Завантажити ще

Нещеплені вчителі про відсторонення від роботи: Ті, хто дотягнув до останнього, тепер без зарплати

Нещеплені вчителі про відсторонення від роботи: Ті, хто дотягнув до останнього, тепер без зарплати
Фото: Булатов Олексій

Наказом Міністерства охорони здоров'я з 8 листопада роботодавці зобов'язані усунути від роботи всіх педагогів та чиновників, які не пройшли вакцинацію. При цьому зарплата у таких співробітників не зберігатиметься.

«Якщо вакцинація є обов'язковою, то роботодавець зобов'язаний усунути від робочого процесу невакциновану людину», - заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

"Спробуй потрапити до лікаря!"

Вимоги Міністерства охорони здоров'я до вакцинації вчителів та співробітників держустанов нестосуються тих працівників, які мають медичні протипоказання. Однак у цьому випадку необхідно отримати відповідний медичний висновок. Довідку про звільнення від щеплення можна взяти у свого сімейного лікаря. Але її встигли здобути не всі, хто хотів. Про це розповіла вчителька молодших класів однієї із київських шкіл.

- У мене сестра онкохвора... У неї поки немає довідки про звільнення від щеплення. Зараз же спробуй потрапити до лікаря! Вона нікуди вийти не може. Громадським транспортом скористатися немає можливості, тому що можуть оштрафувати,

розповіла наша співрозмовниця.

Покарати можуть і того, хто пустив працювати «антивакцинатора». Якщо з'ясується, що роботодавець не усунув співробітників, які ухиляються від вакцинації, посадовцю доведеться заплатити вагомий штраф – від 34 000 гривень (ст. 44-3 «Порушення правил карантину»).

- У нашій школі не вакциновані 2 особи. Директор попереджав, що з 8 листопада вчителів доведеться усунути від роботи без збереження заробітної плати. Такі працівники не зможуть викладати навіть дистанційно, – повідомила вчителька київської школи. - Я теж не хотіла робити щеплення та тягла до останнього. Але після того, як постало питання - залишитися без роботи та зарплати або щепитися, - пішла і зробила.

Ми пішли на цей крок, бо інакше ми втратимо роботу. Без сертифіката тепер не можна ні у метро, ні в тролейбус. Хоча юристи кажуть, що до роботи можна допускати вчителів з одним щепленням.

Нам обіцяли: якщо усі вчителі зроблять щеплення, початкова школа зможе відвідувати заняття. У нас у початковій школі щеплені всі вчителі, але все одно довелося займатися дистанційно: на відміну від інших штамів багато дітей хворіють на «дельту».

Дистанційка вкрай негативно відбивається на навчальному процесі. Це не справа – я не бачу на екрані всіх дітей, лише кілька людей. Багато хто відволікається, може просто вийти в іншу кімнату.

Профспілка попросила Кабмін почекати

Два дні тому Профспілка працівників освіти та науки України попросила Кабмін тимчасово не усувати від роботи невакцинованих освітян, а дати їм хоча б ще один місяць на щеплення.

- Дуже багато колективів не згодні з тим, що відбувається. Сьогодні нам обривають телефон, дзвонять з усіх куточків України. Люди не знають, як їм чинити, – розповіли «КП в Україні» у профспілці. - Ми звернулися до Кабінету міністрів, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства освіти з пропозицією відкласти дію документа на один місяць. Тому що багато людей не встигли зробити щеплення, щось не зрозуміли, не переконалися в необхідності вакцинації, а хтось тільки-но перехворів.

Профспілка – «за» вакцинацію, але у законному, добровільному та адекватному руслі. Цей процес має супроводжуватись нормативними документами. Нам важливо, щоб не постраждав навчальний процес. Просто усунути людину від роботи, без заміни, забрати зарплату чи виплатити – не вихід.

Чи готове Міністерство охорони здоров'я вдатися до поступок? Малоймовірно.

«Якщо вчителя не вакциновано і немає протипоказань, то, згідно із законодавством, його усувають від роботи. Немає значення, працюватиме він дистанційно чи ні. Яка відстрочка? Указ було зареєстровано 8 жовтня. Вже минув місяць. Усі охочі могли зробити щеплення», - вважають у Міністерстві охорони здоров'я.

Чи зможуть повернути до роботи вчителів, які наважаться вакцинуватись? За інформацією на сайті міністерства: так. Для цього достатньо однієї дози.

Поки одні звертаються до Кабінету міністрів із проханнями, інші вирішують діяти жорсткішими методами. Директор київської школи №210 Дмитро Ламза категорично не згоден із тим, що відбувається, тому подав на Кабінет міністрів до суду.

- Права викладачів просто розтоптують! Ніхто не прислухається до педагогів, нікого не цікавлять протипоказання до щеплення, ніхто не звертає уваги на антитіла. Тому не витримав і пішов до суду, – розповідав раніше Дмитро «КП в Україні». Тому сьогодні Ламза повідомив, що зайнятий підготовкою до суду.

Інфографіка МОЗ України

Інфографіка МОЗ України

Довідка КП

Професії, які підлягають обов'язковій вакцинації:

Працівники навчальних закладів (дошкільна, шкільна освіта, позашкільна установа, вища освіта). Працівники центральних органів виконавчої влади. Працівники державних адміністрацій.