24 травня
Завантажити ще

Хто поділиться Patriot-ом? Де у світі можуть бути вільні комплекси

Хто поділиться Patriot-ом? Де у світі можуть бути вільні комплекси
Фото: wikipedia.org

Головне питання, яке зараз обговорюється серед союзників України, - це захист її повітряного простору від атак російського агресора. Глава МЗС Дмитро Кулеба звернувся до Заходу з проханням надати нашій державі хоча б 7 систем Patriot. Тому прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте на саміті лідерів ЄС у Брюсселі запропонував викупити системи ППО Patriot у тих країн, які не хочуть передавати їх Україні.

Рютте розповів, що він і чинний генсек НАТО Єнс Столтенберг закликали союзників глибше зазирнути у свої запаси та вивільнити системи ППО для України. "Ми знаємо, що багато країн володіють системами Patriot, можливо, не бажаючи передавати їх безпосередньо", – сказав Рютте. Прем'єр Нідерландів запропонував купити Patriot для подальшої передачі ЗСУ. "Ми можемо у них купити, можемо доставити в Україну, у нас є гроші. Це дуже важливо", - наголосив Рютте.

Говорить про необхідність посилення українських ППО та канцлер ФРН Олаф Шольц. Він заявив, що Україна незабаром може отримати від країн-партнерів по Північноатлантичному альянсу ще шість систем протиповітряної оборони Patriot.

Як зазначив Дмитро Кулеба, "у світі вільні 100 батарей Patriot". За його словами, у деяких сусідніх країнах Patriot займається охороною таких незначних об'єктів, як порт чи аеродром.

Отже, в яких країнах є системи Patriot.

Американці: самим не вистачає

За даними авторитетного довідника Military Balance 2024, на сьогодні в арсеналі США є близько 480 пускових установок Patriot. В армії США прийнято рахувати комплекси Patriot, які перебувають на бойовому чергуванні в батальйонах - таких зараз 16 (хоч військові і кажуть, що цього мало). У батальйоні стандартна кількість батарей, що входять до неї, - п'ять.

Відповідно, на обслуговуванні однієї батареї знаходиться один ракетний комплекс, укомплектований від 4 до 8 пускових установок. Точна кількість пускових установок офіційно не розголошується, от і виходить лише приблизна цифра - 480 пускових установок і близько 80 ракетних комплексів. Хоча, швидше за все, є ще й законсервовані.

Але американці кажуть, що цього мало і для них самих, щоб захищати територію США та закордонні військові бази. Мовляв, "континентальній" території США загрожують ракети великої дальності РФ чи Китаю, і для повноцінного захисту від цієї загрози може бути мало наявних комплексів Patriot.

Глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що він не вірить у те, що в армії США немає жодної запасної батареї Patriot, яка зараз не стоїть на бойовому чергуванні і яку не можна було б передати нам.

Найбільше систем Patriot на Близькому Сході

За даними компанії-виробника Raytheon, зараз зенітно-ракетні комплекси Patriot знаходяться на озброєнні в 16 країнах. Крім США, найбільше країн, в арсеналі яких є ЗРК Patriot, сконцентровано на Близькому Сході. Це держави, що підтримують загалом дружні зі США відносини: Ізраїль, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Йорданія, Катар та Кувейт. Також ці комплекси ППО знаходяться на озброєнні американських союзників в Азії – Японії, Південній Кореї та Тайвані.

Ось приблизн кількість зенітно-ракетних комплексів Patriot по країнах з відритих джерел.

 • Німеччина – 30 одиниць M902 Patriot PAC-3.
 • Греція – 36 M901 Patriot PAC-2.
 • Іспанія – 18 M901 Patriot PAC-2.
 • Катар – 34 M903 Partiot PAC-3 MSE.
 • Республіка Корея – 48 M902 Patriot PAC-3 CRI.
 • Кувейт – 35 M902 Patriot PAC-3.
 • Нідерланди – 18 M902 Patriot PAC-3.
 • ОАЕ – 37 M902 Patriot PAC-3.
 • Польща – 2 M903 Patriot PAC-3 MSE.
 • Румунія 4 – M903 Patriot PAC-3 MSE.
 • Саудівська Аравія – 108 M902 Patriot PAC-3.
 • Тайвань – 72 M902 Patriot PAC-3.
 • Швеція – 12 M903 Patriot PAC-3 MSE.
 • Японія – 120 M902 PAC-3 власного ліцензійного виробництва.

Для довідки

Patriot брав участь у багатьох конфліктах

Американська система протиповітряної оборони (ППО) - зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) ММ-104 Patriot - вважається однією з найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.

ММ-104 Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім з них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну ціль.

Зенітна батарея Patriot включає від 4 до 8 пускових установок (ПУ) по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрільби – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, досягає позначки 25 кілометрів.

ЗРК Patriot брали участь у багатьох конфліктах – у Сирії, Перській затоці, Ємені тощо.