Завантажити ще

10 питань щодо вакцинації дітей від ковіда

10 питань щодо вакцинації дітей від ковіда
Фото: REITERS

За даними МОЗ, за час пандемії на коронавірус перехворіли 152 790 маленьких українців, 42 з них померли від хвороби. За останній тиждень добова статистика дуже зросла та сягає 1500-1700 осіб. Наразі, за офіційною інформацією, хворіють понад 29 тисяч дітей, зайнятість ліжок у дитячих стаціонарах становить близько 22%.

Педіатри, які працюють там, кажуть, що маленькі пацієнти, як і раніше, переносять хворобу легше, ніж дорослі, і швидше одужують. А особливостями нинішньої хвилі називають «омолодження» ковіда – зараз особливо часто хворіють діти від 0 до 4 років – і ризики тяжкого перебігу через вроджені патології центральної нервової системи та зайву вагу. При цьому підлітки переносять хворобу важче, практично нарівні з дорослими, тому до масової вакцинації, яка в Україні дозволена з 12 років, нам, ймовірно, залишилося недовго.

1. Яку вакцину дозволено дітям?

У червні Всесвітня організація охорони здоров'я дійшла висновку, що вакцина Pfizer/BionTech підходить для використання особами віком від 12 років і може бути запропонована дітям, які наражаються на високий ризик. До цього експерти ВООЗ вважали, що вакцинувати дітей не варто до отримання достатньої кількості інформації щодо використання вакцин. Але коли Американський та Європейський регулятори ліків схвалили застосування препарату Pfizer/BionTech для імунізації підлітків, Стратегічна консультативна група експертів дала добро.

Наприкінці вересня рішення про те, що діти віком від 12 років можуть вакцинуватися від COVID-19, було остаточно прийнято та затверджено МОЗ України. Йдеться вже про вакцинацію незалежно від приналежності до груп ризику. І є умова: мають бути зроблені усі щеплення, призначені за віком.

Але, як це у нас буває, вирішити – не означає робити. Днями моя подруга спробувала записати на щеплення 15-річного сина та отримала повну відсіч у рідній поліклініці, де нічого не чули про відміну правил пріоритету.

Їй розповідали, що вакцинація призначена лише за «певних хвороб» (які так у нас поки що й не визначені). Або якщо вам їхати за кордон на змагання чи навчання. А якщо не їхати - йдіть, жінка, не морочте голову і хлопчику теж дайте спокій, нехай росте до 18 років спокійно. Спроби довести, що зайва вага дитини – фактор ризику для ковіда та показання до вакцинації, не мали успіху. Як і пропозиція взяти «остаточний» папір, що підтверджує, у ендокринолога.

Але мати не зневірилася і зателефонувала до приватної клініки, де її записали на вакцинацію та запевнили, що і вакцина, і консультація лікаря – безкоштовні. Тому навіть якщо ви надумали прищепити своє чадо - спробуйте ще зробити це з першого разу і без нервування.

2. Чому Pfizer?

Вакцина показала 91% ефективність захисту підлітків 12-18 років від COVID-19. Згідно з даними свіжого ізраїльського дослідження, проведеного спільно з вченими Гарвардського університету, отримано докази ефективності препарату не лише у профілактиці інфекцій та серйозних захворювань у підлітків, а й проти штаму «Дельта». У дослідженні, яке тривало з червня по вересень, взяли участь понад 94 тисячі вакцинованих підлітків і стільки ж невакцинованих. У першій групі кількість заражень знизилася на 90%, а симптоми ковіда – на 93%.

А в дослідженні, яке проводила компанія Pfizer за участю двох тисяч підлітків від 12 до 15 років, з безпеки та ефективності вакцина навіть перевершила показники, досягнуті у групі 16-25 років. І продемонструвала можливості запобігати постковіду та синдрому мультисистемного запалення у дітей.

3. Кому щеплення рекомендується?

Профілактична вакцинація доступна всім, і тут уже вибір за батьками, які зважують співвідношення користі та ризику між хворобою та щепленням. І якщо у нас досі так і не спромоглися розробити докладний перелік хронічних захворювань, за яких вакцинацію рекомендовано, фахівці Постійної комісії з вакцинації при Інституті імені Роберта Коха в Берліні відзначають наступні показання до щеплення:

  • ожиріння
  • вроджений чи набутий імунодефіцит
  • тяжка серцева недостатність та вроджені вади серця
  • хронічна ниркова недостатність
  • хронічні легеневі захворювання із тривалим обмеженням функції легень
  • синдром Дауна
  • злоякісні пухлини
  • цукровий діабет
  • Хронічні неврологічні захворювання.

– І німці абсолютно праві, – вважає педіатр Олена Пархоменко. - Будь-яка вірусна інфекція небезпечна для хронічного хворого та може викликати ускладнення, тому що організм і так спровокований. Тому вакцини насамперед показані ослабленим дітям. Але в нас люди не звикли до такого підходу і вважають, що щеплення лише погіршить стан хронічного хворого - чи то дорослого, чи тим паче дитини.

4. Чи потрібна згода дітей?

Право голосу у дитини - питання делікатне, законодавчо не підкріплене і викликає суперечки. Батьки не повинні завдавати їй шкоди – і на цьому, мабуть, усе. А вже є шкодою чи користю щеплення – тут зона відповідальності дорослих. І часи, коли ти ввечері радісно повідомляєш батькам, які нічого не підозрюють, що митися сьогодні не будеш, бо в школі робили Манту, давно минули.

