МОЗ, залишилося зробити 26 мільйонів щеплень. Новина хороша, але сумнівна, щоб не сказати фантастично неможлива.

Чому 26? Тому що до січня в Україні має бути зроблено 48 мільйонів щеплень. Чому "загадане під ялинку" бажання уряду виглядає нездійсненним? Тому що за всю вакцинальну кампанію, яка стартувала 24 лютого, було проведено 21 811 652 вакцинування (за даними МОЗ на 18 листопада). І якщо в країні за неповні 9 місяців прищепилося майже 22 мільйони людей, як за 50 днів це зроблять 26 мільйонів – велике питання. Чому метою позначено цифру 48 мільйонів – теж загадка.

Можливо, в МОЗ щось знають і не кажуть: чи нас таки 48 мільйонів, а не 41 "з хвостиком", або ті, хто щепилися на старті вакцинальної кампанії, повинні будуть пройти ревакцинацію, або ще якийсь новорічний секрет.

Понад 80% померлих за час пандемії – люди старше 60

Відповідно до світових і навіть національних стратегій вакцинації пріоритетними групами є люди похилого віку та медики, що належать до найвищої категорії ризику. З вакцинацією останніх справи трохи краще, ніж зі старими. Навіть найзатятіші противники щеплення не хочуть бути відстороненими від роботи, хоча і тут бувають свої нюанси.

В одній із районних лікарень на Дніпропетровщині за останні два тижні від ковіда загинули дві медсестри – обидві були нещеплені, боялися побочок через супутні хронічні хвороби. Їм не заборонили ходити на роботу: нестача кадрів, якою зараз можуть "похвалитися" не лише забуті богом ЦРЛ, а й великі міські лікарні, дозволяла заплющувати очі на порушення. Лікарня так чи інакше в результаті виявилася "в мінусі" - навряд чи на їхнє місце зараз знайдуться охочі. Але ж це ще й людські життя, хоч і крапля в морі на тлі загальної страшної статистики.

Щодо вакцинації людей похилого віку, ситуація залишається катастрофічною. За даними системного аналітика Євгена Істребіна, на 15 листопада цифри виглядали так:

  • 70-79 років: 27,8% – перша доза, 20,6% – дві дози;
  • 80 років: 12,7% - перша доза, 9,3% - дві дози.

При цьому понад 80% померлих за весь період пандемії – це українці віком від 60 років. З них близько 98% не були щеплені.

Але це все цифри, а в житті – черги на видачу тіл, запечатані чорні мішки у трунах, одяг в які кладуть окремо, кавалькади машин під моргом, цілі "вулиці" виритих могил на цвинтарях, як кажуть копачі ям, "ковидні квартали". І при цьому страх, що нікуди не дівається, старих людей перед вакцинацією. Держава ж, сором'язливо "забувши" про провалену кампанію з інформування літніх людей, якою потрібно було активно займатися влітку, зайнята новим планом – 48 мільйонів щеплень до кінця року.

А план, як відомо, слід виконувати. І тут є два шляхи: щось робити чи обговорювати, як би це краще зробити. Останнє виходить набагато ефективніше: "поліпшенню охоплення" вакцинацією пріоритетних груп та "нарощування темпів" весь останній місяць присвячені "круглі столи" в регіонах, засідання комісій усіх рівнів, обговорення та форуми.

Безумовно, лікарі та вчені, які беруть участь у них, говорять правильні і потрібні речі: і про те, що вакцинація рятує життя, і що шанс потрапити до лікарні у повністю щеплених у сім разів нижче, ніж у не вакцинованих, і що супутня "хроніка" - це саме показання до щеплення, а не навпаки. Але як це донести до умовної баби Маші, яка живе за 100 км від Одеси і сподівається, що з божою допомогою ковід пронесе повз?

Тому на "круглих столах" вирішили ділитися досвідом, точніше, хитрощами, винаходами та методами впливу, покликаними переконати старих людей вакцинуватися. Розглянемо кілька регіонів, які "лідирують" за кількістю нових випадків хвороби, та їх способи прискорити імунізацію літніх людей.

Дніпропетровська область

Вже понад два тижні регіон є абсолютним "чемпіоном". За інформацією МОЗ, повністю вакциновано 28,5% населення. У категорії 60+ одну дозу одержали 36%, дві – 26,4%. Серед медиків одне щеплення зробили 91% співробітників, два – 65%. 91-93% госпіталізованих в області невакциновані.

Щоб збільшити охоплення щепленням, в області вирішили залучити до інформування населення, особливо жителів сільських, священнослужителів. Батюшка, як правило, має більший авторитет, ніж староста, "проводить бесіди", а потім приїжджає мобільна вакцинальна бригада. Так би мовити, на "підготовлений ґрунт".

На думку керівника регіонального осередку Громадської організації "Батьки за вакцинацію" Олени Кондратенко, масові центри вакцинації призначені для молодих.

"Для літніх вакцина має бути у кожного лікаря на прийомі. Коли ось є людина, яка довіряє цьому лікареві, її тут і потрібно вакцинувати", - вважає координатор.

"Спрацьовує" і спосіб, що застосовується соцпрацівниками. Для багатьох самотніх людей похилого віку – це єдина людина, з якою вони контактують. І коли соцпрацівник каже, що не може приходити до нещепленої людини, щоб не наражати її на ризик зараження, бабусі та дідусі погоджуються зробити укол, аби не позбавлятися щоденного спілкування.

Харківська область

Тут за статистикою повністю вакциновано 24,3% населення. Одне щеплення отримали 33,5% людей віком від 60 років, два – трохи більше 24%. Повністю щеплено 91% медиків, однією дозою – 77%. Кількість невакцинованих серед пацієнтів стаціонару – 92-97%.

