16 грудня
Завантажити ще

Хроніка МСЕКівців: хто, крім Крупи, заробляв «на інвалідах»

Хроніка МСЕКівців: хто, крім Крупи, заробляв «на інвалідах»
Фото: Державне бюро розслiдувань

Після резонансної справи голови Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи та її сина правоохоронці продовжили шерстити працівників медико-соціальних експертиз щодо незаконного збагачення. Знайдені під час обшуків у Крупи $6 мільйонів і подальші перевірки показали: на липових довідках з печатками можна збити непоганий статок. Детально - у матеріалі Коротко про.

По 300 доларів з особи – і ось уже мільйон

Навесні 2024 року (задовго до «справи Крупи») у Запоріжжі виявилося, що працівники МСЕК допомагали військовозобов'язаним отримувати фіктивні довідки про інвалідність. У посадовців правоохоронці знайшли 1,2 млн доларів готівкою, понад 100 тисяч євро, кілька кілограм психотропних речовин. Як повідомили у Нацполіції Запорізької області, чиновники Центру медико-соціальної експертизи брали у «клієнтів» 300 доларів за направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК), а за отримання фейкового висновку – ще 3500 доларів.

Їхній «колега» в Одеській обласній МСЕК розвинув цілу злочинну корупційну схему. Лікар Одеської обласної клінічної лікарні залучив до махінацій 12 медиків із різних лікарень та чиновників МСЕК. Фігуранти за хабарі оформляли військовозобов'язаним фейкову інвалідність. Лікарі вигадували здоровим чоловікам діагнози та робили необхідну медичну документацію, з якою клієнти йшли до МСЕК, де їх зустрічали «підготовлені» члени комісії з оформлення інвалідності. Вартість таких «послуг» складала від 6 до 12 тисяч доларів. Фігуранта заарештували з можливістю внести чималу заставу – 10 млн грн.

Набагато скромніше оцінював свої послуги голова одного із міжрайонних центрів медико-соціальної експертизи у Київській області. Працював він за вже відомою схемою: малював у документах інвалідність за винагороду. Багато заробити не встиг: під час обшуків у голови МСЕК було вилучено $25 тисяч, 1,6 тисяч євро та копії медичних документів. Це не мільйони Тетяни Крупи, тому від 3 до 7 років позбавлення волі будуть ще більш образливими для медико-соціального корупціонера.

У Запоріжжі у працівника МСЕК мільйон доларів знайшли ще у березні цього року. Фото: Нацполіція Запорізької області

У Запоріжжі у працівника МСЕК мільйон доларів знайшли ще у березні цього року. Фото: Нацполіція Запорізької області

І російський паспорт на додачу

Набагато більший улов був у Миколаївській області: там у начальниці обласної МСЕК під час обшуків вилучили майже пів мільйона доларів США, а у її сина – російський паспорт. За інформацією Офісу генпрокурора України, під час обшуків за кількома адресами у керівниці Миколаївської обласної МСЕК та її сина, інтерна медичного вишу, знайдено понад 450 тис. доларів США та колекцію ювелірних виробів. Також у її сина вилучено паспорт громадянина Росії, який було отримано у колишньому генконсульстві РФ в Одесі. А ще «з метою приховування нелегальних доходів посадовець оформила на свого сина три квартири. 2023 року чиновниця оформила собі та синові 2-у групу інвалідності для отримання від держави додаткових пільг та соціальних виплат», - повідомляє Офіс генпрокурора.

І буквально на початку листопада на хабарі було спіймано заступника головного лікаря ГУ «ЦМСЕК МОЗ України». За $2000 вона обіцяла сприяти військовозобов'язаному в отриманні ІІ групи інвалідності, щоб його зняли з військового обліку. Медик переконувала чоловіка, що вже не вперше вирішувала подібні питання і знає, як це зробити. Вона була затримана поліцією під час отримання грошей, а під час обшуків у неї вилучили майже 20 тисяч доларів США, документи щодо оформлення інвалідності, медичну документацію, особисті справи та інші докази злочинної діяльності.

Пів мільйона доларів у будинку керівника МСЕК на Миколаївщині. Фото: Офіс Генеральної прокуратури

Пів мільйона доларів у будинку керівника МСЕК на Миколаївщині. Фото: Офіс Генеральної прокуратури

Трохи землі біля Словаччини

Журналісти-розслідувачі звернули увагу на лікаря у Хмельницькій області Аллу Кіндзерську, яка також є медиком Хмельницької МСЕК. Зарплата Кіндзерської у МСЕК становила торік 25,5 тис. грн, ще приблизно стільки ж вона заробляла як лікарка санаторію «Лісова пісня» біля Кам'янця-Подільського. Її чоловік Сергій працював начальником управління фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Хмельницькій області та мав документ про втрату цієї працездатності щонайменше останні 5 років. Подружній парі належить і цей санаторій «Лісова пісня», з'ясували журналісти, який непогано заробляє.

У 52-річного Юрія Веклінця – головного лікаря Закарпатської МСЕК з 2017 року, який звільнився після скандалу з Тетяною Крупою, журналістське розслідування виявило за скромних зарплат Веклінця та його дружини-держслужбовиці кілька земельних ділянок, у тому числі і на кордоні зі Словаччиною.

У виконуючої обов'язки директора Дніпропетровської обласної МСЕК Наталії А. мільйонів, як у її колеги Крупи, немає, і зарплата невисока. Натомість є син, який після призначення мами на посаду голови МСЕК раптом купив непогану квартиру у престижному ЖК. За даними сайту забудовника, такі квартири коштують від 3 млн грн. Синові чиновниці від медицини на момент покупки було 20 років. Потім з'явилися ще земельні ділянки у селах неподалік Дніпра, ще дві квартири в елітному житловому комплексі, вартість одної перевищує 1 млн грн. Журналістам жінка сказала, що успадкувала одну квартиру.

Одеситка Ольга С, яка очолює міську МСЕК, при зарплаті близько 40 тис. грн на місяць змогла купити собі нову Toyota C-HR Hybrid 2024 року випуску за 40 тисяч доларів.

В Одесі в кримінальній схемі було задіяно 12 медиків. Фото: Офіс Генеральної прокуратури

В Одесі в кримінальній схемі було задіяно 12 медиків. Фото: Офіс Генеральної прокуратури