Завантажити ще

Що відомо про ракету Х-101: змінює ціль у польоті і робиться із західних комплектуючих

Що відомо про ракету Х-101: змінює ціль у польоті і робиться із західних комплектуючих
Фото: ФБ Харків City

У СБУ підтвердили, що дитячу лікарню "Охматдит" росіяни вразили ракетою Х-101. Примітно, що з моменту повномасштабного вторгнення Росія наростила її виробництво у 8 разів. Якщо в 2021 році в РФ виробили 56 ракет Х-101, то вже в 2023-му - 420. Причому на той момент вже діяли західні санкції.

Росія використовує західні комплектуючі

Х-101 залежить від комплектуючих із країн Заходу і особливо США. Ракета Х-101, яка вдарила по "Охматдиту", може містити понад 50 різних деталей іноземного виробництва. Це означає, що росіянам вдається отримувати потрібні елементи в обхід санкцій.

Видання The New York Times повідомляло, що майже все сучасне російське військове обладнання, яке вони досліджували, наприклад, радіостанції із шифруванням та лазерні далекоміри, було виготовлено із західних напівпровідників. РФ продовжує виробляти ракети, незважаючи на санкції, покликані зупинити це виробництво. І незважаючи на їхню дорожнечу.

Одна з найдорожчих ракет

Випробування російська ракета Х-101 проходила у Сирії – переважно для атак проти цивільного населення. Розробляло ракету російське конструкторське бюро "Райдуга" у 1995-2013 рр., на озброєння прийнята 10 років тому. Це стратегічна крилата ракета класу "повітря-земля" з використанням технологій зниження радіолокаційної помітності. Є також варіант цієї ракети з ядерною боєголовкою (Х-102).

Ракета використовує комбіновану систему наведення. Спочатку це інерційна система з оптико-електронною корекцією, але в кінцевій ділянці працює головка самонаведення. Інерційна система наведення - базова для ракети Х-101 - полягає в тому, що ракета знає свої точні координати під час пуску, а потім обчислює своє положення за розрахунками швидкості, часу, курсу та інших параметрів.

Головна відмінність цієї ракети від ракет попереднього покоління, - можливість зміни цілі прямо в процесі польоту.

Х-101 - ракети повітряного базування, їх запускають зі стратегічних бомбардувальників Ту-160 (по 12 ракет у двох внутрішніх відсіках) або Ту-95МС (по 8 ракет на зовнішній підвісці). Як правило, запуск відбувається з акваторії Каспійського моря або з Волгодонська Ростовської області, рідше - з Чорного моря. Фактично літакам потрібно просто злетіти, вийти на бойовий курс та випустити ракети. Дальність їхнього польоту становить 5,5 тисячі кілометрів.

Х-101 – одна з найтехнологічніших, а тому з найдорожчих російських ракет – приблизна вартість становить 13 мільйонів доларів. Це вдвічі дорожче, ніж "Калібр".

Аналітики Bellingcat підтверджують: по

Аналітики Bellingcat підтверджують: по

Старі-«нові» ракети

Незважаючи на те, що Росія наполягає, що ці ракети - "супернові" (якщо не брати до уваги західних комплектуючих), ці "сучасні" апарати оснащені електронікою 1960-х років. "Сучасні" блоки наведення розроблені в 1960-1970 роках, їх випускали також воронезький завод радіодеталей і мінський завод "Інтеграл". Більшість випущених по території України ракет Х-101 так і не вразили намічені цілі.

Як захищатися від Х-101

Багато в чому завдяки українській ППО, яка ефективно перехоплює ці ракети. Оскільки Х-101 запускають здалеку, у наших військових – у розвідки та її координації з ППО - є час приготуватися до візиту непроханих гостей. Українська розвідка працює дуже добре, а її координація із ППО за місяці вторгнення відпрацьована до деталей.

Щоб оминути українську ППО, агресори спробували модернізувати Х-101. Приблизно з кінця листопада 2022 року Сили оборони України помічали в уламках ракет пристрої Л-504 для відстрілу пасток. Потім на ракети Х-101 почали встановлювати теплові пастки, щоб відвертати ракети від переносних ЗРК на етапі польоту. Але це, на щастя, мало допомагає.

Проблемою для ППО є та сама, головна особливість Х-101 - непрогнозована траєкторія ракети, що дозволяє змінити ціль після запуску. Також Х-101 використовує технології зниження помітності радіолокації.

Попри це ми можемо констатувати, що більшість російських ракет Х-101 Україна зараз збиває. З появою в Україні сучасних систем ППО IRIS-T та NASAMS показники знищених російських ракет збільшились.

Були зафіксовані випадки, коли Х-101 збивали зі стрілецької зброї. Якось навіть мобільна вогнева група вразила ракету, що йшла на низькій висоті, з великокаліберних кулеметів і автоматів.

ХРОНІКА ЗАПУСКІВ ПО УКРАЇНІ

Ракети типу Х-101, як і ракети Х-555/55, є основним озброєнням, яке окупанти застосовують для завдання масованих ракетних ударів по Україні.

  • Вперше ворог застосував Х-101 6 березня 2022 року для авіаударів по аеропорту у Вінниці та військового аеродрому в Гавришівці. Тоді одну ракету вдалося збити навіть із кулемета.
  • 23 квітня шість ракет Х-101 випустили по Одесі. Дві з них було збито українською ППО. В результаті обстрілу вісім людей загинули, серед них було тримісячне немовля.
  • 15 листопада 23 року Росія провела масовану ракетну атаку. Окупанти випустили по території України близько 100 ракет, серед яких були і Х-101. Традиційно їх запустили з району Каспію та Ростовської області, Волгодонська.
  • Вранці 29 грудня 2023 року війська РФ запустили 158 повітряних цілей, у тому числі й крилаті ракети повітряного базування Х-101. Повітряні сили ЗСУ знищили 114 цілей.
  • 8 січня 2024 року під час масованого обстрілу росіяни випустили 51 ракету, з них 24 – ракети Х-101/Х-555/Х-55. Тоді ППО знищили 18 крилатих ракет.
  • 8 липня росіяни випустили по Україні 4 Х-101, 3 з яких було знищено ППО.

ТТХ

Характеристики:

  • носії: Ту-160, Ту-95МС; клас: "повітря – земля";
  • швидкість польоту ракети – до 720 км на годину;
  • максимальна дальність - до 5500 км;
  • загальна вага - приблизно 2400 кг;
  • вага бойової частини - до 960 кг;
  • довжина - 7,4 м;
  • інерційна система з оптико-електронною корекцією, у кінцевій ділянці – самонаведення;
  • навігація - на основі системи ГЛОНАСС.