21 листопада
Завантажити ще

Журналісти розкритикували заклик нобелівських лауреатів до припинення вогню в Україні

Журналісти розкритикували заклик нобелівських лауреатів до припинення вогню в Україні
Фото: youtube.com/@novaya_gazeta_

У соціальних мережах обговорюють звернення нобелівських лауреатів зупинити війну в Україні та Газі. Лист розкритикували деякі українські та російські опозиційні журналісти. Єдина українська нобелівська лауреатка правозахисниця Олександра Матвійчук звернення ані підписувала, ані коментувала.

Так, директорка Інституту масової інформації (ІМІ), членкиня комісії з журналістської етики, представниця України у «Репортерах без кордонів», членкиня наглядової ради Суспільного мовлення Оксана Романюк написала у своєму фейсбуці, що “зловила порцію травматичної крінжі від заклику 51 Нобелівського лауреата про те, що треба "просто перестать стрєлять". 

- Цей заклик не просто тупий. Він проблемний. По-перше, він ставить на один рівень жертву і агресора. Росія є агресором, який порушив міжнародне право, здійснивши повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави — України. Жертва агресії, тобто Україна, МАЄ ПРАВО на самозахист згідно зі статтею 51 Статуту ООН. Нобелівці, які не визнають цей фундаментальний факт - просто виправдовують дії агресора. І применшують страждання жертви, - заявила вона.

Романюк додала, що “результат цієї колективної лоботомії” може бути лише один — це підрив підтримки для України”. 

- А підтримка з боку західних союзників є критично важливою для збереження України, для збереження життів людей, і для відсічі агресії. По-третє, якби українці раптово подуріли і припинили захищатись, це б мало довгострокові негативні наслідки для глобального миру, і розкладу сил. І результатом була б лише ескалація. І нарешті, це просто деморалізує. Якщо аж Нобелівські лауреати не розуміють, не визнають, чи не бажають бачити страждань українців і нашого права на самозахист, то що казати про інших, - вважає Оксана Романюк.

Вона підсумувала, що краще було б, аби нобелівці закликали дати Україні зброї, чітко проголосили Росію агресором, закликали посилити санкції, і доклали зусиль хто які може, щоб чинити тиск на агресора, аби він припинив агресію.

Шеф-редактор групи видань "Детектор медіа" Наталія Лигачова назвала нобелівських лауреатів “політичними дебілами”.

- Консерви відкриваються... Або політичні дебіли... "Перемалывать наши страны"... Немає слів.  Тобто агресора та жертви немає в війні Росії проти України? Чому вони до Путіна не звертаються? Хто має "прекратить огонь"? Орбан вже допоміг "прекратить", блін, - написала вона.

Російський опозиційний Олександр Плющев написав у своєму телеграм-каналі, що він не згоден зі зверненням.

- Припинення вогню в обох ситуаціях – на руку агресору: Росії та ХАМАС. Сумнівною для мене виглядає і передмова до листа від колег із "Нової": "Ці люди найкраще розуміють, як влаштований Всесвіт. Щоб його врятувати, вони вимагають припинити війни. Підтримайте їхні зусилля. Час людям впоратися з загрозою знищення планети, якщо держави поки що безсилі. Ці слова по-особливому звучать перед Олімпійськими іграми з їхньою давньою традицією припинення вогню між ворогуючими сторонами." Знаємо ми приклад одного Нобелівського лауреата, який останні 20 років свого життя поїхав мізками і став конспірологом і антиваксером. Інший наприкінці років став расистом і захопився євгенікою. Третій лікував рак вітаміном С. І таких прикладів достатньо, хоч, зрозуміло, не всі і навіть не більшість Нобелівських лауреатів дивують настільки, що змушують засумніватися у своїх когнітивних здібностях. Я про те, що сама по собі Нобелівська премія говорить лише про те, що шановний комітет визнав досягнення цієї людини у науці, літературі чи гуманітарній сфері. Але зовсім нічого не говорить про те, чи добре ця людина розуміє в політиці і навіть світоустрій, - впевнений він.

  • 13 липня російський нобелівський лауреат, журналіст, правозахисник та співзасновник “Нової газети” Дмитро Муратов озвучив заклик 51 нобелівського лауреата до термінового припинення вогню між Росією та Україною та в секторі Газа. Також лист містить заклик “не вбивати один одного, а рятувати планету”. Серед підписантів листа - сам Муратов та нобелівська лауреатка з літератури 2015 року, білоруська письменниця Світлана Алексієвич.
  • 27 березня 39 нобелівських лауреатів підписали відкритий лист із закликом до світових лідерів збільшити допомогу Україні та не визнавати Володимира Путіна легітимним президентом Росії. Серед них – українська правозахисниця Олександра Матвійчук.