Завантажити ще

На загибелі сина української шахістки вирішили заробити аферисти

На загибелі сина української шахістки вирішили заробити аферисти
Фото: REUTERS/Софія Гатілова

Міжнародний день шахів 20 липня рашисти відзначили вбивством 13-річного сина української шахістки WIM (міжнародного майстра) Вікторії Кубати. Її син та донька потрапили під черговий обстріл Харкова з РСЗВ.

Фото з місця трагедії, де батько дітей, В'ячеслав Кубата, тримає за руку загиблого сина Діму та читає молитву, облетіло увесь світ. 15-річна донька Ксенія вижила, але отримала дуже важкі поранення. За її життя та здоров'я ведуть боротьбу лікарі.

Трагедія родини Вікторії Кубати – одна з тисяч, які до України приніс «руський мір».

Не змогла провести дітей

Вікторія Кубата Фото: peshka.edu.kh.ua

Вікторія Кубата Фото: peshka.edu.kh.ua

- Того дня Віта відчула себе погано і не змогла, як завжди, відвести дітей до секції з танців. Вона недалеко від будинку, їздили туди іноді велосипедами, але без мами діти пішли пішки, – розповідає «КП в Україні» тренер із шахів Юрій Іванов. - Пройшли одну зупинку і, мабуть, вирішили під'їхати тролейбусом. Зупинилися почекати, і у той момент туди вдарила ракета. Діма загинув одразу, уламок потрапив у серце. У Ксенію теж потрапило багато уламків, але вона знайшла в собі сили, вибігла на дорогу і зупинила першу-ліпшу машину. Водій, який виявився людиною з великої літери, одразу відвіз закривавлену дівчинку до лікарні і цим врятував їй життя – рахунок йшов на хвилини.

Наразі подружжя Кубатів намагається розшукати водія, щоб подякувати йому за порятунок доньки.

Ксенії одразу зробили кілька операцій, дістали всі уламки, крім одного, який застряг у легенях. Спочатку лікарі боялися оперувати - дівчинка могла померти, але й залишати все як є - не варіант. Зрештою хірурги вирішили ризикнути - уламок витягли, і сподіваємося, що Ксенія піде на поправку.

Одразу активізувалися шахраї

Смерть сина та поранення доньки Вікторії Кубати не пройшло повз шаховий світ. У тренерській групі у Вайбері опублікували номери карток батьків дітей. Знайомі розпочали збір коштів, відгукнувся і наш співрозмовник Юрій Іванов. А потім саме він і виявив інші підозрілі пости щодо допомоги сім'ї Кубатів.

- Якийсь Ігор Гнатишин опублікував прохання про допомогу та дав номер картки нібито батька Діми. Але в мене хороша пам'ять на цифри: ми ж раніше на інший рахунок пересилали гроші. Звірив номер – не збігається. Набрався сміливості, зателефонував до Вікторії Валеріївни, висловив співчуття і запитав, чи відомий їй цей номер. Вона сказала – ні, – розповідає наш співрозмовник. - Написав цьому Гнатишину в личку: чия картка? Прийшла безграмотна відповідь без ком: «Це наша картка ми потім звіт дамо не хвилюйтеся». Хто ми? Яка наша?

Тож Іванов звернувся до кіберполіції. Сумнівний пост провисів недовго. Спочатку Гнатишин прибрав слово «батька» і закрив можливість коментувати, але незабаром зник і пост, і сам акаунт.

Росіяни та білоруси продовжують виступати

Плювком у душу Вікторії Кубаті, яка поховала сина, сьогодні виглядає ситуація у Міжнародній шахматній федерації, яка, як і раніше, допускає до змагань російських та білоруських шахістів. Ті виступають під прапором ФІДЕ. А неповнолітнім спортсменам можна грати під російським.

- На жаль, це правда. Чому так? Напевно, тому, що президент ФІДЕ – росіянин Аркадій Дворкович, який має пряме відношення до влади Кремля, – каже український гросмейстер Наталія Жукова.

З її думкою згоден й інший наш гросмейстер Олександр Арещенко.

– Сьогодні ФІДЕ - практично філія російської шахової федерації. Навіть переважну більшість змагань останніми роками вони проводили в РФ, - каже він. – Втім, деякі країни, організатори турнірів, росіян таки не пускають. Плюс насправді багато російських шахістів публічно виступили проти війни, деякі взагалі виїхали з Росії і змінили федерацію.

Теоретично ситуація у ФІДЕ може змінитися – 7 серпня перевибори президента Федерації шахів. Однак Дворкович має всі шанси залишитись у своєму кріслі.

- Росіяни посилають своїх посланців з валізами грошей до дуже бідних країн, де в шахи до пуття і не грає ніхто. Але голос такої країни рівноцінний будь-якій іншій, де є десятки гросмейстерів, як в Україні, - пояснив Арещенко.

В Українській федерації шахів, схоже, також не все гладко. Одним із кандидатів на пост президента ФІДЕ висунутий українець Андрій Баришполець. Його заявку підтримали федерації шахів Нової Зеландії, Литви, Англії, Південного Судану, Нідерландів, Кюрасао та Норвегії.

Україна ж віддала свій голос за заявку уродженця Чечні Інала Шерипова. Окрім нашої країни, його заявку підтримали федерації Замбії, Сьєрра-Леоне, Барбадосу та Східного Тимору.

Також у виборах візьмуть участь той самий росіянин Дворкович і Башар Куатлі (Франція).