30 червня
Завантажити ще

5 запитань щодо подальшого шляху України до Євросоюзу

5 запитань щодо подальшого шляху України до Євросоюзу
Фото: REUTERS

Україна ще на крок наблизилася до вступу в Євросоюз. 25 червня Європейський Союз офіційно розпочав переговори з Україною та Молдовою про членство в ЄС.

«Це дуже хороша новина для народу України, Молдови та всього Європейського Союзу. Шлях попереду буде складним, але повним можливостей. Бажаємо вдалого початку переговорів!» - заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Що далі чекає Україну на цьому шляху – розбирався журналіст Коротко про.

Що означають переговори про вступ?

Офіційно переговори розпочинаються з міжурядових конференцій (МПК) Євросоюзу з кожною з цих країн. У політиці розширення Євросоюзу МПК – це переговори між країною-кандидатом та урядами країн ЄС, на яких обговорюються та узгоджуються положення договору про вступ до Євросоюзу. Як пояснюють у Брюсселі, такі конференції проводяться у ключові моменти процесу розширення. На МПК європейська сторона представить нещодавно прийняті переговорні рамки, які стануть основою для подальших переговорів, визначать їх зміст, формат та порядок.

Після конференцій розпочнеться підготовчий процес до основної частини переговорів: скринінгу, тобто аналізу законодавства країн-кандидатів на відповідність праву ЄС.

Єврокомісія запитує державу-кандидата основну інформацію про стан наближення до права ЄС. У кожному окремому переговорному розділі розпочинаються двосторонні зустрічі між міністерством, яке веде конкретний розділ (наприклад, аграрний напрямок), та колегами з Єврокомісії, де обговорюватимуться наші відповіді на запити ЄК і те, як ми бачимо виконання частин, що залишаються невиконаними. Зазвичай цей процес триває щонайменше рік, але з Україною та Молдовою він може завершитися і раніше.

Очікується, що скринінг розпочнеться дуже скоро – у липні. Це будуть двосторонні зустрічі, під час яких країни представлять рівень наближення свого законодавства до права ЄС відносно всіх переговорних глав. Скринінг завершиться звітом Єврокомісії про відповідність законодавства України та Молдови праву ЄС щодо кожної з 33 глав, згрупованих у 6 кластерів.

Тобто це будуть переговори про параметри та відповідність України критеріям Євросоюзу. «Будуть шість кластерів переговорів, які відкриватимуться і закриватимуться, це вже будуть фахівці у відповідних галузях працювати і приводитимуть законодавство України у відповідність до стандартів ЄС», - пояснив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина заявила, що Україні після цих переговорів доведеться повністю привести своє законодавство у відповідність до вимог Європейського Союзу.

Скільки тривають переговори?

Основний етап роботи із цього питання відбудеться не раніше 2025 року. Метою переговорів є те, щоб держава-кандидат повністю прийняла законодавство ЄС і при вступі забезпечила його абсолютне дотримання. Переговорний процес завершується лише після закриття всіх 33 переговорних глав (приведення відповідно до європейських норм судової системи та основних прав, правосуддя, свобода та безпека та ін. – Ред.), згрупованих у 6 тематичних блоків.

Як довго продовжаться переговори, передбачити неможливо. Їх темп залежить від швидкості реформ та відповідності законам ЄС у кожній країні.

Що ще потрібно зробити?

За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, після завершення переговорів про вступ Україна "буде за три кроки" до повноправного членства в ЄС. Ці три кроки будуть такі:

  • Висновок Єврокомісії про успішне завершення переговорів та досягнення Україною відповідності критеріям вступу.
  • Рішення про підписання Угоди про вступ України до ЄС.
  • Ратифікація угоди парламентами держав-членів ЄС та набуття Україною повноправного членства у Євросоюзі.

«Протягом багатьох років розширення Євросоюзу не було на порядку денному, тобто не було для нього нагальним завданням. І лише після початку російської агресії проти України у лютому 2022 року процес зближення з майбутніми членами набрав прискорення. Це знову опинилося на столі переговорів. Керівники ЄС та його держави зрозуміли, що розширення необхідне для зміцнення Союзу. Підхід до розширення теж став позитивнішим», - вважає експерт Центру європейської політики у Брюсселі Берта Лопес Доменек.

Коли може статися вступ до Євросоюзу?

Президент Єврокомісії також пояснила, що переговори для вступу потрібні для того, щоб підготувати країну до членства в ЄС, а тому вони не можуть бути «короткими шляхами». Прогрес країн у блоках верховенства права, прозорості та підзвітності держорганів та процедур, а також антикорупційної політики має вирішальне значення на шляху України до ЄС. Саме вони визначать "швидкість її руху до членства". "Процес буде довгий", - пише видання Financial Times.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель заявив, що переговори про вступ України та Молдови до ЄС – це лише початок тривалого процесу. А саму Україну, за його словами, можуть прийняти в ЄС лише до 2030 року.

Хто проти?

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна виступає проти вступу України до Євросоюзу, але заважати не буде.

"Угорщина не згодна з цим процесом вступу, але ми не блокуємо його та підтримуємо початок переговорів", - заявив він. Орбан додав, що переговори – це "чисто політично мотивований процес". "Але спочатку ми повинні вивчити, які будуть наслідки, якщо ми приймемо країну, яка перебуває у стані війни, чиї кордони не були уточнені на практиці", - заявив прем'єр Угорщини.

Польський міністр у справах ЄС Адам Шлапка вказав на можливість складнощів у переговорному процесі України з ЄС через спірні питання в деяких сферах.

Але загалом опитування, проведене компанією Ipsos для Euronews напередодні європейських виборів у червні, показало, що 45% опитаних європейців схвалили б розширення Євросоюзу завдяки Україні.