13 червня
Завантажити ще

4 справи проти Трампа: чи зупинить його це у боротьбі за крісло президента США

4 справи проти Трампа: чи зупинить його це у боротьбі за крісло президента США
Фото: REUTERS

Суд присяжних Манхеттена визнав Дональда Трампа винним за всіма 34 пунктами звинувачення у фальсифікації ділової документації, з якою він зіткнувся у кримінальному процесі щодо несплати податків. Тепер суддя 11 червня має визначити покарання кандидату у президенти США. У чому конкретного звинувачують Дональда Трампа і скільки всього заведено проти нього справ?

Порноігри та порушення податкових зобов'язань

Усього є чотири епізоди звинувачень проти Трампа. За першим, який зараз і розглядається судом, Дональда Трампа звинувачують у фальсифікації ділової документації, на підставі якої здійснювалася виплата 130 тисяч доларів порноакторці Стормі Деніелс за сексуальні послуги. І він приховав цю фінансову трансакцію від податкових органів напередодні президентських виборів 2016 року.

Деніелс стверджувала, що у них з Трампом був секс у 2006 році, і колишній адвокат президента Трампа Майкл Коен заплатив їй 130 тисяч доларів, щоб вона мовчала про це. Згодом Трамп компенсував Коену ці гроші як "плату за юридичні послуги". Звинувачення стверджує, що Трамп сфальсифікував документацію, коли відшкодував Коену витрачені гроші, оформивши це як оплату юридичних послуг.

І саме той факт, що виплата "пройшла" не за прямим її призначенням, для прокуратури Манхеттена у Нью-Йорку - порушення закону. Причому, стверджується в звинуваченні, Трамп таким чином хотів приховати сумнівні факти зі своєї біографії для впливу на вибори 2016 року на свою користь. Максимальне покарання, яке загрожує Дональду Трампу у цій справі, – чотири роки позбавлення волі.

Ця справа розцінювалася як найменш значуща з чотирьох кримінальних переслідувань, з якими зіткнувся Трамп.

Стормі Деніелс - американська порноакторка, одна з фігурантів у справі Трампа. Фото: wikipedia.org

Стормі Деніелс - американська порноакторка, одна з фігурантів у справі Трампа. Фото: wikipedia.org

Як в Україні та Росії – «домальовка» голосів виборців

Другий епізод – це звинувачення Трампа у спробі фальсифікації результатів президентських виборів у 2020 році у штаті Джорджія.

Нібито створена ним організація діяла у низці американських штатів, де Трамп у різний спосіб хотів оскаржити перемогу Джо Байдена. Нібито Трамп тиснув на держслужбовців різного рівня з метою змусити їх "домалювати" йому голоси виборців, яких не вистачало. Конкретно проти Трампа висунуто такі звинувачення: змова з метою видати із себе держслужбовця, подання фальсифікованих документів та змову з метою надати фальсифіковані документи; а також змова з метою підробки документів, надання неправдивих заяв та змова з метою подання неправдивих заяв.

Самому Трампу також висунуто звинувачення у порушенні «Закону про корумповані організації, що знаходяться під впливом рекетирів» (англійська абревіатура RICO), який був прийнятий у 1970 році для боротьби з організованою злочинністю. На федеральному рівні цей закон використовують, щоб допомогти прокурорам довести злочини не лише тих, хто безпосередньо вчиняв їх, а й тих, хто віддавав накази або їх організовував.

За найсерйознішим звинуваченням, порушення закону про RICO, Трампу загрожує від п'яти до 20 років позбавлення волі. Остаточний вирок визначає суддя.

Вивіз із Білого дому секретні документи

Третій судовий трек Трампа – це звинувачення у незаконному зберіганні документів, що містять відомості про національну безпеку США, у період, коли він залишав посаду глави держави. Звинувачення вважає, що експрезидент брехав чиновникам, які намагалися вилучити документи, стверджуючи, що він мав намір особисто повернути ці матеріали.

