21 листопада
Завантажити ще

Дорогий, великий, вразливий: що відомо про носія крилатих ракет - літак Ту-22М3

Дорогий, великий, вразливий: що відомо про носія крилатих ракет - літак Ту-22М3
Фото: wikipedia.org

Повітряні сили ЗСУ та Головне управління розвідки МОУ знищили російський стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-22М3. Під час падіння повітряного судна загинули два льотчики, зокрема командир екіпажу, ще троє катапультувалися. Борт повертався із завдання, під час якого було обстріляно Дніпро та Дніпропетровська область. Коротко про розбиралася в особливостях цього літака і збирала цікаві факти з його історії.

Бомби з Ту-22М3 можуть накрити площу 35 футбольних полів

Такі літаки є носіями крилатих ракет Х-22, якими окупанти неодноразово обстрілювали українські міста.

Основне озброєння бомбардувальника – протикорабельна гіперзвукова крилата ракета Х-22Н із полегшеною фугасно-кумулятивною боєголовкою, здатною зробити пробоїну в кораблі в 22 кв. м та глибиною до 12 м, а також майданна ракета Х-22ПСІ із мегатонною боєголовкою та дальністю пуску майже 500 км. Також він може нести бомби, що вільно падають, один залп яких здатний накрити площу, рівну 35 футбольним полям.

Літак Ту-22М небезпечний тим, що може завдавати ракетних ударів по нашій території з великої відстані, не залітаючи в український повітряний простір і пускаючи ракети з території РФ.

Бомбив афганські гори, Сирію, Чечню та Грузію

Ту-22М – це радянський дальній надзвуковий бомбардувальник-ракетоносець із змінною геометрією крила. Призначений для ураження морських та наземних цілей крилатими ракетами, авіаційними бомбами, у тому числі ядерними боєголовками.

Це досить старий літак, виробництво якого зараз у Росії вже припинено. В експлуатацію він був введений аж у 1974 році, а перший політ Ту-22М3 здійснив у 1977 році. З 1978-го літак запущено у серійне виробництво, яке було припинено у 1993 році. У 2018 році РФ створила модернізовану версію цього літака - Ту-22М3М, розширивши його бойовий потенціал.

Ту-22М3 може з 10-кілометрової висоти вразити одиночною бомбою малу споруду. Росія використовувала бомбардувальники Ту-22М3 у Сирії, Афганістані, Чечні, Грузії, а тепер і у війні проти України.

Примітно, що Україна також мала у своєму арсеналі такі літаки. Після розпаду СРСР Україна отримала частину цих бомбардувальників: 22 літаки Ту-22М2 та 60 штук Ту-22М3. Проте до 2003 року 19 із них передали Росії, чотири зараз у музеях, а решту утилізували.

Що ворогові погано, нам - добре

Експерти з усього світу, зокрема й фахівці з країни-агресора, вже кілька років вказують на недоліки цього літака. Серед них:

  • Великі габарити. Військові повітряні лайнери, хай навіть із дальньої чи стратегічної авіації, стають за розмірами менше. Це пояснюється тим, що велику ціль легше розпізнати на радарі, правильно її ідентифікувати та своєчасно знешкодити.
  • Беззахисність проти винищувачів супротивника. Ту-22М3 немає озброєння для повітряного бою. Це означає, що при ризиках атаки на нього захистити судно може лише винищувач супроводу. А за далеких польотів забезпечити такий захист майже неможливо.
  • Слабка «живучість» через технічні несправності. У цього виду «тушок» всього два двигуни (для літаків такого класу бажано мати чотири). Якщо один виходить з ладу, ризик втратити борт дуже великий, особливо при зльотах або посадках.
  • Зношеність матчасті. Після кожного вильоту літаки віком близько 50 років вимагають ретельного технічного огляду та ремонту. При обмеженій кількості запчастин це стає дорогою проблемою.

F-16 - найкращий захист від Ту-22М3

Літак Ту-22М3 як стратегічний бомбардувальник може бути збитий різними системами протиповітряної оборони (ППО). Серед ЗРК, що є в Україні, це С-300, «Бук», ЗРК Patriot, Iris-T, NASAMS тощо. Проблема полягає в тому, що Росія атакує Ту-22М3 з далеких рубежів, куди ЗРК, що має Україна, не дістають. Щоб подолати загрозу літаків Ту-22М3, які атакують смертоносними ракетами Х-22, Україні потрібні західні винищувачі F-16.

Скільки коштує та скільки залишилося?

За даними з відкритих джерел Forbes, що цитуються, ціна одного такого літака становить близько 294 мільйони доларів. На сьогодні це один із найдорожчих лайнерів у ВПС РФ.

Перед повномасштабним вторгненням вважалося, що у розпорядженні Кремля знаходиться 40 подібних бойових машин. Сьогодні джерела ворога обережно натякають про 27 машин, що залишилися в робочому стані. Якісь були списані в брухт по старості та непридатності, щонайменше дві пошкодили наші дрони на місцях базування, і після 19 квітня сміливо можна ставити жирний мінус на ще один борт.

ТТХ Ту-22М3:

  • екіпаж – 4 особи;
  • довжина літака – 41,46 метра, розмах крил від 23,3 до 34,28 метра;
  • бомбардувальник може піднятися у повітря з максимальною вагою до 120 000 кілограмів;
  • максимальна швидкість – 2300 кілометрів на годину;
  • практична стеля – 13 300 кілометрів.