24 листопада
Завантажити ще

Будні «червоної зони»: ресторани бояться втратити клієнтів, а в салонах краси не перевіряють сертифікати

Будні «червоної зони»: ресторани бояться втратити клієнтів, а в салонах краси не перевіряють сертифікати
Фото: Прядко Денис/УНІАН

1 листопада у Києві запрацювали нові правила, які поставили невакцинованих мешканців столиці у дуже незручні умови. Для того, щоб зайти в торговий центр, транспорт чи ресторан, тепер потрібен сертифікат, інакше і бізнесу, і клієнтам загрожують штрафи.

Ми поговорили з колегами, друзями та знайомими, заглянули до кафе, ТРЦ і салонів краси та з'ясували, як пройшли перші три дні за новими правилами.

Торгові центри

У неділю я згадала, що мені потрібно купити пуховик, і одразу поїхала до ТЦ. Така висока швидкість ухвалення рішення пояснюється просто: з понеділка Київ у «червоній зоні», а це означає, що тепер купівля пуховиків доступна лише щасливим власникам сертифікатів. Всім іншим доведеться ходити у тому, що є. Тож довелося прискоритися.

Сертифікати якщо й перевірятимуть, то тільки у продавців і лише в перші дні – ми все це вже з масками проходили

У магазині я швидко вибрала дві моделі та розмірковувала, на якій із них зупинитися. Продавець запропонувала подумати та прийти за покупкою наступного дня. А почувши, що я не маю сертифіката, повідомила, що це зовсім не перешкода.

- По-перше, сертифікати якщо й перевірятимуть, то лише у продавців і лише у перші дні – ми все це вже з масками проходили, – пояснила вона. - По-друге, якщо ви все ж таки не хочете заходити в магазин, побоюючись штрафу, можете мені подзвонити - я вам куртку на вулицю винесу, ще раз поміряєте.

Їхати в ТЦ у понеділок і міряти одяг на вулиці мені здалося не дуже вдалим варіантом, тож пуховик я все ж таки купила. Але розповіді друзів і знайомих про відвідування найрізноманітніших торгових центрів у ці три дні в «червоній зоні» показали, що продавець мав рацію: сертифікат перевіряють не скрізь і не у всіх.

Так, за словами подруги, вона пройшла до торгового центру неподалік свого будинку абсолютно безперешкодно. Аналогічну історію розповіла і колега:

- Батьки з онуком пішли до ТРЦ і підготувалися досить ґрунтовно: скачали «Дію», про всяк випадок роздрукували сертифікати. Охоронець на вході запитав, чи мають сертифікати, і батьки чесно відповіли, що є. Дивитися їх охоронець не став – пропустив так. У ТРЦ вони зайшли до дитячого магазину, де їм уже поставили інше питання: чи перевіряли на вході сертифікати? Вони сказали, що перевіряли, і більше до них питань не було.

Кафе та ресторани

Судячи з того, що відбувається у столичних закладах громадського харчування, єдиної стратегії кафе та ресторани не виробили. Одні закрилися, щоб перечекати один-два тижні та подивитися, як це працює, адже вже зараз зрозуміло, що вакцинованих клієнтів на всіх не вистачить. Інші мляво цікавляться сертифікатами, але зізнаються, що робити це якось незвично. По-перше, всі розуміють, що це, м'яко кажучи, не надто законно. По-друге, не хочеться втрачати постійних клієнтів.

«Новини червоної зони. Відвідувачі ресторанів ніяк не можуть звикнути до того, що в них запитують документи, – написала на своїй сторінці в соцмережі директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова. - Перший раз в історії бізнесу клієнт почав становити загрозу, і його потрібно вчитися грамотно посилати. Багато хто ображається. Але багато хто й сам показує якісь коди, папірці, не чекаючи суворого погляду адміністратора і питання «Руки мили?». Помічено, що чим молодша публіка, тим охочіше вона грає у гру «покажи документи». Комусь це здається нормальним. Мені ні. І я не втомлюся повторювати, що нема чого перекладати на ресторани функцію контролю за поширенням ковіда, сифілісу чи туберкульозу».

Є серед ресторанів і ті, хто пішов проти системи – у Києві це насамперед Nebos на Майдані.

«У нашому закладі можна бути всім, можна їсти без маски, нам здається, що це якось нормально», - заявили у « Небосі » і пообіцяли ніколи не виганяти гостей через відсутність вакцинації.

Власник сказав, якщо ми запитуватимемо сертифікати, розгубимо всіх клієнтів

Зрозуміло, що для того, щоб дозволити собі відстоювати таку позицію, потрібна не лише впевненість у своїй правоті, а й команда добрих юристів. А таким похвалитися можуть небагато ресторанів, тож кожен знаходить свій вихід.

