27 вересня
Завантажити ще

Повернутись до спорту після ковіда можна. Але дуже обережно

Повернутись до спорту після ковіда можна. Але дуже обережно
Фото: Архів «КП»/Василь Вахрін

Після важкої форми ковіда до спортзалу чи на пробіжку не вирушить навіть фітнес-маніяк. Люди, що виписалися з ковидного госпіталю, нерідко ледве ходять, і звичайні сходи здаються для них непереборною перешкодою.

Але й ті, хто перехворів на COVID-19 у легкій формі, ще довго відчувають на собі наслідки інфекції. При цьому, не будучи ослабленими тяжкою хворобою, прагнуть повернутися до тренувань. Однак ускладнення хвороби можуть виявлятися і у досить незвичайній формі. Наприклад, у вигляді підвищеного ризику травмування. Чому так, пояснюємо з прикладу бігунів.

Тонкі місця організму

Повертатися до звичних фізичних навантажень слід дуже обережно. Навіть якщо це легка ранкова пробіжка у парку.

Справа в тому, що навіть у тих, хто переніс захворювання буквально на ногах, можуть спостерігатися віддалені наслідки:

  • ураження серця (вірусний міокардит);
  • тромбоемболія (закупорка тромбами кровоносних судин);
  • порушення функції легень;
  • зниження толерантності до фізичних вправ (стан занепаду сил, астенії, хронічної втоми);
  • стресовий розлад, тривога, депресія.

Особливе місце займає астенія, виражена слабкість, яку відчувають майже всі пацієнти. Вона впливає на рухову активність та якість життя, різко обмежує переносимість навантаження.

Якщо спортсмен, який ще відчуває підвищену стомлюваність, слабкість та біль у м'язах після хвороби, вийде на свою звичну дистанцію, справа може закінчитися травмою.

Під час бігу суглоби, у тому числі гомілковостоп, зазнають значних ударних навантажень. Їх утримує в нормальному положенні «м'язовий корсет» стопи та гомілки. Але після COVID-19 м'язи та суглоби схильні до більш високого ризику травматизації через наслідки потужної запальної реакції, вимушеної гіподинамії та вираженої слабкості. Як результат - вивих гомілкостопа або травма коліна після, здавалося б, звичайного навантаження.

Як відновити тренування

Будь-який спортсмен знає, що після перерви, особливо спричиненої хворобою, потрібно починати з мінімальних навантажень.

Рекомендується відновлювати заняття спортом не раніше ніж через сім днів після одужання. Причому доти людина має легко виконувати свою звичайну фізичну активність. Наприклад, робити прибирання у квартирі або підніматися на свій поверх сходами, якщо він робив це й до хвороби.

Якщо раптом з'являється незвичайна задишка, сонливість, підвищується температура або виникає біль у грудях – потрібно звернутися до лікаря. Тренуватися ще зарано.

Правила прості: якщо вправи поточної фази даються легко, можна переходити наступну через 7 днів.

1-й крок

Повернення до активності

Можна виконувати роботу вдома, робити дихальні вправи, займатися розтяжкою.

2-й крок

Активність низької інтенсивності

Можна починати гуляти, займатися ходьбою у комфортному темпі чи йогою. Навантаження не повинно викликати перенапруги.

3-й крок

Помірна активність

Підключаємо аеробні вправи та помірне силове навантаження. Можна розпочинати з коротких інтервальних навантажень по 2 - 5 хвилин із достатнім відпочинком між ними.

4-й крок

Інтенсивні силові навантаження

До аеробних занять додаються силові вправи, які вимагають також координації та рухових навичок. Людина повинна відчувати втому, адекватну навантаженню, без перенапруги.

5-й крок

Вихідний рівень

Вважається, що тільки на п'ятий тиждень занять людина, яка одужала від COVID-19, може безпечно повернутися до свого рівня фізичної активності. Організму вже можна давати важке навантаження - повноцінне заняття на тренажерах або інтенсивне бігове тренування.