Після завершення роботи в Білому домі Дональд Трамп вивіз звідти до свого маєтку до Мар-а-Лаго (Флорида) низку документів. З'ясувалося, що багато з них містили секретну інформацію, яку експрезидент не мав права залишати собі. Наприклад, там йшлося про плани нападу США на Іран (які Трамп, хизуючись, показував стороннім людям), а також джерела розвідувальної інформації, розкриття яких загрожує національній безпеці.

Обшуки Федерального бюро розслідувань у серпні 2022 р. виявили, що ці секретні документи зберігалися, м'яко кажучи, у неналежних умовах. Наприклад, частина документів лежала в комірках без кодових замків, частина – у залі для ухвалення гостей. Звинувачення, пов'язані із зберіганням документів, загрожують Трампу ув'язненням до 10 років.

Штурм Капітолію може коштувати Трампу 20 років

І останній блок звинувачень – це причетність до штурму Білого дому 6 січня 2021 року, коли тисячі прихильників Трампа штурмували американський парламент. Вина за злочини, пов'язані зі штурмом Капітолію, покладається безпосередньо на Дональда Трампа. Тому що саме риторика Трампа спровокувала заворушення у Вашингтоні.

За цим епізодом Трампу пред'явлено звинувачення за чотирма статтями: "Змова з метою обману Сполучених Штатів", "Змова з метою перешкоджання офіційному розслідуванню", "Перешкода та спроба перешкоджання офіційному розслідуванню", "Змова проти прав громадян".

"Незабаром після дня виборів відповідач також вдався до незаконних засобів, щоб зменшити кількість законних голосів та підірвати результати виборів", – йдеться у обвинувальному висновку.

CNN пише, що "ця справа проти Трампа вважається найсерйознішою зрадою колишнього президента своїм конституційним обов'язкам, коли його зусилля, спрямовані на те, щоб залишитися в Білому домі після програшу на виборах 2020 року, мали на меті підірвати демократію США та давню американську традицію мирної передачі президентської влади".

Цей епізод загрожує Трампу позбавленням волі на строк до 20 років, але конкретний термін у разі обвинувального вироку вирішує суд.

За захоплення Капітолію Трампу загрожують реальні 20 років в'язниці. Фото:wikipedia.org

За захоплення Капітолію Трампу загрожують реальні 20 років в'язниці. Фото:wikipedia.org

Як ці процеси вплинуть на майбутнє Трампа: мов з гуски вода

Як повідомляє «Голос Америки», якщо Трампа засудять, він, без сумніву, продовжить кампанію під гаслом, що він є жертвою “полювання на відьом”. Судові процеси проти Трампа дозволяють йому мобілізувати ядро ​​своїх прихильників, так званий MAGA-електорат, для перемоги на виборах йому обов'язково знадобляться голоси більш поміркованих республіканців і виборців, що не визначилися. А їх якраз лякають перспективи отримати президента із судимістю.

Хоча близько 70% американських виборців заявили, що визнання експрезидента США Дональда Трампа винним у справі Стормі Деніелс не вплине на їх голос на президентських виборах у листопаді, про це свідчать дані опитування дослідницької служби коледжу Marist у Нью-Йорку.

Втім, якщо виправдають (або якщо процес оголосять недійсним), він проголосить це своєю перемогою, похвалить присяжних, але все одно казатиме, що його політично переслідують. Кампанія Байдена в будь-якому разі використовуватиме проти Трампа висунуті проти нього звинувачення, насамперед у спробах скасувати результати виборів 2020 року, і виставить його як загрозу демократії в США.

Але головне, за американськими законами, навіть якщо Трампа засудять і посадять, він і далі може вести виборчу кампанію і перемогти в ній. І зовсім незрозуміло, що буде, якщо Трампа засудять до ув'язнення, а він виграє вибори. Це не є чимось нечуваним. У 1920 році лідер соціалістів Юджин Дебс вів президентську кампанію з в'язниці, а бостонський мер Джеймс Керлі, звинувачений, виграв четвертий термін на цій посаді і частину його провів у в'язниці.