Декілька кафе біля будинку в моєму мікрорайоні пішли своїм шляхом: вони просто перейшли на роботу «на виніс», як це було під час локдауну.

- Власник сказав,якщо ми запитуватимемо сертифікати, розгубимо всіх клієнтів, та ми, чесно кажучи, і самі морально не готові вимагати у клієнтів документи, - каже бариста однієї з таких кав'ярень. - Якби я хотів бути поліцейським, я пішов би працювати в поліцію, але я варю каву! Тож вирішили піти на такий компроміс: знов працювати лише на виніс. І закон не порушуємо, і клієнтів не поділяємо на «правильних» та «неправильних».

Фітнес-клуби та салони

Салони краси від обмежень втомилися. Кажуть, що стригти, фарбувати та робити укладання в масках вже якось звикли, але вимагати з клієнтів ще й сертифікати багато хто вважає перебором. Моя майстер з манікюру не вимагає не те, що сертифікат – навіть маску. Тобто сама вона в масці (але вона і в доковідні часи в ній працювала), а наявність маски на клієнті залишає на розсуд.

Подруга сьогодні (3 листопада) була у СПА-салоні, і пофігізм закладу її навіть трохи здивував.

- Без масок всі - і персонал, і відвідувачі, тож мені в масці було навіть якось некомфортно, - каже вона. – Звичайно, моїм сертифікатом ніхто не цікавився.

Аналогічна ситуація у перукарні біля мого будинку, куди я зазирнула, щоб «пробити обставини». Без маски працюють не лише майстри, а й адміністратори, тож про сертифікати тут навіть не згадують.

А ось у фітнес-клубах вирішили дотримуватись правил. Тож співробітники на ресепшені, які, видаючи ключі від шафок, уже понад рік міряють відвідувачам температуру, тепер ще й сертифікати перевіряють.

До речі, кількість відвідувачів у спортклубах, за оцінками тих, хто був у ці три дні, знизилася в рази.

У салонах краси клієнтам дозволяють перебувати без масок. Але для тих же барбершопів це, загалом, логічно. Фото: REUTERS/Sandra Sanders

У салонах краси клієнтам дозволяють перебувати без масок. Але для тих же барбершопів це, загалом, логічно. Фото: REUTERS/Sandra Sanders

Ринки та магазини

Ні на відкритих, ні на закритих ринках сертифікати (принаймні у покупців) не перевіряють, але продавців поменшало. Багато точок із продуктами просто закрилися і коли відкриються – незрозуміло.

– Зайшла сьогодні на «Житній ринок», біля входу – величезна черга, – розповідає знайома. – Навіть цікаво стало: що ж це за дефіцитний товар продають із такими чергами? Виявилось, що це черга на вакцинацію. А ось якраз товару, як і продавців, мало. Продавець, у якої купувала м'ясо, запитала: ви сертифіковані? І не чекаючи відповіді, весело розреготалася, що наштовхнуло мене на думку, що вона якраз і «не сертифікована».

У невеликій крамничці верхнього одягу подругу вчора попросили на вході показати сертифікат:

- Я дістала телефон, показала і запитала дівчинку на вході: а у вас такий є? Вона дістала свій телефон та показала мені свій сертифікат. Якось по-новому сьогодні розпочинаються відвідування магазинів.

Самий автономний додаток у світі

Тим часом додаток «Дія» живе своїм життям, і, судячи із коментарів у соцмережах, його розробники серйозно зіпсували собі карму. Як тільки настав час «Ч», тобто «червона зона», додаток продемонстрував користувачам весь спектр своїх викрутасів, пропонуючи «спробувати пізніше».

«Ви що, серйозно? – обурюється один із користувачів. - Вже кілька годин не можу зайти до «Дії». Ні в транспорт, ні в ТРЦ, ні в кафе. Тупо стою під дощем. Сертифікати про «5G-чіпування» ж у «Дії».

Інший користувач розповідає історію, як сертифікати зникали, а потім самостійно підтягувалися, і приходить до висновку: «Дія » – це самий автономний додаток у його житті, оскільки він робить, що хоче і коли хоче.

Досвідчені користувачі програми поділилися напрацюваннями: потрібно завантажити сертифікат з веб-Дії, зробити скрін і зберегти його в галереї. І, звичайно, завжди мати при собі роздруківку - тобто старий добрий паперовий варіант.

Правду кажучи, все це дуже нагадує старий анекдот про те, як пасажир автобуса закомпостував два талончики на випадок, якщо один втратить. А на запитання, що він зробить, якщо втратить обидва талони, гордо відповів: «А на цей випадок у мене проїзний!».

Новини по темі: Кафе Карантин Київ