Окрім роботи пересувного центру та мобільних вакцинальних бригад до процесу підключилися приватні клініки, для яких це соціальна місія, і грошей на цьому вони не заробляють. У таких медичних центрах можна зробити щеплення не тільки на місці, а й викликати мобільну бригаду. На думку директора департаменту охорони здоров'я Харківської обладміністрації Максима Хаустова, співпраця з "приватниками" наразі дає непогані результати.

При цьому влада Харківщини таки покладає великі надії на сімейних лікарів, вважаючи,  якщо пацієнт сам вибрав конкретного лікаря, значить, відчуває до нього довіру. І тут уже все залежить від лікаря – наскільки він буде "переконливим".

Донецька область

Тут, за інформацією МОЗ, ситуація з вакцинацією обтяжлива – повністю щеплено лише 8% населення. Літні люди становлять 31% від населення області, і щеплено їх критично мало. Одну дозу вакцини одержали 18,2%, дві – 11,7%. Охоплення вакцинацією медиків теж невелике: 55% (2 дози, 71% (1 доза)).

Громади, в яких справи трохи кращі, відправляють своїх лікарів на підприємства, де вони не тільки інформують і пропагують, а й щеплюють тих, кого вдалося переконати. Для лікарів проводять тренінги із розвінчуванням міфів, яких – вагон. За словами керівника Асоціації сімейних лікарів Донецької області Олександра Власенка, доводиться вивчати всі так звані міфи, які існують серед перш за все медпрацівників.

"Саме вони є носіями ідеї необхідності вакцинації. Якщо сімейний лікар упевнений, що щеплення – це добро, і воно допоможе людині, тоді його пацієнти будуть вакциновані", - упевнений лікар.

До речі, важливий чинник: влада знаходить можливості преміювати медиків, які працюють у вихідні і ведуть "просвітницьку" роботу.

Позитивний ефект показала реклама на місцевому телебаченні з адресами та розкладом центрів вакцинації, розклеєні листівки у транспорті. Щодо сіл, то найсвідоміші керівники ОТГ їздять школами, дитсадками, сільгосппідприємствами і просто "виступають" на площах з вакцинальними промовами та розвінчанням усіляких фейків.

Запорізька область

Ситуація з вакцинацією тут краща, ніж у Донецькій області, але гірша, ніж у сусідній Дніпропетровщині. Повністю щеплено, за даними МОЗ, поки що 21,1% населення. Частина людей похилого віку, які отримали одне щеплення, становить трохи більше 26%, і лише 18% отримали дві дози.

Ситуація посилюється ще й тим, що найбільша кількість смертей припадає саме на пацієнтів старше 60 років. 25,6% померлих – від 60 до 69 років, 32,35% – від 70 до 79 років, 22,8% – від 80 до 89 років.

Судячи зі звіту, який представила Запорізька область на "круглому столі", стимуляція вакцинації проходить по-старому, на кшталт соцзмагань. Керівники громад на щотижневих нарадах повідомляють, як справи в інших областях, які "показники" в кожній громаді у області, ті, що відстають, мабуть, підтягуються, передовики діляться позитивним досвідом.

Громадські організації, які беруть участь у вакцинальній кампанії, підходять до питання більш креативно. Наприклад, Кирилівську ОТГ "підстьобують" курортним сезоном, адже все одно настане. І хто знає, чи дозволять працювати турбазам із нещепленими співробітниками. У багатонаціональному Мелітополі сподіваються на допомогу лідерів етнічних груп – болгар, татар, караїмів.

Львівська область

Повністю вакциновано майже 23% населення, при цьому область є лідером із вакцинації людей віком від 60 років. Однією дозою щеплено понад 41%, двома – 31%. Водночас, як зазначає пресслужба МОЗ, люди похилого віку становлять 22% від усього населення області, але вони отримали лише 22% введеної вакцини.

Пріоритетом вакцинальної кампанії на Львівщині є роз'яснювальна робота. У всіх медустановах області, включаючи Центр профілактики захворюваності та Центр громадського здоров'я, створено групи спікерів. Доносити інформацію вони можуть як завгодно: виступаючи "живцем", через соцмережі, засоби масової інформації.

Позитивну роль відіграв і досвід Моршина, для якого найголовнішим мотиватором виявилася економічна складова. Переживши квітневий локдаун, коли всі санаторії закрилися, люди залишилися без роботи, а бюджет міста – без грошей, мешканці зробили висновки щодо вакцинації. На думку міської влади, дуже допомогли в цьому і лікарі, які просто "вручну" обдзвонювали своїх пацієнтів та клієнтів, пояснюючи та переконуючи.

PS

Загалом і в цілому регіони, з яких неодмінно запитають "зверху", викручуються хто будь-що. На Луганщині глави ОТГ, як народні артисти, збирають публіку та розповідають про власний досвід вакцинації з усіма пережитими відчуттями. На Закарпатті розробили спеціальні листівки для людей старших 60 та розкладають їх у поштові скриньки. На Івано-Франківщині священики, навчені "доказової інформації", проводять бесіди з мирянами, листоноші розносять разом із пенсією роз'яснювальні буклети. На Луганщині пункти вакцинації розбили на сільських базарах, в Одесі відкрили трамвай для щеплень, на Миколаївщині пенсіонерам роблять щеплення в поштових відділеннях, культурна Херсонщина пропонує для цього бібліотеки. Багатолика, креативна та різноманітна українська вакцинація. А ось чи допоможе нам це "виконати план" у 48 мільйонів – дізнаємось у новорічну ніч.