– Вирішувати, робити щеплення від ковіда чи ні – такої відповідальності діти на себе ще не можуть брати, хай це навіть підлітки. Ось після 18 років нехай вирішують самі, а поки що за них це повинні робити батьки,

каже педіатр Олена Пархоменко.

Щодо підлітків, з ними і про вакцинацію, і про хворобу треба розмовляти, щоб не натрапити на реакцію «Я тобі не піддослідний хом'ячок».

– Донька готова щепитися, ми багато про це говорили, вона й сама читає, – розповідає мати 15-річного підлітка Ольга Пшенішняк. - Рік тому вона перехворіла - середньо, але потім ще півтора місяці скаржилася на задишку, серцебиття, сходами було важко ходити. Тому, що таке ковід, розуміє сама. У неї алергія на пилок, але зі своїм алергологом ми поговорили, вона не заперечує. Зробимо щеплення, коли схлине ажіотаж, і доки не настав новий сезон цвітіння.

Педіатр Олена Пархоменко. Фото: особистий архів

Педіатр Олена Пархоменко. Фото: особистий архів

5. Чи потрібна якась підготовка до вакцинації?

На думку Олени Пархоменко, батьки разом із дитиною повинні обов'язково відвідати педіатра, щоб виключити можливі ризики.

– Ми маємо переконатися, що немає алергії на якийсь із компонентів вакцини – тоді щеплення протипоказане, – пояснює лікар. - Що немає загострення хронічного захворювання, наприклад онкології. Або що дитина не приймає зараз якихось спеціалізованих препаратів. При тяжкій хроніці вакцинація повинна проводитися в умовах стаціонару під наглядом лікаря - це обумовлено наказом МОЗ, щоб у разі потреби можна було надати негайну допомогу.

6. Як мають бути організовані пункти вакцинації дітей?

Враховуючи, з яким «скрипом» у нас починається будь-який процес, поки що можна лише фантазувати. Навряд чи й самі чиновники від МОЗ розуміють зараз, як це має відбуватися. Тут би з дорослими розібратися, тим паче, що народилася нова ідея – винести пункти вакцинації за межі лікувальних закладів, щоб у коридорах не стикалися хворі та здорові.

– Не думаю, що потрібно організовувати окремі пункти для дітей, – каже Олена Пархоменко. - Головне, щоб вакцинація проходила під наглядом педіатрів та спеціально навчених медичних сестер. А ось ідея не влаштовувати їх у лікарнях – хоч і запізніла, але правильна. Люди все одно заходять через один вхід, користуються одним і тим же ліфтом, і ті, хто приходять на щеплення, так чи інакше наражаються на ризик.

7. Чи можливі побічні ефекти?

"Побочки", що виникали в ході досліджень, були "класичними" і проходили за три дні. Біль у місці уколу, підвищення температури, озноб та головний біль – все, як у дорослих, і навіть дещо частіше, особливо після введення другої дози вакцини. Тяжких побічних ефектів зафіксовано не було, а для полегшення симптомів педіатри рекомендують болезаспокійливі або жарознижувальні засоби у дозуванні відповідно до віку та після консультації з лікарем.

8. Чи прищеплюватимуть дітей молодше 12 років?

Pfizer не зупиняється на досягнутому, тому проводять нові дослідження за участю дітей від 5 до 11 років. Близько двох тисяч малюків, які отримали під час випробувань одну третину від «дорослого» обсягу, видали реакцію у вигляді сильної імунної відповіді. І це, певне, дозволило виробнику звернутися до Європейського агентства лікарських засобів із проханням дозволити використання вакцини для дітей 5-11 років. Якщо регулятор схвалить дитячу вакцину, щеплювати цю групу почнуть вже у листопаді.

9. А що інші виробники вакцин?

Pfizer, звичайно, випередив усіх, але це не означає, що інші виробники лише спостерігають за успіхами конкурента. Вакцина Moderna, наприклад, зараз проходить перевірку в Управлінні контролю якості продуктів і ліків для використання у підлітків. Днями в компанії оголосили про отримані позитивні проміжні результати другого етапу випробувань вакцини для дітей віком від 6 до 11 років. Крім того, йдуть дослідження щодо вибору дози для груп від 6 місяців до 2 років та від 2 до 6 років.

Компанія Johnson&Johnson поки що проводить випробування своєї вакцини на підлітках 12-18 років.

10. У яких країнах вакцинують дітей?

Підлітків 12-15 років ще у травні почали вакцинувати у США та Канаді, у червні розпочалася вакцинація цієї вікової групи в Італії, ОАЕ та Румунії, а у липні – в Ізраїлі. Угорщина дозволила вакцинацію з 16 років, Китай, де щеплення роблять із 12-річного віку, має намір вакцинувати дітей з 3 років. З 12 років прищеплюють у Німеччині, Польщі та Сінгапурі. При цьому в Німеччині вже щеплена третина дитячого населення, понад 60% - в Італії та Франції та майже 80% - в Іспанії.

ТИМ ЧАСОМ

У Дії з'явилися СOVID-сертифікати для дітей віком від 12 років.

У Дії тепер можна згенерувати також дитячий СOVID-сертифікат.

Після того, як дитина отримала одну або обидві дози вакцини, батькам потрібно зайти в оновлену програму, додати свідоцтво про народження дитини. Потім у меню «Послуги» виберіть «COVID-сертифікати». Сертифікат дитини повинен з'явитися у додатку разом із сертифікатом батька.

Що стосується дітей віком від 14 років, вони самостійно можуть авторизуватися в Дії, використовуючи чіп NFC на ID-карті або біометричному паспорті.