Завантажити ще

Ворожі дрони в небі України: від «Пародій» та «Обманок» до «Шахедів» та «Герані»

Ворожі дрони в небі України: від «Пародій» та «Обманок» до «Шахедів» та «Герані»
Фото: armyinform.com.ua

У ніч на вівторок, 26 листопада, Росія вдарила по Україні рекордною кількістю дронів – 188. Та й окрім цього, щоночі супротивник здійснює масовані атаки дронами-камікадзе по території нашої країни. Кількість безпілотників, які він для цього використовує, тільки зростає. Звідки Росія бере їх і чим безпосередньо атакує – у матеріалі Коротко про.

Санкції не заважають Росії отримувати комплектуючі для дронів

Точних даних виробництва російських БпЛА-камікадзе немає. За різними даними, Росія може виробляти до тисячі таких дронів-камікадзе на місяць. Причому з комплектуючими закордонного виробництва, які просочуються в країну-агресор, незважаючи на санкції. Ці деталі забезпечують навігацію, зв'язок та інші важливі функції.

Згідно з повідомленнями українських розвідорганів та досліджень аналітичних центрів, у захоплених російських безпілотниках, включаючи "Шахеди" іранського виробництва, часто знаходять електронні компоненти, зроблені в Європі та США. Ці деталі, спочатку розроблені для невоєнного застосування, адаптуються для ударних дронів, що дозволяє Росії безперебійно постачати їх на фронт.

Їх використання росіянами відображає глобальний характер ланцюжків поставок та складність забезпечення експортного контролю за технологіями подвійного призначення. Вважається, що Росія закуповує ці деталі через посередників, особливо у таких центрах, як Гонконг. У цілому ж йдеться про здешевлення та масштабування виробництва БпЛА в Росії.

Ворог почав посилювати ударні дрони потужними термобаричними зарядами. Фото: Фб Збройні Сили України

Ворог почав посилювати ударні дрони потужними термобаричними зарядами. Фото: Фб Збройні Сили України

«Шахед» удосконалюється

Щодо власне дронів-камікадзе, то Росія зараз використовує кілька видів. Перший - це сумнозвісний іранський «Шахед», який росіяни постійно модифікують.

Тепер він важить набагато менше, що дає змогу збільшити бойову частину, тобто заряд. Для цього полегшили двигун "Шахеда" та зробили майже весь корпус дрона з полімерних матеріалів. Деякі безпілотники обладнують засобами супутникового інтернету. Зокрема, окупанти можуть встановлювати Starlink для зворотного зв'язку, і ці "Шахеди" ведуть розвідувальну роботу під час польоту над нашою територією.

З'явилися "Шахеди" із встановленим на них термобаричним боєприпасом, що посилює пошкодження об'єктів та ураження людей. Ударна хвиля викликає рух термобаричної суміші, що утворює «вогняну хмару» температурою 2400-2600 °C, яка розтікається по всьому приміщенню.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляє, що противник збільшив швидкість та висоту польоту «Шахедів». Раніше вони були дуже повільними, складними у маневруванні та могли літати лише на низьких висотах. Тепер вони стали менш уразливими для українських ППО.

А їхня головна перевага - дешевизна і простота. Відповідно, їх можна запускати по кілька штук разом, розраховуючи на те, що декілька долетять до цілі і один не промахнеться.

Фото зробленого з пінопласту дрона, знайденого у передмісті Києва 26 листопада. Фото: ТГ канал Київ | Times

Фото зробленого з пінопласту дрона, знайденого у передмісті Києва 26 листопада. Фото: ТГ канал Київ | Times

"Герань" лише схожа на іранський "Шахед"

Зараз Росія сама налагодила виробництво своїх "Шахедів", але під маркою "Герань-2". Загалом російські безпілотники "Герань-1" та "Герань-2", на думку експертів, не що інше, як куплені у Ірана дрони "Шахед-131" та "Шахед-136".

