Завантажити ще

Українські F-16 стануть майже невидимі для ворожих радарів

Українські F-16 стануть майже невидимі для ворожих радарів
Фото: REUTERS

На тлі завзятого небажання західних союзників дозволити бити їх далекобійною зброєю на території Росії прийшла й хороша звістка. Українські літаки F-16 отримали від Сполучених Штатів новітню версію комплексу радіоелектронної боротьби (РЕБ), якої поки що немає навіть у провідних країнах світу.

Займалися найкращі інженери США

Хороші новини повідомила Служба розповсюдження візуальної інформації Департаменту оборони США. Американські фахівці з 68-ї ескадрильї РЕБ, центру передового досвіду ВПС США в галузі РЕБ, перепрограмували комплекс радіоелектронної протидії на винищувачах F-16. Це ті літаки, які передають Україні Бельгія, Данія, Норвегія та Нідерланди.

Для виконання цієї модернізації 68-а ескадрилья зібрала команду з досвідчених експертів та молодих інженерів. Їх першим завданням було зрозуміти, як влаштовано незнайому систему РЕБ і як її перепрограмувати.

Американські фахівці проводили роботи з обладнанням, яке не перебуває на озброєнні повітряних сил Сполучених Штатів. На думку експертів, йдеться про систему ECIPS/CJS, яку раніше встановили на українських винищувачах. Її розробники – данська фірма Terma та італійська Leonardo. Це не тільки потужна цифрова станція РЕБ, а й станція фіксації загрози ракетної атаки.

Тепер F-16 буде важче захопити радаром

Система ECIPS/CJS (ECIPS) створена з інтегрованою компактною системою придушення перешкод - Leonardo Compact Jamming System (CJS). Це бойова інтегрована система пілонів під крилами літака F-16. Вона забезпечує ефективний захист від загроз з радіолокаційним наведенням - випускає радіочастотні (РЧ) сигнали, щоб спантеличити ворожі радіолокаційні системи і запобігти захопленню радаром літака F-16.

ECIPS/CJS компанії Leonardo використовує передові можливості цифрової радіочастотної пам'яті (DRFM), може захистити F-16 навіть від найсучасніших загроз з наведенням радіолокації.

А сама компанія Leonardo входить до десятки найбільших світових гравців у галузі аерокосмічної промисловості, оборони та безпеки і є головною промисловою компанією Італії. У компанії сім бізнес-підрозділів: гелікоптери; літаки; аероструктури; бортові та космічні системи; наземна та військово-морська оборонна електроніка; оборонні системи; системи безпеки та інформації.

Система РЕБ для F-16 і надалі удосконалюватиметься

Завдяки оновленим системам РЕБ українські F-16 зможуть не тільки почуватися в небі безпечніше, а й досягати кращої результативності при атаках російських зенітно-ракетних комплексів (ЗРК).

Також повідомляється, що повітряні сили США тепер отримуватимуть від українських колег інформацію щодо використання цих РЕБ у реальному бою. Це дозволить вносити подальше оновлення до роботи систем, при цьому не лише для України, а й для США та інших членів НАТО.

За словами американських інженерів, підсистеми РЕБ вимагали поновлення, щоб нові літаки змогли ефективно інтегруватися в українські Повітряні сили та бути ефективними проти нових російських загроз.

Перед фахівцями стояла подвійна проблема: системи, яка використовується на F-16, відсутня на озброєнні США, а її оптимізацію потрібно було провести в короткі терміни. Спираючись на дані від Данії та Норвегії, американські інженери вивчили конструкцію системи РЕБ та розробили підходи до її перепрограмування. Спільно із партнерами фахівці випробували роботу оновленого комплексу.

У 68-й ескадрильї РЕБ США зазначили, що Україна є офіційним замовником її послуг, це дозволить підрозділу забезпечувати підтримку, своєчасне оновлення та модернізацію систем РЕБ на основі досвіду та рекомендацій українських військових.

У ТЕМУ

РЕБ – важливий фактор сучасної війни

Розробка високотехнологічної зброї дала потужний поштовх до розвитку систем, які б змогли ефективно протидіяти новим загрозам. Тепер паралельно з традиційними засобами поразки все більшої актуальності набувають системи радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Радіоелектронна боротьба – це системи та комплекси, які виконують різні завдання залежно від свого призначення. Загальне поняття РЕБ можна розділити на три основних напрями: радіоелектронне придушення; радіоелектронний захист; радіоелектронна розвідка.

Щодо літаків F-16, то тут йдеться про посилення радіоелектронного захисту (РЕЗ), який протидіє ворожому радіоелектронному придушенню. Основа РЕЗ – захист від радіоперешкод та зменшення радіолокаційного сліду власного обладнання. Ворожі засоби РЕП впливають на приймачі сигналів, які будуть виведені з ладу під час перевантаження.