9 грудня
Завантажити ще

Польща планує передати Україні МіГ-29 в обмін на технології

Польща планує передати Україні МіГ-29 в обмін на технології
Фото: x.com/SztabGenWP

Польща веде переговори з Україною щодо передачі винищувачів МіГ-29. Передача літаків пов'язана з вичерпанням їхнього експлуатаційного ресурсу та відсутністю перспектив подальшої модернізації у Збройних силах Польщі, йдеться в офіційному повідомленні, опублікованому польською стороною.

Повідомляється, що винищувачі МіГ-29 досягають цільових експлуатаційних ресурсів, і Польща не бачить перспективи їхньої подальшої модернізації у своїх ВПС. Ті завдання, які виконували виведені з експлуатації МіГ-29, у Польщі будуть покладені на літаки F-16 та FA-50.

За даними відомства, передача літаків «є елементом союзницької політики підтримки України та стратегії підтримки безпеки східного флангу НАТО».  Проте фінальне рішення про передачу ще не ухвалено.

Одночасно з питанням передачі літаків, Польща веде переговори з Україною щодо доступу до обраних українських технологій у сфері дронів та ракет. У польському відомстві наголосили, що метою переговорів є не лише компенсація за передане обладнання, але й «отримання та спільний розвиток нових оборонних та промислових компетенцій».

Польща отримала свої МіГ-29 кількома партіями. Перші літаки були отримані ще від СРСР у 1980-х роках. Пізніше Польща також отримала винищувачі цього типу від Чехії та значну партію (22-24 одиниці) від Німеччини (зі складу колишньої НДР) на початку 2000-х років.  Згідно з довідником The Military Balance 2023, на початок 2023 року Польща мала загалом 28 винищувачів МіГ-29, включаючи навчально-бойові модифікації.

МіГ-29 є радянським винищувачем, розробленим у 1970-х, і його основні технічні характеристики включають максимальну швидкість до $2450 \text{ км/год}$ (2,3 Маха), практичну стелю $18000 \text{ м}$ і дальність польоту до $1430 \text{ км}$ без підвісних баків.