Перший трохи менший, несе лише півтора десятка кілограмів вибухівки, другий – більший, його бойова частина важить 40-50 кілограмів. Обидва безпілотники оснащені інерційною системою наведення, яка не залежить від жодних зовнішніх факторів. Вони летять автопілотом, і в них є і супутникова система навігації. Дрони мають дельтоподібну форму і виготовлені із пластику зі сталевим каркасом.

Але деякі відмінності все ж таки є. "Герань-2" тепер має нову бойову частину, яка складається з вольфрамових кульок (тобто, по суті, шрапнелі). Усередині безпілотник оснащений модулем "Комета", що захищає від перешкод.

Загалом особливість "Герані" полягає у вдалому поєднанні ефективності, технологічної простоти та ціни, яка в умовах війни на виснаження стала важливим фактором для будь-якої зброї.

Безпілотник власного виробництва

Безпілотник власного виробництва "Гербера" противник почав масово запускати восени цього року. Фото: defence-ua.com

«Гербера» та «Пародія» відволікають українську ППО

Мета масових дронових атак Росії, крім ураження інфраструктурних об'єктів, – виявити та виснажити українську систему ППО. Для цього ворог навіть запускає безпілотники-обманки, які, у прямому сенсі, виготовлені з підручного матеріалу.

Це безпілотники «Гербера», які збираються з пінопласту та фанери. Вся електроніка коштує 100-200 доларів, а двигун набагато простіше, ніж у інших дронах. І все це закріплюється на саморізах та термоклеї. Загалом конструкція не складніша за звичайну табуретку.

При цьому на них встановлюється так звана лінза Люнеберга, що спеціально збільшує помітність безпілотників для радарів з будь-якого напряму, що дозволяє обманювати ППО. Тим самим маскуючи запланований маршрут інших дронів та обманюючи ворожі радари.

У Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомляли, що для відведення очей Росія застосовує БпЛА «Пародія», що мають компоненти виробництва США, КНР, Швейцарії та Тайваню. Вони набагато менше і дешевше «Шахедів», але знову ж таки, здатні імітувати ударні дрони за допомогою лінзи Люнеберга.

За даними видання Defense Express, дрон «Пародія» є якіснішим порівняно з фанерними БпЛА «Гербера».

Дрон «Пародія» за своєю конструкцією не набагато складніший звичайної табуретки. Фото: defence-ua.com

Дрон «Пародія» за своєю конструкцією не набагато складніший звичайної табуретки. Фото: defence-ua.com

Дрони-розвідники та управа на них

Разом з цим росіяни використовують дрони-камікадзе і як розвідників. На них немає бойової частини, тобто вибухівки. І вони можуть зависати над об'єктом атаки, коригуючи цілі для наступних ударних БпЛА. Це можуть бути як і "Шахеди" без бойової частини, так і інші дрони, наприклад "Орлан", Zala та Supercam.

Їх можуть знищувати мобільні комплекси ППО малого радіусу дії: французькі ЗРК Crotale, британські Alvis Stormer і навіть радянські "Оса" чи "Стріла 10". Останні можна поліпшити, встановивши пускові для західних ракет типу Sea Sparrow або AIM-9.

В Україні також вже розробили новий вид реактивного безпілотника – БпЛА Bullet, який здатний перехоплювати ворожі дрони-камікадзе. У ході демонстраційного польоту він розвинув швидкість близько 130 км/год, але з огляду на застосування реактивного двигуна реальна максимальна швидкість може бути в рази більше. Це не просто дрон, а цілий комплекс. До його складу входить наземна станція управління та п'ять літальних апаратів. Вартість такого комплексу становить 5,8 млн грн (140 000 дол.).

Мобільні групи «мисливців за дронами» працюють щоночі. Фото: Фб Збройні Сили України

Мобільні групи «мисливців за дронами» працюють щоночі. Фото: Фб Збройні Сили України