21 грудня
Завантажити ще

Навіщо таки приїжджав Блінкен? Ще 2 млрд допомоги та договір безпеки на 10 років

Навіщо таки приїжджав Блінкен? Ще 2 млрд допомоги та договір безпеки на 10 років
Фото: REUTERS

Незапланований візит до Києва держсекретаря США Ентоні Блінкена спочатку викликав подив у користувачів соцмереж. Прогулявся Києвом, пообідав у піцерії, виступив перед студентами НТУУ "КПІ", а ввечері взагалі грав на гітарі в одному зі столичних барів. З якою метою приїхав? – задалися питанням українці. Виявилося, приїхав недарма – розставив усі крапки над «і» у питанні американської підтримки нашої країни.

Деякі успіхи росіян на східному фронті викликали сумнів у перемозі України. Наприклад, видання Politico пише, що досягнення російських військ на Харківському напрямку можуть спровокувати нові спроби тиску певних європейських кіл на Київ із метою примусити його до переговорів із Москвою. Простіше кажучи – здатися. Приїзд Блінкена та його заяви в Києві показали, що США не погодяться на цей варіант, а всіляко підтримуватимуть Україну. У всякому разі, у найближчі 10 років.

Росіяни наступають, але Америка не відступить

Ентоні Блінкен визнав, що зараз настав один із критичних моментів у війні. Путін посилює черговий наступ на сході, посилаючи хвилю за хвилею російських солдатів, іранські безпілотники, північнокорейську артилерію, а також танки, ракети та винищувачі, збудовані на машинах та запчастинах, поставлених Китаєм.

"Тому зараз наше спільне завдання полягає в тому, щоб забезпечити для України стійку та постійну стратегічну перевагу, щоб Україна могла не тільки діяти на полі бою сьогодні, а й стримувати та захищатися від майбутніх атак. Ми допоможемо вам стримати атаки РФ, зробити так, щоб їм було важче завдати вам ударів, а також зберегти Чорне море відкритим", - наголосив він.

У підтвердження своїх слів Блінкен розповів, що зброя з попередніх пакетів допомоги США, оголошених напередодні, частково вже доставлена ​​або перебуває в дорозі та прибуде до України найближчим часом. За його словами, інші партнери також прискорюють доставку критично важливих озброєнь.

Американське видання Politico зазначає, що битва в Харківській області може стати вирішальною для закінчення війни. Кремль намагається використати вікно можливостей, доки в Україну не прибуде західна зброя.

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою 15 травня оголосив про новий пакет допомоги для України на $2 млрд.

«Ми надамо додаткові 2 мільярди доларів фінансової допомоги для України. І ми об'єднали це в перший у своєму роді фонд оборонних підприємств, і він має три компоненти», - сказав держсекретар США.

Росія має заплатити

Держсекретар США також наголосив, що Росія обов'язково має заплатити "за відновлення того, що зруйнував Путін в Україні". "Цього вимагає міжнародне право. І на це заслуговує український народ. Наш Конгрес дав нам повноваження конфіскувати російські активи в США, і ми маємо намір цим скористатися", - заявив Ентоні Блінкен.

Мобілізація – необхідний крок

США також підтримують мобілізацію в Україні. Ентоні Блінкен назвав важким, але необхідним рішення щодо проведення мобілізації в Україні і зі свого боку запевнив, що Сполучені Штати та інші країни продовжать підтримувати нашу країну військовою допомогою.

"Ваша нещодавня мобілізація була важким, але необхідним рішенням. Захисникам, які більше двох років так мужньо тримають стрій, потрібна допомога, їм потрібен відпочинок", - зазначив голова американської дипломатії.

Він пояснив, що мобілізація дозволить одночасно постачати ЗСУ новими військами для протистояння більшій силі агресора. Крім того, мобілізація дозволить Україні зміцнити свою оборону, створити більше підрозділів.

Підтримку України закріплять у договорі про безпеку

Ентоні Блінкен розкрив деталі майбутньої угоди про безпеку між США та Україною, яку буде підписано найближчим часом. США планують укласти з Україною угоду у сфері безпеки терміном на 10 років, яка буде спрямована на підтримку української оборони та зміцнення військово-промислового комплексу.

"Згідно з нашою десятирічною угодою, США підтримуватимуть оборону та безпеку України у низці вкрай важливих сфер – від авіації до протиповітряної оборони, від дронів до розмінування", – сказав Блінкен.

Держсекретар зазначив, якщо на Україну хтось нападе, то Вашингтон "негайно" співпрацюватиме з Києвом на найвищому рівні, щоб узгодити, як країна зможе відобразити загрозу.

Також Блінкен заявив, що угода про безпеку між Україною та США допоможе прискорити зусилля щодо розвитку українського військово-промислового комплексу, що дозволить їй у довгостроковій перспективі виробляти власні боєприпаси та артилерію.

"Ресурси України мають величезне значення для успіху на полі бою. Україна виробляє нові різновиди дронів, які успішно уникають виявлення. І це якраз те, що живить розвиток української оборонної промисловості, де працюють тисячі талановитих людей. Наразі питання у тому, щоб розширити це виробництво, не втративши дух інновацій та експериментів", – наголосив політик.

Думка експертів

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Основне послання приїзду Ентоні Блінкена - американська допомога Україні буде стабільною та незмінною. Причому, як мінімум, у найближчі 10 років, якщо буде підписано договір про безпеку між Україною та США. Америка визначилася: Україна - форпост цивілізованого світу та демократії, і її треба підтримувати. Але й сама Україна має розвивати свій військово-промисловий комплекс, у чому їй також допоможуть США. Це технології, спеціалісти та інше. Ну і, звичайно, фінансування всього цього.

Що ж до наступу росіян на Харківському напрямку, то він ніяк не зможе погіршити надання американської допомоги Україні. Це не наступ, а маневр, що відволікає. Але цей має додатковий позитивний ефект для нас – ми можемо ще раз заявити про те, що маємо право у відповідь бити по території Росії.

Іван Ступак, військово-політичний експерт Українського інституту майбутнього:

- Що залишилося у сухому залишку та без емоцій? Америка й надалі допомагатиме нам зброєю, щоб зупинити наступ росіян. Обіцяли багато. Але вона, як і раніше, виступає проти ударів по території Росії, особливо по російським нафтопереробним заводам.

Крім цього, США намагатимуться згодом тиснути на нас сісти за стіл переговорів. Наразі Байдену перед виборами треба показати хоч якийсь успіх своєї зовнішньої політики. Нехай це навіть будуть мирні переговори з Путіним. А Договір про безпеку на 10 років розрахований «на потім» - після завершення цієї війни. І зараз він мало чим допоможе нам.