Завантажити ще

Тарас Загородній: Зняти Байдена з президентських перегонів не зможуть навіть його спонсори

Тарас Загородній: Зняти Байдена з президентських перегонів не зможуть навіть його спонсори
Фото: REUTERS

Сьогодні вік Джо Байдена сильно грає проти нього. Ось із останнього – на саміті НАТО Байден назвав Володимира Зеленського «містер Путін», а свого віцепрезидента Камалу Харріс – «Трампом». На дебатах із Трампом Байден теж виглядав не так переконливо, як від нього чекали навіть з урахуванням похилого віку. Багато американців вже досить давно відкрито висловлюють побоювання щодо кондицій Байдена та його відповідності президентській посаді. 70% респондентів опитування телеканалу NBC News вважають, що 80-річний Байден не має йти на другий термін. Інвестори Демократичної партії також хочуть змінити цього кандидата. Про те, що далі буде з Байденом і чи його змінюватимуть через його вік, Коротко про розповів експерт-міжнародник Тарас Загородній.

Демократи сподіваються на специфіку виборів у США

- Чим закінчаться всі ці суперечки довкола віку Байдена?

- Так, здоров'я та кондиції Байдена справді є великою проблемою для виборів. Але якби все було так просто, то демократи давно його, звичайно, змінили б. Там є проблема всередині самої партії, там немає консолідуючого кандидата. Байден є об'єднуючою постаттю партії, як Брежнєв свого часу у СРСР – він усіх влаштовує.

Друге питання пов'язане з тим, що часу надто мало для того, щоб розкрутити Камалу Харріс чи іншого кандидата. Та й сам Байден не хоче йти. Все це складається у загальну купу і є великою проблемою для демократів.

- На що ж вони сподіваються з таким Байденом?

– На специфіку виборчої системи США. Там же не прямі президентські вибори, там обирають штати. І не обов'язково набирати абсолютну кількість голосів, там головне - здобути перемогу в кожному окремо взятому штаті. І демократи сподіваються на те, що буде так, як було у 2016 році, коли Хіларі Клінтон набрала на 2 млн голосів більше, ніж Трамп, але програла йому у більшій кількості штатів. І демократи сподіваються також «пропетляти» та проскочити з Байденом.

- Проти Байдена виступили «грошові мішки» Демократичної партії, хіба цього замало, щоб зняти його з виборів? Немає грошей – немає кандидата?

- Знову ж таки скажу: було б просто, то його давно б поміняли. Він таки чинний президент, і відбою від спонсорів він не має. Одні не дають, дадуть інші.

- А хто його може змінити теоретично? Камала Харріс, Мішель Обама, Кеннеді-молодший?

– Кеннеді-молодший - взагалі проблема для них, бо він іде на вибори як незалежний кандидат. І забирає голоси демократичного електорату у Байдена. До речі, він виступає проти допомоги Україні. Він іде як «спойлер» (щоб не перемогти, а лише завадити).

Питання про зміну кандидата вже давно мусується у колах демократичних партій. Щонайменше вже з початку цього року, коли вже стали з'являтися сумніви американців. Байдена можуть змінити на віцепрезидента Камалу Харріс або дружину експрезидента Обами - Мішель Обаму як медійно розкручені особи. Але тут треба ще враховувати час на розкручування нового кандидата, адже вибори відбудуться вже за 4 місяці. А за цей час розкрутити кандидата, котрий не має рейтингу, дуже складно.

Усі політики - маніпулятори

- Зараз Байден та Трамп йдуть майже «ніс у ніс». А новий кандидат зможе наздогнати Трампа та набрати понад 40% підтримки, як зараз у Байдена?

- Знову ж таки, ми повертаємося до того, якщо він виграє штат, то фактично забирає всі голоси його виборців.

- А яких зараз штатів більше, червоних чи синіх, демократичних чи республіканських?

- У США є суто демократичні та суто республіканські штати. Зазвичай понад 30 штатів із 50 – республіканські. Але перемогу завжди визначають штати, які вагаються, які можна переманити на той чи інший бік.

Крім цього, зараз вирішується питання про недопуск до виборів не громадян США, але які мешкають в Америці. Раніше – навезли мігрантів, і вони проголосували за демократів. Наразі з'явився законопроєкт, який обмежує всю цю систему.

– Чим може перемогти Байден чи його змінник Трампа на виборах?

– Очевидно, що прагнутимуть грати на внутрішніх питаннях – економіці, цінах на пальне, медицині, соціальних виплатах. Україна там лише одна з багатьох, але не перших, тем.

- Чи не здається вам, що світ уже свідомо наперед змирився з перемогою Трампа? Ось уже європейські члени НАТО посилають до нього своїх емісарів домовлятися про майбутнє.

– І правильно роблять. Хоча Трамп ненабагато молодший за Байдена, але виглядає він на порядок «живіше». А те, що він маніпулятор і не щирий, то це політика та штампи конкурентів. Нам не потрібно втягуватися в ці внутрішньоамериканські розбірки та навішування ярликів. Трамп - такий, яким він є. Усі політики - маніпулятори. Це частина їхньої роботи.

Трамп не є противником України

- Що робити Україні у цій ситуації? Адже з Трампом нам не варто чекати чогось хорошого від нього? Чи таки варто з ним домовлятися?

- А хто це сказав, що Трамп - наш супротивник? Це зовсім не так. Наприклад, він хоче зняти обмеження на видобуток нафти та газу у США. А це означає, що росіяни матимуть проблеми з їхньою нафтою на світовому ринку, і вона впаде в ціні. А це – мінус їм на військові потреби. Друге – Путін висунув настільки неприйнятні умови щодо миру в Україні, що Трамп ніколи на це не піде. Мовляв, віддайте Москві чотири області в Україні в обмін на мир. Путін про це прямо сказав.

- А хіба план Трампа не в цьому полягає?

- Ні, звичайно. Цього у житті ніколи не буде. Це усі виборчі казки опонентів Трампа. Ніхто нічого про здачу територій і не говорив. Та й до того ж треба розуміти: що говориться під час виборчої кампанії – це гасла, а вестиме себепо  політик потім – це зовсім інше.

Ми повинні розуміти, що Україна робить свою справу – бити Краснодарському краю та його нафтобазам, знищувати порти у Новоросійську, порти Балтики, щоб у Путіна не було можливості торгувати зі світом. Якщо це станеться, він не зможе диктувати свої умови. Трамп, грубо кажучи, "пошле" його після цього.

Вважаю, що ці казки навколо Трампа розводять демократи. Давайте не слухатимемо їх. Не все так критично насправді. Насамперед - все залежить від нас самих. Чим більше ми битимемо по території Росії, тим більше США нам допомагатимуть. Тому що буйних (росіян. – Ред.) потрібно контролювати.