Завантажити ще

На першому саміті миру у Швейцарії про мир говорити не будуть

На першому саміті миру у Швейцарії про мир говорити не будуть
Фото: oda.zht.gov.ua

15-16 червня у Швейцарії відбудеться перший саміт з досягнення миру в Україні. Як розповів президент Володимир Зеленський, перед тим як говорити з Росією, потрібен детальний план, узгоджений усім світом. Тому "Саміт миру" у Швейцарії стане правильним майданчиком для обговорення.

Українська формула миру включає 10 пунктів, зокрема відновлення територіальної цілісності до кордонів 1991 року. У саміті можуть брати участь представники від 80 до 100 країн. Присутність президента Джо Байдена офіційно поки що не підтверджена, але й не виключена. Також невідомо, чи братиме участь у конференції делегація Китаю.

Країни-союзники візьмуть домашнє завдання

Зеленський зазначив, що зараз уже є розуміння змістовного "наповнення саміту" - яким має бути результат зустрічі. За його словами, за три тижні, що залишилися до саміту, Україна працюватиме з десятками лідерів і держав, які очікуються в Швейцарії.

На першому саміті Україна розраховує на створення плану, після чого країни працюватимуть по кожній із криз, створених війною, і підготують документ подібно до того, як це було із зерновою ініціативою. На першому "Саміті миру" планується обговорити три головні теми:

  • енергетична та ядерна безпека;
  • вільне судноплавство;
  • обмін полоненими (обмін всіх на всіх та повернення депортованих дітей).

"Якщо ми вийдемо з саміту з цими трьома кроками, з узгодженням у більшості країн цих позицій, це буде говорити, що далі Росія їх не блокуватиме, а ми розроблятимемо з тими чи іншими країнами на технічному рівні вже покроковий, дуже докладний план кожного із цих пунктів", – сказав Зеленський.

Після цього, якщо перелічені вище теми підтримають учасники "Саміту миру", планується визначити держави, які відповідатимуть за успіх кожної з них. Партнери Києва можуть самі обирати, у реалізацію якого саме пункту "формули миру Зеленського" вони хочуть брати участь, а в яких – ні. Так, наприклад, за даними ВВС, найменше ентузіазму викликають пункти про виведення російських військ з міжнародно визнаної території України та відновлення справедливості, частиною чого Київ бачить створення спецтрибуналу для засудження агресора.

Як пише Bloomberg, Україна сфокусувалася на першому саміті на такому вузькому колі питань, щоб залучити до участі більше країн, зокрема й Китай. Загалом в Офісі президента України вважають, що проведення цього саміту має затвердити "монополію" саме українського мирного плану, після чого вже не має бути жодного іншого плану.

Також однією з ключових цілей саміту є обговорення того, як можна залучити Росію до мирного процесу. "Це не означає, що Росія ухвалить цей документ. Ніхто не може гарантувати, хто там буде з їхнього боку, ми не знаємо. Але ми говоримо, що цей документ буде представлений переговорниками російській стороні. І ми будемо готові до другого саміту до відповідних дипломатичних "кроків", – підкреслив Володимир Зеленський.

Завищені очікування та реальність

Проблемою саміту у Швейцарії можуть стати завищені очікування щодо його результатів, що сформувалися всередині України. Але західні політики та експерти вважають, що саміт у Швейцарії не можна сприймати як інструмент закінчення війни.

Більше того, на першому саміті миру, власне, про досягнення миру взагалі говорити не будуть. Канцлер Німеччини Олаф Шольц повідомив, що на ньому не буде переговорів безпосередньо про закінчення війни в Україні.

За його словами, від майбутнього саміту не повинно бути «надмірних очікувань», тому що там «не ведуть переговори про закінчення війни». Канцлер сказав, що «у кращому разі» саміт стане початком процесу, який може призвести до «прямих переговорів» між Україною та країною-агресором. За словами Шольца, на червневому саміті обговорюватимуться «безпека атомних електростанцій, експорт зерна, обмін полоненими» та ризик ядерної ескалації.

Президент Швейцарії Віола Амхерд також заявила, що "немає гарантій", що ініціатива матиме успіх, але "нічого не робити було б безвідповідально для стабільності Європи, а також для Швейцарії".

У заяві швейцарського уряду також сказано, що мета саміту - лише «створення спільного розуміння» того, як досягти «всеосяжного, справедливого та міцного миру» для України відповідно до міжнародного права та статуту ООН.

- Зрозуміло, що поставити крапку в російсько-українській війні чи наблизити її до завершення цей саміт не зможе. Тому що є різні підходи та різні думки з цього приводу. Тому деякі наші партнери кажуть, щоб Україна не покладала надмірних сподівань на цей саміт. Це більш етапний саміт, де треба буде «звірити годинник» і подивитися, яка перспектива українського мирного плану. І залучити нові країни до тиску на Російську Федерацію. Загалом цей саміт визначатиме покажчики руху, що треба робити. Хоча можна очікувати на якісь результати у питанні обміну полоненими та повернення українських дітей на батьківщину, - пояснив Коротко про експерт-міжнародник Ігор Рейтерович.

Конкретно

Хто точно приїде?

Серед глав держав та урядів (на цей момент підтвердили свою участь 50 держав) точно будуть канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, глави урядів: Японії - Фуміо Кішида, Канади - Джастін Трюдо, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, держсекретар США Ентоні Блінкен, голова Євроради Шарль Мішель, президент Польщі Анджей Дуда, прем'єр Хорватії Андрій Пленкович та інші. Першою із країн Африки свою участь у саміті підтвердила екзотична для нас Кабо-Верде.

Це цікаво

Саміт триватиме біля гірського озера на курорті Бюргеншток у кантоні Нідвальден за межами міста Люцерн і коштуватиме, за інформацією Bloomberg, близько 11 мільйонів доларів. Водночас видання не повідомляє, коштом яких країн буде оплачуватись захід, однак у повідомленні швейцарського уряду зазначено, що подію "ухвалює президент Конфедерації Віола Амхерд". Отже – оплачує Швейцарія.