Завантажити ще

Три країни НАТО розпочали розмінування Чорного моря, щоб допомогти експорту з України

Три країни НАТО розпочали розмінування Чорного моря, щоб допомогти експорту з України
Фото: Photo by Nadin Mario on Unsplash

Туреччина, Румунія та Болгарія розпочали розмінування у Чорному морі, щоб допомогти експорту з України. Про це 1 липня повідомив Bloomberg. Три країни НАТО у понеділок розпочали спільну операцію з пошуку мін у Чорному морі з метою підвищення безпеки судноплавства, особливо під час експорту українського зерна.

Ініціатива, очолювана Стамбулом, є першою великою спільною акцією країн Чорного моря з моменту вторгнення Росії в Україну та спрямована на знешкодження мін, що дрейфують у певних районах Чорного моря.

Росія та Україна є ключовими виробниками зерна, і війна поставила під загрозу безпечний прохід вантажів. Київ запустив власний чорноморський експортний маршрут у 2023 році після провалу угоди про безпечний коридор з Росією, підтриманий Туреччиною та ООН. Це збільшило експорт і допомогло економіці зростати швидше за прогнози, але маршрут залишається ризикованим.

Торік російський ракетний удар поблизу ключового українського порту Одеса вразив торгове судно, вбивши та поранивши людей. Судно, найняте сільськогосподарським гігантом Cargill Inc., також постраждало від вибуху під час відплиття з українського порту у Чорному морі у листопаді.

У березні Україна заявила, що експорт із її чорноморських портів майже повернувся до довоєнних обсягів після неодноразових нападів та збоїв після повномасштабного вторгнення Росії. Проте порти навколо Одеси часто стикаються з ударами Росії, які продовжують переривати діяльність.

  • З моменту відкриття морського коридору в серпні 2023 року Україна експортувала 37,4 млн тонн аграрної продукції з Одеси, Чорноморська та Південного, повідомило Міністерство інфраструктури України на своєму сайті минулого тижня.
  • Туреччина, Румунія та Болгарія підписали меморандум про взаєморозуміння 11 січня у Стамбулі. Хоча всі три країни коаліції є членами НАТО, ініціатива не вважається операцією Альянсу як такої. Підписантами виступили міністр оборони Туреччини Ясар Гюлер, його румунський колега Ангел Тілвар та заступник міністра оборони Болгарії Атанас Запрянов.